Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

MadeByMe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 29 Oct 2014, 20:27

Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de MadeByMe » 29 Oct 2014, 20:44

Buna seara!
Sunt oarecum nou in pescuitul rapitorului pana acum pot spune ca am pescuit la stiuca si biban cu rezultate bunicele zic eu.
As vrea sa incep o noua etapa si anume pescuitul salaului si pt ca am inteles ca este oarecum diferit am zis sa cer cateva sfaturi in achzitionarea echipamentului.
Inca un amanunt pescuiesc mai mult de pe mal mai rar din barca si pescuitul se desfasoara pe balti.
Ca echimpament m-am gandit la una din aceste 2 lansete :
Favorite Lanseta Absolute 732ML 2.20m 7-21g Fast
Favorite Lanseta Absolute 732M 2.20m 7-28g Fast
Mulineta:
Mulineta Daiwa Megaforce A 1500 FD
Mulineta Daiwa Procaster A 1500 FD
Astept parerile celor avizati. :respekt:

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de tito » 29 Oct 2014, 23:02

Eu am pipait modelul Varita si mi-a placut batul, e un bat excelent pentru jig, dar din ratiuni de "pitici pe creier" (mi s-a parut fragila) am ales alta marca. Nu stiu sa-ti spun cum e modelul Absolute.De pe mal as opta pentru un 2,40 sau chiar mai lunga, banuiesc ca pescuiesti pe rauri mari sau ape adanci. Daca nu, ia-ti ceva 3-14 (maxim 17)gr.

In privinta mulinetei, eu zic ca e cam mica, orienteaza-te spre marimea 2500, chiar daca mulinetele Daiwa sunt relativ grele si astfel rezolvi oarecum echilibrarea cu lanseta. Cele de 1500 au dezavantaje, diametrul mic al tamburului care influenteaza distanta de lansare, distanta mica recuperata la un tur de manivela si drag-ul mic al franei...daca iti intra un peste mai imbracat vei fi nevoit sa stai cu degetul pe tambur. Sa nu mai vorbesc de faptul ca o mulineta mai mare e mai robusta si mai "fortoasa" ca una mica.

Si ca ultim sfat as zice sa mai strangi ceva bani (ca tot vine iarna si luam vacanta) si sa-ti iei o serie superioara, atat lanseta cat si mulineta. Vei pierde mult la revanzare atunci cand vei vrea sa le vinzi pentru a trece la ceva superior. Si asta iti vei dori in scurt timp...mai ales daca ai prieteni care poseda bete scumpe si te pune ala mic si negru sa faci cateva lanseuri cu astfel de echipamente :)))

MadeByMe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 29 Oct 2014, 20:27

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de MadeByMe » 30 Oct 2014, 12:48

Modelul Varita despre care spui tu este cam piperat pt bugetul meu si plus de asta este scurta.
Am pus aceste 2 modele Favorite Absolute de 2.20 dar initial ma uitasem la cele de 2.40 deci in colculzie indiferent de lanseta aleasa o sa merg clar pe 2.40.
Despre mulinete nu am o salbiciune anume pt Daiwa(am gandit ca pret calitate va fi ok) nu ma deranjeaza sa fie si alta marca, cat despre marime am considerat eu in nemernicia mea ca fiind un pescuit de finete 1500 ar fi suficient dar am sa iau in calcul cele spuse de tine.
Intradevar prieteni cu care ma duc la pescuit au scule scumpe am si pus mana pe ele si nu exista termen de comparatie intre ce au ei( ma refer in pescuitul stuci) si ce am eu dar ca sa-ti faci o idee pt stiuca eu foloseesc combul asta :
Lanseta Sänger Pro-T FTA Spin 2,40 14-45g si ca mulineta DAM Quick SLR Spin 840 FD si crede-ma ca nu am nici o problema in a tine pasul cu ei in conditiile in care pe mine ma costat 40£ acest set.
Multumesc pt sfaturi si oricare alta parere va fi apreciata :D

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de tito » 30 Oct 2014, 13:38

Ce intelegi tu prin pescuit de finete? La stiuca nu-i bai ,pentru ca nu ai nevoie de senzitivitate...la salau cu plastice moi, senzitivitatea unui bat (pe langa celelalte calitati) face diferenta. Faci cum crezi...eu doar mi-am permis sa-mi spun parerea.

MadeByMe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 29 Oct 2014, 20:27

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de MadeByMe » 30 Oct 2014, 14:34

Intradevar am sa fac cum cred dar am deschis acest topic pt ca tu si alte persoane cu experienta sa-si exprima parerea si intr-un final sa fac o alegere bazata pe experienta altora.
Ca sa nu mai lungesc vb, ce mi-ai recomanda intr-un buget de 400-500ron(lanseta+mulineta)?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de adrian99 » 30 Oct 2014, 14:45

referitor la betele amintite de tine nu pot sa-ti spun nimic intrucat le-am vazut doar pe net
referitor la mulinete iti recomand un buget de minim 500lei
cele prezentate de tine au mult plastic in ele....si dupa cateva partide o sa-ti para rau de banii dati

spuneai c-ai pescuit mai mult la stiuca si ca poti tine pasul cu prietenii tai care au scule scumpe...
cam ce inseamna asta?
si eu vazut pe cineva cu-o telescopica din talcioc,oscilanta no name care a prins o stiuca de 10kg langa cineva cu scule de 5-600$
e relevant?
in urmatoarele partide n-a mai vazut niciun peste iar cel cu scule de top a facut spectacol.... :D

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de tito » 30 Oct 2014, 14:57

Sincer in suma aia nu stiu ce sa-ti recomand, am pipait un Rapture Assasin si mi-a placut, mai jos de atat nu stiu ce ai putea gasi si nici nu stiu daca gasesti de 2,40 modelul respectiv. Eu as investi suma doar in lanseta si as folosi mulineta Dam, punand un fir textil pe tamburul celalalt. Poate sunt alti colegi care iti pot recomanda ceva in suma propusa.Eventual cauta pe la anunturile de vanzare si ia-ti o clasa superioara, in 400-500 ron ai sanse sa gasesti un bat decent pentru jig si in primavara ia-ti o mulineta.

MadeByMe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 29 Oct 2014, 20:27

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de MadeByMe » 30 Oct 2014, 15:52

spuneai c-ai pescuit mai mult la stiuca si ca poti tine pasul cu prietenii tai care au scule scumpe...
cam ce inseamna asta?
si eu vazut pe cineva cu-o telescopica din talcioc,oscilanta no name care a prins o stiuca de 10kg langa cineva cu scule de 5-600$
e relevant?


Pt mine este relevant pt ca nu-mi pot perimte sculele prietenilor dar de cate ori am fost la pescuit nu au prins mai mult peste sau mai mare de cat mine, toata lumea a prins cam aceiasi pesti Si at vine intrebarea d c as da cateva sute de euro pe scule ca ale lor cand imi fac f bine treaba de 3 sezoane(15 maxim 20 de iesiri pe an) cu sculele mele de 40£ care pana acum nu au dat semne de oboseala in conditiile in care am prins stiuca intre 1,5kg-3kg cu o medie a partidelor 5-12stiuci.
Eu va inteleg ce spuneti dar chiar nu imi permit sa dau 1000ron pe niste scule si tocmai din aceasca cauza am apelat la acest forum in speranta ca voi afla niste raspunsuri pt un buget ca al meu. :respekt:

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de tito » 30 Oct 2014, 17:30

Asa cum ti-a spus si Adrian,de obicei stiuca poti sa prinzi si cu un bat din piata de 20 ron, daca pescuiesti cu oscilante sau voblere.
Faci cum crezi, daca nu vrei sa tii cont de ceea ce ti-am spus vei experimenta pe nervii si "buzunarul" tau.
Citind descrierea partidelor tale la stiuca realizez ca poate nu esti in Romania si acolo unde te afli e peste din abundenta. Daca asa stau lucrurile, ai dreptate, nu merita sa investesti mai mult in echipamentul de salau. Cand e mult peste si mananca il prinzi si cu un arac din vie.

MadeByMe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 29 Oct 2014, 20:27

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de MadeByMe » 30 Oct 2014, 20:44

Deci sa recapitulam din spusele voastre reiese cam asa : cine nu are un buget de minim 800-1000 ron nu are ce cauta in pescuitul salaului pe o apa din romania pt ca oricum va fi sortit esecului .
Mda mie greu sa cred ca nu se poate face un pescuit de placere in care sa prinzi si niste pesti cu o lanseta de 100-200ron si cu o mulineta in acelasi pret. Oricum multumesc pt timpul acordat si sfaturile voastre dar eu am sa incerc sa-mi demonstrez contrariul.

Scrie răspuns