Tatula Type R

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
theoneghost
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 267
Membru din: 08 Mai 2011, 10:50
Localitate: Bucuresti

Tatula Type R

Mesaj de theoneghost » 27 Noi 2017, 21:59

Salutare

Ce parere aveti despre Daiwa Tatula Type R, cei care ati avut..., as vrea sa cumpar una si vreau sa stiu daca merita investitia

mersi!
-One often meets his destiny on the road he takes to avoid it-

Avatar utilizator
theoneghost
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 267
Membru din: 08 Mai 2011, 10:50
Localitate: Bucuresti

Re: Tatula Type R

Mesaj de theoneghost » 28 Noi 2017, 17:42

Din cei care au avut...nimeni? :shock:
-One often meets his destiny on the road he takes to avoid it-

bogdanteo
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 21 Dec 2015, 23:36

Re: Tatula Type R

Mesaj de bogdanteo » 13 Dec 2017, 10:59

Salut,

Am avut eu doua, una de 6.3 si una 8.1 (cea de 6.3 am dat-o). Ambele Type R, de ambele sunt super multumit.
E un multiplicator cu un raport calitate pret foarte bun, pe mine m-a ajutat enorm, fiind prima mulineta cu care am facut trecerea la cast. Nu merge sa o folosesti pe chestii de finete, pentru jerkbait sau gume peste 35-40g e perfecta.

Sper ca ti-am fost de folos, daca mai ai intrebari, shoot :)

Avatar utilizator
theoneghost
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 267
Membru din: 08 Mai 2011, 10:50
Localitate: Bucuresti

Re: Tatula Type R

Mesaj de theoneghost » 13 Dec 2017, 16:14

bogdanteo scrie:Salut,

Am avut eu doua, una de 6.3 si una 8.1 (cea de 6.3 am dat-o). Ambele Type R, de ambele sunt super multumit.
E un multiplicator cu un raport calitate pret foarte bun, pe mine m-a ajutat enorm, fiind prima mulineta cu care am facut trecerea la cast. Nu merge sa o folosesti pe chestii de finete, pentru jerkbait sau gume peste 35-40g e perfecta.

Sper ca ti-am fost de folos, daca mai ai intrebari, shoot :)
Salut

Mersi mult de raspuns, m-a ajutat pentru ca exact la asta ma gandeam si eu, tu mi-ai confirmat.. :respekt:
-One often meets his destiny on the road he takes to avoid it-

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Tatula Type R

Mesaj de zvic » 01 Ian 2018, 12:43

Salutari, am avut 1 tatula r si 2 pentru japan, sunt mulinete foarte ok, lanseaza excelent de la 10gr in sus, decent cu jiguri de 5gr+guma. Sunt mai late decat altele si daca ai mana mica priza nu e foarte ergonomica. La fel ca toate daiwele, necesita adaptare la reglajul franei de lanseu, sunt multe optiuni si pare mai complicat la inceput, pe masura ce te obisnuiesti obtii lanseuri lungi, as zice ca cele mai lungi lanseuri le-am avut cu tatula fata de altele.

Avatar utilizator
theoneghost
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 267
Membru din: 08 Mai 2011, 10:50
Localitate: Bucuresti

Re: Tatula Type R

Mesaj de theoneghost » 01 Ian 2018, 20:14

zvic scrie:Salutari, am avut 1 tatula r si 2 pentru japan, sunt mulinete foarte ok, lanseaza excelent de la 10gr in sus, decent cu jiguri de 5gr+guma. Sunt mai late decat altele si daca ai mana mica priza nu e foarte ergonomica. La fel ca toate daiwele, necesita adaptare la reglajul franei de lanseu, sunt multe optiuni si pare mai complicat la inceput, pe masura ce te obisnuiesti obtii lanseuri lungi, as zice ca cele mai lungi lanseuri le-am avut cu tatula fata de altele.
Salut

T wing te ajuta sa lansezi mai usor, chiar se simte?

mersi!
-One often meets his destiny on the road he takes to avoid it-

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Tatula Type R

Mesaj de zvic » 02 Ian 2018, 13:03

In opinia mea da, ajuta destul de mult. Pe de alta parte e dificil sa faci comparatii daca nu ai aceeasi mulineta cu si fara twing.

De exemplu am avut o vreme o daiwa pixy, folosita in paralel cu tatula. Pixy are galetul ala clasic, rotund. Pe gramaje de 5-7gr + guma se comporta mult mai bine pixy, de la 10gr in sus parca mergea mai bine tatula. Oricum sunt chestii subiective, eu sunt de parere ca twing e o chestie desteapta si ajuta mult daca dai cu mono sau fire mai rigide.

Avatar utilizator
theoneghost
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 267
Membru din: 08 Mai 2011, 10:50
Localitate: Bucuresti

Re: Tatula Type R

Mesaj de theoneghost » 02 Ian 2018, 19:29

zvic scrie:In opinia mea da, ajuta destul de mult. Pe de alta parte e dificil sa faci comparatii daca nu ai aceeasi mulineta cu si fara twing.

De exemplu am avut o vreme o daiwa pixy, folosita in paralel cu tatula. Pixy are galetul ala clasic, rotund. Pe gramaje de 5-7gr + guma se comporta mult mai bine pixy, de la 10gr in sus parca mergea mai bine tatula. Oricum sunt chestii subiective, eu sunt de parere ca twing e o chestie desteapta si ajuta mult daca dai cu mono sau fire mai rigide.

:respekt: :respekt:
-One often meets his destiny on the road he takes to avoid it-

Scrie răspuns