Unde trebuie cautat cleanul?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Unde trebuie cautat cleanul?

Mesaj de paul » 02 Aug 2004, 06:33

blinker scrie: Daca cineva a pescuit aici ar fi si mai interesant.
Salutare! Nu am pescuit pe lac, dar am admirat pentru ceva timp vreo 2 pescari care prindeau clean in partea de sus a lacului (acolo unde se varsa Teleajanul)
Am fost pe jos de la Maneciu la Cheia (frumoase locuri) si am vazut chiar pescari pe Teleajan. Din ce am vorbit cu pescarii de pe-acolo, in lac este si destul pastrav si clean frumos. Un loc bun mi s-a parut chiar la varsarea Teleajanului in lac, in partea de sus, langa zidul acela de piatra (care seamana ca o bolta daramata)
Oriunde ai merge, din partea mea fir intins!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 02 Aug 2004, 08:25

mihaiv, din barca pescuiesti paralel cu malul sau perpendicular pe mal ?

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 11 Noi 2004, 12:57

Daca lacul are pastrav s-ar putea sa se poata pescuii in aceasta perioada. Nu am pescuit acolo, dar am auzit de acest lac. Lacurile au un tipic, mai ales astea de sleau, adica amestec. Cind incepe toamna pestii se pregatesc de migratie, are loc o perioada de timp in care pestii nu sint interesati foarte tare de hranire,in acessta perioada se intimpla si modificari dese ale presiunii atmosferice, vint frig etc. O data cu stabilizarea timpului ori in frig ori in soare mai caldut, trebuie sa cauti pestii in zona unde au migrat pestii cei mici, cum spuneai oblete,etc. Aici vor venii si rapitorii. Deci apropiete de baraj cauta-l mai spre fund, in zilele insorite cauta-l in zonele unde apar sarituri de pesti mici.Pastravul cauta-l cu vob. cu greutate mai mare sa ai lanseuri ample, fir 0,16 este suficient. Cleanul dar si de multe ori pastravul prefera vob. care sint dirijate cu viteza mica la recuperare, sint pesti puturosi.Vob. in astfel de situatii trebuie sa evolueze adica sa aiba bataie la tractiune mica si f. mica, mai joaca-l mai lasa-l sa cada spre fund. daca ai si un jucator, adica sa faca oscilatii la cadere este nemaipomenit. Trebuie sa alegi vob. functie de ceea ce ai nevoie. Fir intins.
Dady

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 15 Noi 2004, 12:01

[quote="danr"]mihaiv, din barca pescuiesti paralel cu malul sau perpendicular pe mal ?[/quote]

Abia acum am vazut mesajul asta.
In 95% din cazuri pescuiesc perpendicular pe mal.

Scrie răspuns