Textil-best of !

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de albert.C » 30 Mar 2021, 21:12

dupa specificatii pare mai putin rezistent decat alte fire,dat fiind faptul ca respecta grosimile date...acum cum zic si zamfi,asteptam review de dupa folosire...si mai conteaza si cu ce si unde l-ai folosit...la banii astia sper sa fie firul anului :D

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Textil-best of !

Mesaj de OldSVF » 30 Mar 2021, 21:49

albert.C scrie:
30 Mar 2021, 21:12
dupa specificatii pare mai putin rezistent decat alte fire,dat fiind faptul ca respecta grosimile date...acum cum zic si zamfi,asteptam review de dupa folosire...si mai conteaza si cu ce si unde l-ai folosit...la banii astia sper sa fie firul anului :D
De regulă nu fac comparații între fire doar după specificații.Mai întâi le incerc.Probabil alții au talente și intuiții de genul,eu nu.
L-am folosit pe Olt,cea mai importanta captură un arc de canapea împănat cu țoale.Luat regulamentar de prima spira.Reținut,am încercat să-l resuscitez,a capotat.A dat pe guma.Marca, culoare,gramaj??Nu știu dacă sa divulg,poate fi prea multă informație deodată.
Firul anului 2020 nu l-am denumit eu așa, e vina celor care l-au promovat și vândut anul trecut.Eu pot doar sa sper că e așa și nu-și va pierde din aura in partidele viitoare.In rest,stimă și seară liniștită.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Textil-best of !

Mesaj de Zamfi » 31 Mar 2021, 08:04

Upssss
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Textil-best of !

Mesaj de Zamfi » 31 Mar 2021, 08:34

La pretul asta si daca confirma va fi o revelatie...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de tito » 31 Mar 2021, 13:55

albert.C scrie:
30 Mar 2021, 21:12
dupa specificatii pare mai putin rezistent decat alte fire,dat fiind faptul ca respecta grosimile date...acum cum zic si zamfi,asteptam review de dupa folosire...si mai conteaza si cu ce si unde l-ai folosit...la banii astia sper sa fie firul anului :D
Firele japoneze in general respecta diametrul scris pe ambalaj, restul celor care se produc prin alte parti au diametrul mai mare decat cel specificat, de unde multi trag concluzia ca cele japoneze nu sunt la fel de rezistente la nod/tractiune. Si cum diametrul firelor textile nu prea poate fi masurat, se pot face diferentele din punct de vedere vizual, ideal e sa le privim printr-un microscop cu factor de marire de peste x30.Astfel se pot vedea si alte mici detalii.
Rezolutia imaginii postate nu e foarte mare, dar se pot trage niste concluzii.
Sus e Power Pro (din state) de 10 lb, care conform specificatiilor ar avea 0,15.
In mijloc e YGK RS G-Soul x3 de #0.8 , specificatia producatorului in privinta diametrului fiind de 0,148, rezistenta in jur de 13lb
Si jos e Seaguar Grandmax PE X8 de #0.8 ,specificatia producatorului fiind tot 0,148,cei de la Seaguar dau 2 specificatii in privinta rezistentei 18lb, respectiv 16lb
PP si YGK sunt folosite, Seaguarul e nou, pozat direct de pe rola.
Asadar daca luam in considerare specificatiile inscrise pe ambalaj nu ne putem face o parere obiectiva.
Fişiere ataşate
Fir 1.jpg
Fir 1.jpg (24.81 KiB) Vizualizat de 6387 ori

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de albert.C » 02 Apr 2021, 21:37

Frumos detaliat,insa eu nu detin astfel de unelte prin casa.din ce vad eu acolo YGK pare sa arate cel mai bine la diamentru dat.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de tito » 03 Apr 2021, 08:54

YGK X3 si Seaguar X8 au cam acelasi diametru, am facut poza in graba si datorita fundalului de culoare alba rezultatul nu e foarte concludent.
YGK X3 e singurul fir de la acest producator pe care il mai folosesc, pe cel X8 l-am inlocuit cu Seaguar care rezista mai bine la tractiune pentru ca nu e atat de sensibil la abraziune ca YGK X8 . Inconvenientul lui Seaguar Grandmax e vizibilitatea , pentru ca e un fir multicolor, problema rezolvata in mare parte prin folosirea ochelarilor polarizanti.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Textil-best of !

Mesaj de OldSVF » 06 Noi 2021, 16:22

Zamfi scrie:
30 Mar 2021, 19:18
Interesant...Reclamele le.am tot vazut , dar nici o parere de la cineva cunoscut.Pret? Astept review dupa ceva pescuieli ;)
După ce l-am forjat bine tot sezonul asta,ieri cu ceva efort,încă am reușit să scot un trill din agatatura,îndreptându-i ancora.Si Salmo trill chiar are ancore bune, zic eu...(încă îmi place să jiguiesc nălucă asta :) )
.Ca părere personală chiar îl văd peste YGK, îl vad ca pe un fir pe care îl voi folosi și la anul daca se nu schimba ceva la el,dealtfel ca multe alte lucruri bune,dar la care se aduc "îmbunătățiri".Și-a păstrat în proporție buna culoarea,nu s-a albit că alte fire,are un ușor zgomot prin inele dar nu supărător că la PP de exemplu.Usor scămoșat pe prima porțiune(,la YGK mi-i s-a părut mai evident lucrul asta)dar nu își pierde din rezistența.Lucrul asta l-am observat și când am pescuit in zona cu buruiana după știucă și posibil uneori aspectul asta sa fie tocmai efectul acestor plante,unele dintre ele fiind mai aspre.Per total eu zic merita incercat,prețul de achiziție fiind unul bun și am văzut fire mai lăudate și mai scumpe de care nu am fost atât de mulțumit.;)

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Textil-best of !

Mesaj de Zamfi » 06 Noi 2021, 18:32

Interesant.Multumesc de review!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Textil-best of !

Mesaj de OldSVF » 06 Noi 2021, 18:39

Zamfi scrie:
06 Noi 2021, 18:32
Interesant.Multumesc de review!
Cu drag,o seara frumoasa👍

Scrie răspuns