Textil-best of !

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
eu2015
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 06 Apr 2015, 00:53
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de eu2015 » 09 Apr 2015, 23:55

johnnybravo scrie:ai incercat YGK ultra2 jigman wx8 ca si comparatie cu acest Verivas?

catre autorul topicului, foloseste PowerPro cu incredere, vorbeste cu cineva sa-ti aduca din USA, e cel mai folosit fir printre pescarii de Dunare.
Eu am scris : "... si ai terminat orice comparatie cu orice fir proaspat pe care il poti cumpara pe bune de pe rafturi la noi..."
Ai nevoie de o traducere din romana in .. romana? :?

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Textil-best of !

Mesaj de anem » 10 Apr 2015, 08:18

eu2015 scrie:
anem scrie:
eu2015 scrie: Cu Varivas scoti orice agatatura sau rupi batul!
[…..]
se taie foarte rar in pietre sau scoici dar doar cand e foarte tensionat. Carcotasii pot sa frece orice Varivas de orice vor ei... poate isi da drumul carcotasul cu frecatul decat sa se rupa firul!
[…..]
Mesajul de mai sus trebuie luat ca o gluma … nici macar producatorul unui fir nu si-l lauda intr-un mod atat de fantezist :lol:
Eu i-am oferit un raspuns de bun simt.
Tu doar te-ai bagat in seama precum... l'uccello padulo.
L'uccello padulo è quello che vola all'altezza del culo! :wink:
Tu nu i-ai oferit un raspuns de bun simt … doar o inchinare firului de la Varivas, inchinare fara sens. Inca nu am auzit de fire textile care sa reziste la frecari, scoici, pietre si alte minuni si orice pescar ce a folosit un fir textil iti poate spune oricand ca ai exagerat intr-un mod de-a dreptul incredibil. Caz in care iti recomand sa o lasi mai moale cu sfaturile pentru ca isi cumpara oamenii fire dupa un “sfat” primit pe net doar pentru a avea pe ce arunca banii. Firul nu spun ca nu o fi bun, dar nu la frecari …

Despre partea aia cu vrabiuta ma abtin sa iti raspund ne-dorind sa ma cobor la nivelul tau si ti-as recomanda sa incerci si tu sa ramai la subiect daca mai ai ceva de zis.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Textil-best of !

Mesaj de adrian99 » 10 Apr 2015, 08:50

emile,sunt destui pe acest forum care daca sunt combatuti(dovezi clare) devin "irascibili"
nimeni nu este mai presus decat ei,detin cunostintele universului...
intalnesc destule asemenea personaje....pe balti,Dunare dar mai ales in Delta :shock:

florin_florin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 31 Mar 2013, 17:47

Re: Textil-best of !

Mesaj de florin_florin » 10 Apr 2015, 10:55

albert.C scrie:Sunt in nedumeriri dupa ce am incercat mai multe tipuri de fir textil,ideea este ca vreau o recomandare de la cei care au folostit un anime fir,fie el chiar si cu un pret piperat !
Sa fie intre 0.13-0.15-culoare galben/verde/portocaliu,sa reziste in agataturi-il folosesc pt salau/avat -Dunare.
The best WTF STRONG 0,12 sau mai gros , depinde de peste ................

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de johnnybravo » 10 Apr 2015, 12:36

eu2015 scrie:
johnnybravo scrie:ai incercat YGK ultra2 jigman wx8 ca si comparatie cu acest Verivas?

catre autorul topicului, foloseste PowerPro cu incredere, vorbeste cu cineva sa-ti aduca din USA, e cel mai folosit fir printre pescarii de Dunare.
Eu am scris : "... si ai terminat orice comparatie cu orice fir proaspat pe care il poti cumpara pe bune de pe rafturi la noi..."
Ai nevoie de o traducere din romana in .. romana? :?
era o intrebare cu scop informativ pt mine la care asteptam un raspuns DA/NU, vad ca ai interpretat gresit mesajul meu si mai mult, sunt uimit de aroganta afisata :roll:

altfel zis, cum YGK nu se gaseste pe rafturi la noi, am inteles acum mesaul tau tip recomandare care vizeaza strict produsele ce se comercializeaza la noi in magazinele fizice :lol:

eu2015
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 06 Apr 2015, 00:53
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de eu2015 » 10 Apr 2015, 20:34

anem scrie:
eu2015 scrie: Eu i-am oferit un raspuns de bun simt.
Tu doar te-ai bagat in seama precum... l'uccello padulo.
L'uccello padulo è quello che vola all'altezza del culo! :wink:
Tu nu i-ai oferit un raspuns de bun simt … doar o inchinare firului de la Varivas, inchinare fara sens. Inca nu am auzit de fire textile care sa reziste la frecari, scoici, pietre si alte minuni si orice pescar ce a folosit un fir textil iti poate spune oricand ca ai exagerat intr-un mod de-a dreptul incredibil. Caz in care iti recomand sa o lasi mai moale cu sfaturile pentru ca isi cumpara oamenii fire dupa un “sfat” primit pe net doar pentru a avea pe ce arunca banii. Firul nu spun ca nu o fi bun, dar nu la frecari …

Despre partea aia cu vrabiuta ma abtin sa iti raspund ne-dorind sa ma cobor la nivelul tau si ti-as recomanda sa incerci si tu sa ramai la subiect daca mai ai ceva de zis.
In loc sa te bagi aiurea in seama comentand raspunsul meu, mai bine i-ai fi oferit tu un raspuns concret daca tot ai intrat pe topicul lui...
Esti doar unul care sta degeaba prin alte parti, ramanand imb(u)ibat de "romanism(e)"!
Iar l'uccello padulo nu este vrabiuta, dar probabil ca tu pe al tau "uccello padulo" il "alinti" folosind acest... diminutiv.
S nu ai cum sa te (mai) cobori... cand deja esti atat de jos(nic).

eu2015
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 06 Apr 2015, 00:53
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de eu2015 » 10 Apr 2015, 20:46

johnnybravo scrie:
eu2015 scrie:
johnnybravo scrie:ai incercat YGK ultra2 jigman wx8 ca si comparatie cu acest Verivas?

catre autorul topicului, foloseste PowerPro cu incredere, vorbeste cu cineva sa-ti aduca din USA, e cel mai folosit fir printre pescarii de Dunare.
Eu am scris : "... si ai terminat orice comparatie cu orice fir proaspat pe care il poti cumpara pe bune de pe rafturi la noi..."
Ai nevoie de o traducere din romana in .. romana? :?
era o intrebare cu scop informativ pt mine la care asteptam un raspuns DA/NU, vad ca ai interpretat gresit mesajul meu si mai mult, sunt uimit de aroganta afisata :roll:

altfel zis, cum YGK nu se gaseste pe rafturi la noi, am inteles acum mesaul tau tip recomandare care vizeaza strict produsele ce se comercializeaza la noi in magazinele fizice :lol:
OK... atata tot ca nu era aroganta in mesajul meu, doar ca mesajul tau a picat aiurea dupa comentariul celui care isi spune anem.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Textil-best of !

Mesaj de anem » 11 Apr 2015, 10:31

eu2015 ... cu tine este pierdere de timp aiurea ... te-am salutat si ramai cu ucello-ul si Varivas-ul tau ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Textil-best of !

Mesaj de lenovo » 11 Apr 2015, 13:58

albert.C scrie:Sunt in nedumeriri dupa ce am incercat mai multe tipuri de fir textil,ideea este ca vreau o recomandare de la cei care au folostit un anime fir,fie el chiar si cu un pret piperat !
Sa fie intre 0.13-0.15-culoare galben/verde/portocaliu,sa reziste in agataturi-il folosesc pt salau/avat -Dunare.
Eu pentru jigging folosesc PowerPro. Din cate stiu si eu sunt 2 tipuri de PP, america si europa. Eu dupa cate imi dau seama il am pe cel original deoarece este extraordinar de rezistent in tot ceea ce se numeste jigging :). L-am agatat dar nu s-a rupt doar dupa ce l-am infasurat de vreo 4 5 ori pe mana si m-am lasat cu toata greutatea mea(87 kg ) si l-am smucit, abia atunci s-a rupt si ruptura s-a produs la nod nu pe fir. Il am de aproximativ 4 luni si nu s-a scamosat este exact ca in prima zi :D. :respekt:

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de albert.C » 11 Apr 2015, 15:44

bun,inteleg ca exista PP americanizat,dar de unde il iau,cine il aduce..ca sa evit desele inselatorii pe net..?:-?

Scrie răspuns