Unde trebuie cautat cleanul?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Vizitator

Unde trebuie cautat cleanul?

Mesaj de Vizitator » 26 Iul 2004, 09:17

Saptamana viitore o sa am un scurt concediu din care cateva zile intentionez sa mi le patrec cautand clenul pe lacul de la Maneciu.
Pentru cei care nu cunosc lacul aveti mai jos 3 poze gasite pe net, poate va faceti o parere.

http://www.casa-ardeleana.ro/PIC00107t.jpg
http://www.dams.go.ro/dams/pam/man_ved1.jpg
http://www.cciph.ro/firme/apasco/2.gif

M-am inarmat cu voblere si rotative iar acum problema pe care mi-o pun este unde sa il caut. Am mai pescuit de mai multe ori aici, am prins insa nu cu rezultate deosebite desi peste este si chiar mare.
Ca sa nu o mai lungesc, intrebare este unde ati cauta voi cleanul intr-un astfel de lac eventual in functie de perioadele zilei. Daca cineva a pescuit aici ar fi si mai interesant.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 26 Iul 2004, 09:39

intrii cu barca ?

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Iul 2004, 09:50

Nu, fara barca.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 26 Iul 2004, 10:35

Ar trebui cautat in coada lacului, acolo unde se varsa vre-un rau si de-a lungul malurilor.

Unde este lacul asta? Ce pesti mai are?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Iul 2004, 10:49

Merci adilucu, o sa incerc si pe cozi (ca are 2).
Lacul este situat in localitatea Maneciu, la vreo 15 Km de Valenii de munte si tot cam 15 Km mai sus este Cheia. Este un lac de acumulare pe raul Teleajen, de fapt in el intra 2 rauri (Teleajen si Telejenel) care formeaza cele 2 cozi.

In afara de clean care este prezent in nr. destul de mare ar mai fi pastrav cu exemplare mari insa mai rar si mai greu de gasit, ceva caras si pesti de talie mica (oblete, boistean, si ce o mai fi...).

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Iul 2004, 12:45

stiu si eu de existenta lacului de la maneciu, dar inca n-am ajuns, desi ma roade tare curiozitatea. ai mai pescuit acolo?

revenind la firul discutiei: daca vrei clean obligatoriu mergi pe cozi si albiile de rau. nu ziua, ci dimineata devreme si seara. in timpul zilei il poti prinde doar daca esti pregatit sa umbli mult, o sa-i vezi de pe mal cum inoata in bancuri si asa stii unde trebuie sa incerci. insa greu de tot ii pacalesti cand nu vaneaza si stau in banc. pe langa tufe, mai poti prinde, dar chiar in mal, e mai greu de lansat si trebuie super prudenta, dupa ce prinzi unul gata, se duce tot bancul. cred ca se hranesc bine de tot dimineata si apoi o freaca restul zilei. de asemenea, pe lacuri intotdeauna am prins clean mai bine la microvoblere decat la orice altceva, asa ca eu as lua neaparat voblere la mine. dar experienta mea la clean pe lac e facuta aproape exclusiv pe lacurile de acumulare de pe arges, poate acolo o sa fie alta treaba.

vezi sa-ti iei ceva oscilante. am auzit ca ar fi fost candva pastravi acolo, poate mai sunt si nu-i prinde nimeni, mai stii. :)

respect!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 26 Iul 2004, 12:50

Pe lac eu am prins foarte bine pastrav la vobler salmo hornet 3 cm, culoare T (seamana cu pastraviorul) si clean la acelasi vobler. Deci eu as incerca cu asta, poate pica si un pastrav pe langa clean. In general seara am prins cel mai bine.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Iul 2004, 13:09

acelasi hornet a fost foarte prinzator si pentru mine, de fapt cam toata colectia de culori din gama hornet merge la clean pe lac. din pacate-s prea usoare. nu se compara cu sinking-urile de la dady, e nevoie de lanseuri lungi si precise pe lac. dady a atins cel mai bun compromis dupa parerea mea pentru dimensiune mica, greutate mare si bataie ok. pacat ca nu-i ies toate la fel de bune, altfel vi l-as recomanda cu caldura pentru aplicatia asta (adica clean sau pastrav pe lac).

cred ca stefan tudose are ceva de zis pe tema asta. duminica trecuta am avut o conversatie telefonica cu el si tocmai avusese o experienta cu multe kg la vobler, tot clean si tot pe un lac.

a mai fost careva de pe forum pe lacul asta de la maneciu?

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Iul 2004, 13:16

Am pescuit destul de mult acolo insa pe vremea cand inca nu eram detdicat in totalitate spinningului. Am prins clean la broscuta, lacuste, greieri, visine si pestisori. Cel mai mare in jur de 1 kg prins la visina. In rest am dat numai la rotativa si prindeam numai seara dupa zilele toride de vara, se strangeau pe langa maluri in locuri unde apa nu avea mai mult 1 m, foste pasuni inundate de apa lacului. Dimineata si in timpul zilei doar 1-2 mai mult din nimereala zic eu. De asta v-am si intrebat fiindca eu sunt convins ca ei se hranesc tot timpul insa nu ii caut eu unde trebuie si cu ce trebuie. Plus ca exemplarele mai mari nu prea le intalnesti in locuri din acestea cu apa mai mica unde sunt ceilalti. Acela de 1 kg l-am prins langa o stanca unde apa era foarte adanca, din cate stiu e vechia albie e posibil sa fi avut 20-25 de metri poate si mai mult iar eu aveam pluta la 4,5 m de visina.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 27 Iul 2004, 09:03

Cauta-l:
- in cozi,
- in golfuri;
- pe langa copaci cazuti in apa;
- pe langa stanci;
- pe sub tufe;
dimineata de la 5 la 10 si seara de la 17 la 21.
Din barca sansele cresc de 10 ori si pierderile de naluci scad considerabil.

Scrie răspuns