Timisoreni - Clean pe Bega.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 22 Iul 2010, 19:36

As vrea sa stiu cate ceva , de la pescari din Timisoara, legat de Cleanul pe Bega...

Eu am dat azi de la ora 8(maxim) pana la 11. ore ideale... Am dat cu bullhead de 4.5 cm, floating. culoare CL. http://www.totalfishing.ro/vobler-salmo ... p-112.html .

e bine sa dau cu el ? voi cu ce dati ? ... eu dau cam la 1-1.5 m de mal, pentru ca sunt pietre nu pot mai aproape, si cateodata dau si in larg, mie cleanul din larg mi-a venit, dau numai in amote, deci fac bine... Recuper cateodata liniar, adica constant, si cateodata, mulinez o data si astept juma de secunda, iara mulinez, si tot asa... si mai fac si asa : mulinez de 2 ori, astept juma de secunda .. si tot asa...

Fac bine ? voi cum procedati ?.... .. as vrea sa stiu unele pareri de la pescarii de pe BEGA... Va roggg....

Chiar am vazut un om mai batranel dadea cu corcodusa,(altadata dadea si cu duda.) in ac, cu pluta, si mi-a zis ca a prins, in fiecare zi, dupa cum mi-a aratat marimea cred ca aveau la 1-1.5 kg... Nu stiu ce sa cred, insa i adevarata faza cu corcodusele la clean, cred ca am sa incerc... :D:D:D

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 22 Iul 2010, 22:24

Intr-adevar Edy. E adevarat cu corcodusele la clean si pe langa ele mai merge foarte bine la visine, coacaze, mure, zmeura, melci, broscute, porumb de lapte, greieri, aproape orice fel de gandac si daca il prinzi in forma il prinzi inclusiv la guma de mestecat (testata de mine mai demult).
Poti sa incerci sa vezi cum e, ca de prins cu siguranta o sa iei cativa la naturale dar se pierde din farmecul de a il prinde la ceva artificial.
Acum, culoarea pe care ai pus-o in link, este o culoare care se foloseste cand e apa surie spre tulbure pentru maximum de vizibilitate in apa. Recomandarea mea este ca, daca Bega e limpede, sa folosesti culori mai naturale (argintiu,argintiu cu nuante de maro, verde, fire tiger,etc).
O sa iti mai dau un raspuns din experienta proprie legata de problema expusa de tine: daca e bine ca arunci in amonte. La intrebarea asta vroiam si eu sa stiu raspunsul la inceput dar nu l-am primit din pacate.
- arunci in amonte, recuperarea trebuie sa fie foarte rapida (sa compenseze curgerea naturala) ca sa poata voblerul sa lucreze. Observatie personala: destul de putin interes legat de modul asta pentru clean.
- incearca sa arunci in aval, in lungul malului si sa tii voblerul in curent (o sa lucreze singur in principiu) si ii mai dai zvacniri din cand in cand cu recuperari scurte;
- plecand de pe langa mal, incepi sa arunci si mai in larg, la aproximativ 45 de grade cu recuperare usoara pana ajunge voblerul in curent; In felul asta poti sa acoperi fiecare loc de pescuit ca sa vezi daca merita insistat sau nu.
Eu zic sa incerci asa si daca nu functioneaza, inseamna ca e ceva in neregula. Tine cont ca nu stiu cum arata Bega iar cleanul poate avea comportamente diferite in functie de rau.
Alta chestie, ia-ti niste voblere mai mici ca sa te distrezi cu clenisorii pana sa incepi sa ii cauti pe ce grasi. Foloseste fir mono de culoare naturala de 0.14 daca nu e multa agatatura) sau 0.16 daca vezi ca sunt riscuri.
Pune astea in aplicare si daca mai ai nelamuriri, vedem ce mai e de facut 8)
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 23 Iul 2010, 08:57

Multumesc mult pentru toate cele spuse, insa acuma am auzit prima data ca FT pot sa-l folosesc cu brio si in apa limpede... credeam ca doar in apa tulbure rau de tot... ms ca mi-ai zis...

Folosesc fir de 0.18 culoare visinie , E de la Tubertini firul, destul de bun... cred.. dar nu prea stiu ce voblere sa imi iau, am citit multe postari, unii ziceau nu stiu ce Cozma ca i bun, si cand am vrut sa-mi iau, altu' zice pfoai ca nu mre nimic cu ala, cred ca totusi imi iau vreo 2-3 cozma.... culori naturale.. Si cred ca inca un bulhead 4.5 cm. dar culoare HBD. aia mai inchisa... am dat si cu UD. si merge ca dracu... imi merge intr-o parte.. eu am pus, fir-vartej-agrafa, ca poate mai dau si cu rotative... insa, Bulhead-ul mi se invartea cate-odata in apa , cand era contra curentului... sa nu mai zic de UD, ca zice-aic a-i titirez, is nu recupeream prea repede...


Multumesc de cele spuse. :D

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Zuckala » 23 Iul 2010, 09:18

edy.tm scrie:Multumesc mult pentru toate cele spuse, insa acuma am auzit prima data ca FT pot sa-l folosesc cu brio si in apa limpede... credeam ca doar in apa tulbure rau de tot... ms ca mi-ai zis...

Folosesc fir de 0.18 culoare visinie , E de la Tubertini firul, destul de bun... cred.. dar nu prea stiu ce voblere sa imi iau, am citit multe postari, unii ziceau nu stiu ce Cozma ca i bun, si cand am vrut sa-mi iau, altu' zice pfoai ca nu mre nimic cu ala, cred ca totusi imi iau vreo 2-3 cozma.... culori naturale..
Banuiesc ca marea majoritate de aici de pe forum isi dau cu parerea despre voblere din experientele pe care le-au avut ei, asa ca nu-ti ramane altceva de facut decat sa te duci sa incerci toate variantele pe care le ai la dispozitie si sa iti formezi tu singur o parere, bineinteles ca poti sa-ti iei cateva repere de la cei mai experimentati decat tine.

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 23 Iul 2010, 09:20

Asa am facut pana acuma, si asa am sa fac... nu prea vreau sa fac risipa de bani, pe un vobler necunoscut, doar pentru ca imi place mie... mai bine astept de la altu' sa imi zica daca a luat ceva la el :wink:

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 23 Iul 2010, 10:49

Cumpara ptr inceput 3 voblere Baby Pro(argintiu, cel verde cu culorile de perch si mai este unul galben cu rosu , caruia putem sa-i spunem FT), mai ia un Tiny floating si un hornet din acela mic, doar cu o ancora. Culorile nu sunt chiar asa de importante, dar poti sa iei culori naturale sau putin mai "stridente", gen FT. Dupa ce te antrenezi cu astea 5-6 partide, o sa incepi sa-ti dai seama singur ce ai avea nevoie ! Mai exista niste variante mai ieftine la Baby Pro de la ET, GIPO sau Attack, dar nu "inoata" toate bine, poti sa ai ghinion.

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 23 Iul 2010, 10:55

http://xxx.ro/index.php?ch=deta ... t=22&idMen


Vreau sa iau. Hornet H4F D , Hornet H4F HP , sau Hornet H4F T sau Hornet H4F BT .. eu cred ca-s bune, insa sunt cu 2 ancore.. nu prea le agreati ?

ms. Am citit ca tu lasi Tiny-ul sa plutesca in aval.. chiar faci asa ?.. si ai prins ceva ?? :shock: :shock:

ms. numa'bine

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 23 Iul 2010, 11:15

N-am o foarte mare experienta , dar pana acum n-am reusit sa prind cllean la Hornet de 4 cm. Din start elimini clenii mici, pentru ca cleanul nu e stiuca !
Da , am prins cu metoda asta, dar si mai multi am scapat. Asta am inceput sa fac atunci cand am vazut ca muscaresc langa malul celalalt. Lansam un pic mai sus de locul cu pricina aproape de malul opus si lasam apa sa-l duca pe langa mal, pe sub crengi aplecate peste mal, pe langa radacini si stuf si doar il mai tremuram din cand in cand. Lasam sa mearga in aval(nu extrem de mult) si daca nu aveam atac recuperam pe langa malul pe care eram eu si astfel controlam ambele maluri. Atacurile la suprafata sunt superbe !
Problema e ca ai o bucla foarte mare a firului si intzepi rau!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 23 Iul 2010, 12:34

Nu stiu cat de "stiuci" sunt clenii pe apele unde pescuiti voi insa pe Jiu, de multe ori marimea conteaza. Poti prinde toata ziua cleni mici la un vobler mic (sub 5cm) fara sa vezi culoarea la un clean mai imbracat. Sunt zile cand nu prinzi cleni frumosi decat pe voblere mari, 5-9cm!!!, cele de 7 cm facand legea. Am prins pe 7 cm clean cat voblerul de mare deci cine zice ca, clenii nu-s agresivi fie pescuieste pe ape mai deosebite unde clenii sunt mofturosi, satui, speriati, precauti, fie nu pescuieste decat virtual din taste. Concluzia mea este ca daca vrei numar de capturi dai cu vobler mic (si tot asa si prinzi cu mici exceptii), iar daca vrei bucati ceva mai alese bagi un 5-7cm. Modelele le alegeti in functie de adancimea apei si de nivelul de activitate al cleanului. Hornet de 4-5cm sau cozme de 5-7cm-ape adanci >1.5m curenti puternici cleni agresivi, cozme de 5cm (sau mai mici) pe ape sub 1m si curent nu foarte puternic. Tot aici merg bine si salmo hornet alea cu o ancora sau daca adancimea e de 0.5m sau clenii muscaresc merg bine si alea minnow de la salmo. Pe Jiu de regula clenii ataca pe fund si daca nu iti evolueaza naluca pe fund nu prinzi. Culorile in functie de preferinte si inspiratie. Cand nu da in vobler, dati cu rotative nr2 sau 3 argintii sau daca apa e foarte limpede negre cu puncte galbene.
PS: parerile sunt direct proportionale cu nr de pescari si cel mai bine e sa iti formezi stilul propriu care implicit iti va aduce experienta proprie.
PS: nu exista "nu" in pescuit. :D

Avatar utilizator
payti
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 14 Iun 2009, 20:08
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de payti » 23 Iul 2010, 12:39

asa este, cum zice stefanflorin, la mine stau demult neatinse tiny, si kiar si horneturile....

Scrie răspuns