Un sfat achizitie lanseta SPINNING

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

iulian37
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 16 Apr 2015, 11:12

Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de iulian37 » 26 Apr 2016, 00:24

Buna seara,
Inainte de a explica ceea ce doresc sa cumpar pot spune ca am citit multe topicuri despre acest subiect si inca nu sunt lamurit!!
Mentionez ca sunt la inceput in pescuitul de rapitor si de aceea am nevoie de cateva recomandari din partea celor profesionisti.
Doresc sa pescuiesc de pe mal si in primul rand la salau apoi daca pica si stiuca sau biban nu ma supar.
Ce doresc de la o lanseta sa fie senzitiva si este sa lucreze progresiv pe toata lungimea ei daca situatia o cere, nu-mi place sa fie rigida.
Am vazut ca se vorbeste pe aici de multe marci: Savage Gear finezze sau Dragon spin sau Daiwa, Shimano si cu toate acestea tot nu m-am hotarat la ceva!
Ca buget sa ma incadrez undeva intre 300-400 lei si doresc sa o imperechez cu ryobi zauber 3000.
Ce ar trebui sa aleg si de ce ?

Multumesc

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de fishmaster56 » 26 Apr 2016, 06:44

Zauberul de 3000 ( buna mulineta) se echilibreaza f.bine cu Savage Gear Finesse de 2,50m, 5-21gr. insa asta cam depaseste bugetul pe care ti l-ai propus. La banii tai eu zic Shimano Compre de 2.10, cea de 3/4 oz. E un bat bun atat pt. salau la jig cat si pt. reactive la stiuca. Cu siguranta vei primi si alte recomandari.

iulian37
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 16 Apr 2015, 11:12

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de iulian37 » 26 Apr 2016, 09:19

fishmaster56 scrie:Zauberul de 3000 ( buna mulineta) se echilibreaza f.bine cu Savage Gear Finesse de 2,50m, 5-21gr. insa asta cam depaseste bugetul pe care ti l-ai propus. La banii tai eu zic Shimano Compre de 2.10, cea de 3/4 oz. E un bat bun atat pt. salau la jig cat si pt. reactive la stiuca. Cu siguranta vei primi si alte recomandari.

Multumesc,
Mai astept si alte raspunsuri si daca va fi nevoie mai astept si mai strang niste bani pentru altceva, oricum nu ma grabesc.
Am uitat sa specific ca voi pescui in lacuri si balti private in general.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de Dan Stefan C. » 26 Apr 2016, 09:49

Niste lansete de salau mai blande sunt Jaxon Impress Zander. Dar parerea mea este ca va fi destul de greu sa intepi eficient cu o lanseta care nu este ceva mai rapida.

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de keymaker » 26 Apr 2016, 12:11

Situatia cere o lanseta fast sau una fast cu varful putin moale.nu stiu de unde ai scos chestia asta cu progresiva la salau,doar daca pescuiesti numai cu voblere sau linguri.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de valeriu28 » 26 Apr 2016, 13:49

mie mi-a placut (dintre cele de mai sus) Savage-ul ala de 2.50m si 5-21gr. Daca dai de pe mal te ajuta si lungimea, mi-a parut permisiva pe varf... cam cel mai ok pt ce ai tu nevoie. din pacate n-am pescuit-o sa-ti spun cum sta la senzitivitate. dar la prima vedere, e o lanseta destul de versatila, si poti s-o folosesti si la altceva in afara de gume. doar ca mi se pare cam grea, si o sa ai un ansamblu pe la 460gr... dupa 2-3 ore...o sa ai nevoie de o pauza.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

iulian37
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 16 Apr 2015, 11:12

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de iulian37 » 26 Apr 2016, 14:43

Dan Stefan C. scrie:Niste lansete de salau mai blande sunt Jaxon Impress Zander. Dar parerea mea este ca va fi destul de greu sa intepi eficient cu o lanseta care nu este ceva mai rapida.

Salut
Sunt de acord ca trebuie sa fie rapida sa pot intepa repede dar ma intrebam ca daca situatia va impune ( ma refer la un salau mai mare 4-6 kg) sa nu fie nici foarte rigida adica sa nu se blocheze pe varf si sa amortizeze socurile pestelui. Nu stiu daca m-am facut inteles, dar caut ceva de genul actiune fast progresiv.
Multumesc

iulian37
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 16 Apr 2015, 11:12

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de iulian37 » 26 Apr 2016, 14:44

valeriu28 scrie:mie mi-a placut (dintre cele de mai sus) Savage-ul ala de 2.50m si 5-21gr. Daca dai de pe mal te ajuta si lungimea, mi-a parut permisiva pe varf... cam cel mai ok pt ce ai tu nevoie. din pacate n-am pescuit-o sa-ti spun cum sta la senzitivitate. dar la prima vedere, e o lanseta destul de versatila, si poti s-o folosesti si la altceva in afara de gume. doar ca mi se pare cam grea, si o sa ai un ansamblu pe la 460gr... dupa 2-3 ore...o sa ai nevoie de o pauza.

Da , voi nota aceasta varianta cu Savage Gear de luat in calcul. Multumesc

iulian37
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 16 Apr 2015, 11:12

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de iulian37 » 26 Apr 2016, 14:49

keymaker scrie:Situatia cere o lanseta fast sau una fast cu varful putin moale.nu stiu de unde ai scos chestia asta cu progresiva la salau,doar daca pescuiesti numai cu voblere sau linguri.
Salut
Am citit la anumite lansete la rubrica informatii tehnice ca au actiune de varf progresiva , la asta ma refeream nu stiu daca este acelasi lucru cu ce spui tu citez "fast cu varful moale".
Multumesc

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de keymaker » 26 Apr 2016, 16:11

inteleg acu.totusi nu cred ca actiunea progresiva pe varf se adreseaza drilului ci atacului.sunt pescari care prefera lansetele astea pentru inlesnirea atacului prin faptul ca pestele e mofturos si sa nu resimta tensiunea in fir,recunoasterea mai usoara a caderii gumei(prin detensionarea varfului).
salaul nu e un luptator cine stie ce,sa-l pacalesti sa muste este arta.

Scrie răspuns