Un vobler pentru fiecare!

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

ciprian35
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 03 Noi 2012, 11:21

Un vobler pentru fiecare!

Mesaj de ciprian35 » 04 Ian 2013, 03:37

Fiecare dintre noi are cate un vobler in cutie la care nu a prins nimic. Sa il aratam, sa il facem de rusine! Poate gasim impreuna si motivul lipsei de eficienta.
1. dorado, classic/gfr/bataie foarte fina, extrem de flotabil. 0 atacuri.

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: Un vobler pentru fiecare!

Mesaj de Albuletu Alexandru » 04 Ian 2013, 10:48

pentru mine cea mai mare dezamagire a reprezentat-o salmo thrill :( :( :( ...
nu am prins nimic cu el...
insa sunt convins ca problema e la mine, nu la el, avand in vedere cata lume a prins cu voblerul acesta capturi importante atat din punct de vedere cantitativ, cat si calitativ...
asta este: nu stiu sa-l folosec la intreaga sa capacitate, dar nu ma dau batut :wink: :wink: :wink:
Nihil Sine Deo

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Un vobler pentru fiecare!

Mesaj de grizzly » 04 Ian 2013, 19:47

rapala husky jerk culoarea GFP. nu stiu cum naiba sunt singurul care nu prinde nimic cu asa ceva.

Avatar utilizator
mariush
senior
senior
Mesaje: 470
Membru din: 14 Iun 2007, 12:00
Localitate: ORADEA

Re: Un vobler pentru fiecare!

Mesaj de mariush » 04 Ian 2013, 19:59

Albuletu Alexandru scrie:pentru mine cea mai mare dezamagire a reprezentat-o salmo thrill :( :( :( ...
nu am prins nimic cu el...
insa sunt convins ca problema e la mine, nu la el, avand in vedere cata lume a prins cu voblerul acesta capturi importante atat din punct de vedere cantitativ, cat si calitativ...
asta este: nu stiu sa-l folosec la intreaga sa capacitate, dar nu ma dau batut :wink: :wink: :wink:
pe asta am vrut sa-l dau si eu ca exemplu....partial.
adica l-am avut vreo 2 ani in trusa si nu prindeam nimic la el,nestiind sa-l recuperez,pana cand intr-o frumoasa zi de primavara l-am scos din nou la lumina si...am prins,dar am prins...1,2,3....nici n-am mai stat sa-i numar.la mine asta s-a repetat si cu alta ocazie.chestia e sa dai la manivela cat poti de repede si sa tii batul sus si la fel de adevarat este ca eu prind avat la thrill doar primavara.
nu renunta,nu mai ai mult de asteptat.luna martie,apele line cu adancimi de pana 1 metru,fund pietros,aflate exact inaintea unui repezis... :wink:
fir intins!
"nevoia este parintele inovatiei" PLATON

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Re: Un vobler pentru fiecare!

Mesaj de MANU_82 » 04 Ian 2013, 20:25

mariush scrie: ,aflate exact inaintea unui repezis...!
salut Marius...nu cumva ai vrut sa scrii "dupa un repezis" ... :)
la mine voblerul cu care nu am prins nimic ii,poate surprinzator pt altii,CNR de la Rapala

Avatar utilizator
mariush
senior
senior
Mesaje: 470
Membru din: 14 Iun 2007, 12:00
Localitate: ORADEA

Re: Un vobler pentru fiecare!

Mesaj de mariush » 04 Ian 2013, 21:47

MANU_82 scrie:
mariush scrie: ,aflate exact inaintea unui repezis...!
salut Marius...nu cumva ai vrut sa scrii "dupa un repezis" ... :)
la mine voblerul cu care nu am prins nimic ii,poate surprinzator pt altii,CNR de la Rapala
nu,asa am vrut sa scriu,inainte de un repezis, se poate vedea si in filmarile pe care le-am postat eu pe celalalt forum.
cred ca e o diferenta intre un repezis care este o zona cu apa mica si fund pietros sau un loc unde albia se ingusteaza brusc dupa o portiune lata,dar care are totusi o anumita adincime si debit serios...in cazul asta avatul e dupa sau chiar in...
nici eu nu am incredere in cnr,cred ca e foarte zgomotos,eventual poate provoca un mic infarc pestilor...rnr-ul in schimb e bun,dar e doar parerea mea.
"nevoia este parintele inovatiei" PLATON

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Re: Un vobler pentru fiecare!

Mesaj de MANU_82 » 04 Ian 2013, 21:58

mariush scrie: nici eu nu am incredere in cnr,...rnr-ul in schimb e bun,dar e doar parerea mea.
RNR-ul pt mine este cel mai prinzator vobler,daca ar fi sa merg la pescuit cu un singur vobler el ar fi cu siguranta...am prins toate speciile de rapitor...cleanul ii ultimul pe lista,anul acesta(2012)

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Un vobler pentru fiecare!

Mesaj de anem » 04 Ian 2013, 23:16

Albuletu Alexandru scrie:pentru mine cea mai mare dezamagire a reprezentat-o salmo thrill :( :( :( ...
nu am prins nimic cu el...
insa sunt convins ca problema e la mine, nu la el, avand in vedere cata lume a prins cu voblerul acesta capturi importante atat din punct de vedere cantitativ, cat si calitativ...
asta este: nu stiu sa-l folosec la intreaga sa capacitate, dar nu ma dau batut :wink: :wink: :wink:
insista ... din punctul meu de vedere thrill-ul e voblerul care prinde avat in orice anotimp. indiferent de conditiile de afara, orice partida in care urmaresc avatul incepe cu el si pana acum nu m-a dezamagit. de multe ori as prefera un thrill si mai greu (macar dublu) pentru anumite zone unde curentul e prea puternic pentru a il face sa evolueze ceva mai jos ...

pe mine m-au dezamagit o gramada ... o scurta lista nu neaparat in ordine din ce imi aduc aminte pe moment si de la care aveam mari asteptari:

Rapala X-Rap (shallow si deep)
Megabass Vision 95 si 110
Deps Buzzjet Jr.
Rapala Taildancer
Rapala Shad Rap Jointed

si mai sunt o gramada, dar mi lene sa ma uit in cutii.

ps: si toata gramada de poppere din dotare ... nu am reusit inca sa prin nici un peste la popper :oops:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: Un vobler pentru fiecare!

Mesaj de Albuletu Alexandru » 05 Ian 2013, 10:54

anem scrie:
Albuletu Alexandru scrie:pentru mine cea mai mare dezamagire a reprezentat-o salmo thrill :( :( :( ...
nu am prins nimic cu el...
insa sunt convins ca problema e la mine, nu la el, avand in vedere cata lume a prins cu voblerul acesta capturi importante atat din punct de vedere cantitativ, cat si calitativ...
asta este: nu stiu sa-l folosec la intreaga sa capacitate, dar nu ma dau batut :wink: :wink: :wink:
insista ... din punctul meu de vedere thrill-ul e voblerul care prinde avat in orice anotimp. indiferent de conditiile de afara, orice partida in care urmaresc avatul incepe cu el si pana acum nu m-a dezamagit. de multe ori as prefera un thrill si mai greu (macar dublu) pentru anumite zone unde curentul e prea puternic pentru a il face sa evolueze ceva mai jos ...

pe mine m-au dezamagit o gramada ... o scurta lista nu neaparat in ordine din ce imi aduc aminte pe moment si de la care aveam mari asteptari:

Rapala X-Rap (shallow si deep)
Megabass Vision 95 si 110
Deps Buzzjet Jr.
Rapala Taildancer
Rapala Shad Rap Jointed

si mai sunt o gramada, dar mi lene sa ma uit in cutii.

ps: si toata gramada de poppere din dotare ... nu am reusit inca sa prin nici un peste la popper :oops:

in anul care tocmai a trecut mi-am propus sa nu existe partida ( ce putin la avat) in care sa nu incerc popperul... si am reusit ce mi-am propus...
ce am observat eu: cele mai prolifice partide la popper au fost atunci cand avatul imi urmarea doar celelalte naluci fara a ataca decisiv, indiferent care erau acestea si care era modul de evolutie al lor, indiferent de modul si stilul de recuperare, indiferent de modul de prindere al nalucii de fir( cu agrafa sa fara, cu inaintas de fluorocarbon, cu textil sa mono) - cum am pus popper cum au aparut atacurile atat pe recuperare cu pauze mai lungi cat si pe recuperare mai rapida...
o partida la avat cu popper este senzationala si daca nu prinzi nimic - este o incantare sa vezi atacuri gen marele alb, cand avatul vine de undeva de jos si efectiv sare din apa in momentul atacului...

ce iti pot spune: incearca cu incredere popperul ori de cate ori ai ocazia si nu te va dezamagi :wink:
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Un vobler pentru fiecare!

Mesaj de rapace » 05 Ian 2013, 12:51

eu am cumparat vreo 3 clanckin rap'uri diferite culori si nici macar un rezultat .pescuite totusi de vreo 5-6 ori intensiv ........poate nu fac eu ceva cum trebuie .........le-am recuperat in toate modurile prezentate in filmuletele rapala .atat pe balta cat si pe rau in apa de 1,5-3m si tot fara nici un rezultat x-rap walck

Scrie răspuns