Timisoreni - Clean pe Bega.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
payti
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 14 Iun 2009, 20:08
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de payti » 23 Iul 2010, 12:55


edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 23 Iul 2010, 13:05

@stefanflorin .... am sa incerc poate si cu ceva de 5-7 cm, insa acuma imi iau 2 Horneturi... sau sa-mi iau 1 hornet si 1 cozma ?.... cred ca imi iau 1 de fiecare..

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 23 Iul 2010, 13:14

Pute-ti recomanda un cozma ? va rog, sa fie destul de mic. pana in 3.5 cm. cred ca i bun asa. dau pe apa cu 3 m adancime, dar vreau floating. Oculoare, ceva ? pute-ti sa-mi spune-ti ?,,, :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 23 Iul 2010, 13:21

stefanflorin scrie:Nu stiu cat de "stiuci" sunt clenii pe apele unde pescuiti voi insa pe Jiu, de multe ori marimea conteaza. Poti prinde toata ziua cleni mici la un vobler mic (sub 5cm) fara sa vezi culoarea la un clean mai imbracat. Sunt zile cand nu prinzi cleni frumosi decat pe voblere mari, 5-9cm!!!, cele de 7 cm facand legea. Am prins pe 7 cm clean cat voblerul de mare deci cine zice ca, clenii nu-s agresivi fie pescuieste pe ape mai deosebite unde clenii sunt mofturosi, satui, speriati, precauti, fie nu pescuieste decat virtual din taste. Concluzia mea este ca daca vrei numar de capturi dai cu vobler mic (si tot asa si prinzi cu mici exceptii), iar daca vrei bucati ceva mai alese bagi un 5-7cm. Modelele le alegeti in functie de adancimea apei si de nivelul de activitate al cleanului. Hornet de 4-5cm sau cozme de 5-7cm-ape adanci >1.5m curenti puternici cleni agresivi, cozme de 5cm (sau mai mici) pe ape sub 1m si curent nu foarte puternic. Tot aici merg bine si salmo hornet alea cu o ancora sau daca adancimea e de 0.5m sau clenii muscaresc merg bine si alea minnow de la salmo. Pe Jiu de regula clenii ataca pe fund si daca nu iti evolueaza naluca pe fund nu prinzi. Culorile in functie de preferinte si inspiratie. Cand nu da in vobler, dati cu rotative nr2 sau 3 argintii sau daca apa e foarte limpede negre cu puncte galbene.
PS: parerile sunt direct proportionale cu nr de pescari si cel mai bine e sa iti formezi stilul propriu care implicit iti va aduce experienta proprie.
PS: nu exista "nu" in pescuit. :D
Jiul este un rau mult mai mare decat Neajlovul nostru cel de toate zilele, in schimb cred ca in Neajlov este mai multa mancare(poate gresesc, dar ma gandesc la poluarea pe Jiu), asta insemnand pesti mai mofturosi aici,dar poate si ceva mai mari. In Arges eu unul nu stiu decat vreo 2-3 locuri care tin cleni mari si pe care nu le poti pescui decat in anumite conditii de nivel al apei, in rest eu n-am prins decat cleni mici si foarte mici , dar care au niste atacuri de flamanzi. Asa ca ...
Lasa-l pe tanarul banatzean sa se invete cu cleanul si dupa aceea o sa vada singur ce-i trebe :D

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 23 Iul 2010, 13:27

Ca sa ma invat cu el, tre sa si dau la el, eu am doar un Bulhead CL, si 4 UD. care merg ca naiba. vreau sa-mi iau si un Cozma, dar nu stiu ce marime, si culoare..

Andrei .. stii tu cumva ?? :roll: :roll: :lol: :lol:

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 23 Iul 2010, 13:43

edy.tm scrie:Ca sa ma invat cu el, tre sa si dau la el, eu am doar un Bulhead CL, si 4 UD. care merg ca naiba. vreau sa-mi iau si un Cozma, dar nu stiu ce marime, si culoare..

Andrei .. stii tu cumva ?? :roll: :roll: :lol: :lol:
Incearca sa reglezi voblerele de la ochetul de prindere cu un patent cu cioc,vezi pe ce parte bate si misti foarte putin ochetul in sens invers,din 4bucati trebuie sa reglezi unul :lol: !Apoi,pe ei,mama lor de cleni :lol: !

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 23 Iul 2010, 13:56

Chiar azi ma duc in oras pe Bega , pe la Ora 20:00. cred.... poate sunt mai activi noaptea...

Nimeni nu stie ce marime,culoare sa imi zica pentru clean, din Gama Cozma ? am citit, si multi zic ca C5.

insa la www.cozmalure.ro este Model A , si model B , insa cred ca diferenta o face doar ca A i cu bile care produc Vibratie, si B, n-are bile, ci doar armatura...

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 23 Iul 2010, 14:04

edy.tm scrie:Ca sa ma invat cu el, tre sa si dau la el, eu am doar un Bulhead CL, si 4 UD. care merg ca naiba. vreau sa-mi iau si un Cozma, dar nu stiu ce marime, si culoare..

Andrei .. stii tu cumva ?? :roll: :roll: :lol: :lol:
Edy parca esti nebun. Cred ca stii forumul asta mai bine decat multi dintre noi :lol:
Scoate naibii agrafa si vartejul de pe fir cand dai cu voblere ca de asta se dezechilibreaza si se invart in apa. In conditiile in care Salmo zic eu ca face voblere peste medie, sansele ca tu sa fi nimerit unul dezechilibrat sunt infime.
Deci:
1. Nu mai da cu vartej si agrafa daca pescuiesti cu voblere (nu la clean cel putin)
2. Poti lega firul linistit de ochet fara nici un fel de problema (il tai si pui vartej cand dai cu rotativa.
2Bis. Iti poti procura niste SNAP-uri (asa se numesc) mici de la Mustad parca (le comercializeaza la Arrow. Legi firul de snap si schimbi doar voblerul cand ai nevoie.

Pentru inceput, localizeaza cleanul in ape mici 1-1.5 metri) pentru ca e mai usor de gasit. Odata ce il gasesti o sa incepi sa iti formezi singur pareri legate de cum trebuie pescuit raul respectiv si cu ce asa cum ti-a zis si Andrei.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
payti
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 14 Iun 2009, 20:08
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de payti » 23 Iul 2010, 14:06

Modelul A are altfel babeta, bate mai tare, este mai stabil in curent si merge mai jos

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 23 Iul 2010, 14:25

Am inteles. @Adrian,

am pus vartej si agrafa deoarece poate dadeam si cu rotative, insa nu am dat, si i moarte de om sa tot fac alt nod , la fiecare vobler... :cry: :cry: insa, ce sa fac, n-am Snap-uri. am sa-mi cumpar...Risc, nu cred ca e prea mare, ca sa iasa voblerul... Am sa dau doar cu lullheadul si cu UD.ca doar astea la am. maine-poimaine, ma duc sa-mi iau si Cozma.... :lol: :lol: C5 .. C10... naiba stie care..

@Payti, ms. n-am observat..

Scrie răspuns