Sugestii campare - lac de munte

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danserb
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Mai 2016, 18:37

Sugestii campare - lac de munte

Mesaj de danserb » 13 Feb 2021, 17:23

Salutare,

Anul acesta vreau sa imi fac concediul in Romania, mai exact o sa ies de doua ori, cate 5-6 zile. Imi doresc sa adun niste informatii in legatura cu locuri bune de campat pe lacuri de munte. Ma intereseaza sa fie liniste pe cat posibil, nu zone foarte frecventate.

Vreau sa ma pregatesc bine, tocmai de aceea am decis sa fac o postare aici, prima iesire fiind undeva la mijlocul lui Mai iar a doua prin Iulie. (in legatura cu authovehiculul, nu ar trebui sa am probleme nici cu drumurile rele)

Ca specii de peste, evident urmaresc pastravul de lac, avand si o barca cu mine.

Optiuni: Zona Cernei, Valea Lotrului/Latoritei, Valea Sebesului, Valea Dambovitei dar si altele.

M-ar ajuta mult, daca sunt printre voi care ati campat cu placere prin unele locuri si mi-ati da niste informatii pretioase!

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
fish4funn
veteran
veteran
Mesaje: 3221
Membru din: 27 Sep 2013, 21:36

Re: Sugestii campare - lac de munte

Mesaj de fish4funn » 13 Feb 2021, 18:47

- Valea Cernei,zona frumoasa cu posibile locuri de campare dar din pacate prea batuta,circulata si braconata in ultimii ani plus exploatata/furata copac cu copac 24 / 7

- Valea Latoritei / Galbenu , f.frumoasa , gasesti locuri de campare rezonabile

- Valea Lotrului / Vidra , zona frumoasa , destul de frecventata dar cu posibilitati de campare in zona Obarsia Lotrului de unde poti pescui si pe lac si pe Lotru si pe Sebes / Frumoasa / Oasha si chiar pe Jiet ( Jiet si Oasha/Sebes se gasesc la circa 16-18 km. de Obarsia

- Valea Dambovitei / lac Pecineagu - raul destul de braconat mai tine pastrav pe ici pe colo,iar in aval chiar exemplare mari din cand in cand ,pescuibil doar dimineata devreme,deoarece in timpul zilei se uzineaza apa de cateva ori,in functie de debitul amonte lac si viiturile deranjeaza pestii . Lacul este OK , concesionat de o asociatie privata,se plateste taxa si este in regim cach & release

danserb
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Mai 2016, 18:37

Re: Sugestii campare - lac de munte

Mesaj de danserb » 13 Feb 2021, 21:58

Multumesc pentru raspuns, Pecineagu e clar unul din locurile in care vrea sa petrec cel putin doua zile. Sper doar sa gasesc un loc in care sa pot campa.

Referitor la Galbenul, daca zici ca sunt locuri bune de campare, il trec si pe acesta pe lista.
Referitor la Vidra, e ok accesul la coada lacului? Mi-a spus cineva ca uneori e inchis cu bariera, drumul care duce la coada lacului (de la Obarsia Lotrului). Sau ai o alta sugestie de loc de campat, pe langa coada lacului?

Valea Cernei chiar prezinta interes pentru mine, as incerca si pe Iovanu si pe Prisaca, mai ales daca as putea camba langa Cerna, sa dau si pe rau. Probabil ca o sa vizitez si celelalte lacuri din zona: Poiana Marului si Gura Apelor (desi, din ce am vazut sunt foarte foarte batute de petrecareti)

Avatar utilizator
fish4funn
veteran
veteran
Mesaje: 3221
Membru din: 27 Sep 2013, 21:36

Re: Sugestii campare - lac de munte

Mesaj de fish4funn » 13 Feb 2021, 23:52

Pe Cerna ai unde sa campezi dar nu sa dai si pe lac si pe rau
Pe Latorita in apropierea cabanei
Pe Lotru / Vidra daca este bariera poti campa fie pe malul raului in amonte de coada lacului fie in camping sau langa pensiune ambele la 200-300 metri de lac
Pe Sebes poti campa in zona cabanei / lacului Oasa
Lacul Pecineagu este destul de izolat,poti campa pe malul lacului sau pe amonte rau dar eu nu as face asa ceva.Preferabil sa campezi undeva la Satic,eventual in curtea vreunei pensiuni (sunt destule ) si sa mergi pe lac dimineata si sa cobori seara

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Sugestii campare - lac de munte

Mesaj de ady_fly » 14 Feb 2021, 09:31

danserb scrie:
13 Feb 2021, 21:58
Valea Cernei chiar prezinta interes pentru mine, as incerca si pe Iovanu si pe Prisaca, mai ales daca as putea camba langa Cerna, sa dau si pe rau. Probabil ca o sa vizitez si celelalte lacuri din zona: Poiana Marului si Gura Apelor (desi, din ce am vazut sunt foarte foarte batute de petrecareti)
Din păcate, Valea Cernei (lacul Prisaca și amonte lac) a fost o mare dezamăgire pentru mine: peisajul și râul deosebit de frumoase dar poluate la greu!
Lume multă, pestriță, cu apucături care mai de care și lăsând în urmă grămezi de gunoi! Plus: poluare fonică, beri în râu, grătare fumegânde, etc. Toate cele din arsenalul "iubitorilor de natură"! :censored:
La asta se adaugă poluarea venită dinspre localnici care consideră malul Cernei un fel de groapă de gunoiu: coceni, moloz, găleți de lavabilă, tuburi de spumă poliuretanică, etc. :censored:
Toate astea în condițiile în care cică-se totul ar fi cuprins sau în apropierea rezervației Parcul Natural Domogeld - Valea Cernei... Autorități ca și inexistente! :cry:

danserb
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Mai 2016, 18:37

Re: Sugestii campare - lac de munte

Mesaj de danserb » 14 Feb 2021, 14:28

@ady_fly din pacate ce ai descris aici e aproape general valabil. Nu cred ca exista o zona vizitata de turisti la greu, care nu sa nu fie la fel. Din fericire, nu ma deranjeaza sa fac curat dupa altii (cat pot). Adun putina frustrare de care scap in momentul in care incep sa pescuiesc si sa ma bucur de locurile noi.

Educarea populatiei generale este foarte grea si intr-un ritm foarte incet. Dar probabil o sa intelegem si noi la un moment dat cat de important e sa cari gunoiul.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Sugestii campare - lac de munte

Mesaj de OldSVF » 14 Feb 2021, 14:58

danserb scrie:
14 Feb 2021, 14:28
Educarea populatiei generale este foarte grea si intr-un ritm foarte incet. Dar probabil o sa intelegem si noi la un moment dat cat de important e sa cari gunoiul.
Din păcate educarea populației este pe o panta descendenta și ritmul este accelerat.Si nu mă refer doar la a aduna gunoiul sau cum sa te comporți in natura,lucrul asta e vizibil oriunde te uiți.Scuze de offtopic și sper să găsiți acele locuri neatinse de"civilizație",adevărate oaze de liniște.Din păcate,cele care le știam nu mai sunt așa de mult...poate aflu și eu,de aici, viitoare locuri de vizitat.Spor👍

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sugestii campare - lac de munte

Mesaj de johnnybravo » 14 Feb 2021, 23:23

Daca vrei izolare, doar tu cu ursii mergi la Iovanul, daca n-ai 4x4 scurt cu diferential blocabil nu-ti recomand sa-ti continui traseul spre Petrosani pe 66A.

danserb
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Mai 2016, 18:37

Re: Sugestii campare - lac de munte

Mesaj de danserb » 16 Feb 2021, 09:45

Ha ha, da, sunt ok cu ursii, o sa campez in masina (o duba modificata) deci nu am o problema cu ei. De oameni ma feresc :)) dupa cum am zis Valea Cernei este pe foaie deja. Voiam sa aflu doar daca sunt locuri "relativ" accesibile pentru a campa cat mai aproape de lac.

danserb
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Mai 2016, 18:37

Re: Sugestii campare - lac de munte

Mesaj de danserb » 16 Feb 2021, 09:47

De Bolboci/Scropoasa se stie ceva? Exista posibilitate de camping pe acolo?

Scrie răspuns