Sugestie ochelari polarizati

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Liviu94
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Apr 2017, 09:05

Sugestie ochelari polarizati

Mesaj de Liviu94 » 18 Mai 2017, 15:41

Nu ma pricep si ma adresez aici pentru a cere sfaturi.

In principiu, practic spinning de pe mal si bate toata ziua soare + reflexia din apa.. Am vazut pe youtube ca prin ochelarii polarizati se poate vedea foarte bine in apa si poti chiar sa vezi pestii pe care cu ochiul liber nu i-ai vedea.
Totodata inteleg ca sunt mai multe culori care influenteaza diferiti factori si mi se pare ca mi se potriveste GRI (dar astept idei mai bune)https://ibb.co/mre40k


Am un buget de 150 RON in care vreau sa-mi achizitionez o pereche de ochelari buni cu care sa pot pescui dupa perioada de prohibitie care se incheie.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Sugestie ochelari polarizati

Mesaj de tdum » 18 Mai 2017, 17:05

@ Liviu 94.
Va salut. Sunt obligatorii ochelarii polarizati, in pescuit, nu doar pentru a vedea ceea ce este sub luciul apei ci si pentru sanatatea ochilor. Eu am inceput cu ochelari de soare, care nu ajutau prea mult, fiindca pe vremea aceea nu existau polaroizi. Cand au aparut, am luat de la Balzer, foarte usori, speciali pentru pescuit. Aratau ca niste ochelari de scafandrier sau ,,de cal". Erau o.k. la pescuit, dar nu puteam sa si conduc cu ei, fiindca nu vedeam pe laterale. Mi-am luat apoi altii, tot cu rame din plastic usoare, care urmareau bine conturul fruntii si vedeam si pe laterale cu ei. Erau o.k. si la pescuit si la condus dar am tot rupt la ei cand ii puneam sau dadeam jos. Plezneau ramele de plastic. Atunci m-am hotarat ca vreau rame metalice care nu cedeaza la ultraviolete, forma curbata, mulata pe fata si lentile (o tente de gri-verzui) de calitate buna. Asa ca m-am dus si am ales si testat pe testerul special pt. polaroizi intr-un magazin de optica si tehnica medicala si mi-am luat exact ochelarii pe care i-am dorit si pe care i-am folosit cu placere o vreme. Am primit la ei lavetica speciala pt. curatat lentile si etui (toc) care este important pentru protectia lor. Din pacate am trecut la ochelari de vedere (cu lentile bifocale) si am lasat ochelarii polaroizi atat de dragi deoparte si a fost necesar sa-mi iau lentile polarizante cu clips pentru atasare peste ochelarii de vedere. Si pe acestea le-am luat tot din acelasi magazin specializat si sunt f multumit de ele. In aceste magazine se pot si testa atat culorile cat si eficienta. Daca aveti in localitate astfel de magazine, va recomand sa le aveti in vedere, sa nu mai experimentati cum am facut eu. Rew.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Sugestie ochelari polarizati

Mesaj de stefanflorin » 19 Mai 2017, 16:37

O varianta http://www.totalfishing.ro/ochelari-pol ... 62679.html imi plac ca vin foarte bine pe conturul capului si nu ma strang iar lentila este potrivita pt. vreme insorita.
Urasc atarnatorii!

cezaroi
senior
senior
Mesaje: 435
Membru din: 21 Noi 2011, 09:20
Localitate: Vatra Dornei, Suceava

Re: Sugestie ochelari polarizati

Mesaj de cezaroi » 18 Iun 2017, 07:32

Va salut! Am o dilema. Pescuiesc pe paraie de munte foarte limpezi dar si pe raurile din zona mea care sunt de la limpezi la usor tulburi. Doresc sa cumpar niste lentile polarizante de calitate cu clips avand in vedere ca port ochelari de vedere. Ce culoare a lentilei recomandati pentru situatiile de mai sus?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Sugestie ochelari polarizati

Mesaj de tdum » 18 Iun 2017, 16:15

@ cezaroi
Va salut. Si eu sunt in aceeasi situatie ca si dumneavoastra si am optat din toata paleta de culori pe care o aveau la ,,optica" pt. lentile clips de culoare maro - roscat care sa nu-mi diminueze mult luminozitatea daca pescuiesc in zone umbrite. Le folosesc si la condus masina si la pescuit de cca. un an si sunt multumit. Rew.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestie ochelari polarizati

Mesaj de tito » 18 Iun 2017, 17:01

tdum scrie:@ cezaroi
Va salut. Si eu sunt in aceeasi situatie ca si dumneavoastra si am optat din toata paleta de culori pe care o aveau la ,,optica" pt. lentile clips de culoare maro - roscat care sa nu-mi diminueze mult luminozitatea daca pescuiesc in zone umbrite. Le folosesc si la condus masina si la pescuit de cca. un an si sunt multumit. Rew.
Nu prea are legatura culoarea lentilei cu gradul de transmitere a luminii. Eu pe rauri de munte in locuri ce alterneaza umbra cu lumina puternica am folosit culoarea galbena (amplifica foarte mult contrastul) si lentile cu filtru de categoria 1, merge si cat. 2.





Transmitanta vizuala (cantitatea de lumina transmisa prin lentila) este marcata pe bratul ochelarilor de soare si explicata in eticheta lor:

Categoria 0 – 80-100% – pentru interior
Categoria 1 – 43-80% – eficienti in vreme cu nori, fara soare
Categoria 2 – 18-43% – vreme cu nori, putin soare,soare moderat
Categoria 3 – 8-18% – soare puternic, medii ce pot cauza reflexii
Categoria 4 – 3-8% – soare puternic, zapada, interzisi a fi purtati la condus (transmitanta vizuala foarte mica).

Nuanta folosita la colorarea lentilei determina ce culoare din spectrul luminos este absorbita de lentila:

Gri, negru – reduc cantitatea generala de lumina,este odihnitor şi nu alterează percepţia culorilor.

Maro – absoarbe lumina de frecventa inalta, inclusiv albastrul,oferă o bună protecţie împotriva radiaţiilor nocive şi este culoarea preferată de purtătorii miopi.

Galben, auriu si portocaliu
– reduc cantitatea de lumina albastra ce patrunde in ochi . Lumina albastra (despre care se stie ca poate provoca in timp cataracta) are tendinta de a “imprastia” marginile obiectelor, creand un halou in jurul lor. Filtrul galben elimina complet lumina albastra, facand totul mai clar, cu margini mai nete. De aceea, ochelarii de soare pentru condus pe timp de noapte sau de ceata, au, de obicei, lentilele galbene.
reduc cantitatea de lumina albastra ce patrunde in ochi .


Albastru -oferă o vedere apropiată de “alb şi negru” şi se recomandă pentru persoanele care au probleme cu vederea de aproape.

Verde – filtreaza lumina albastra, ofera cel mai inalt contrast si acuitate vizuala foarte buna (dintre toate nuantele de lentile).Este foarte odihnitor şi este indicat pentru persoanele care au probleme cu vederea de aproape.

Roz si mov – ofera cel mai bun contrast al obiectelor pe un fundal verde sau albastru. Astfel, sunt cea mai buna alegere pentru pescuit (sau alte sporturi de apa) sau vanatoare.fara soare . Au efect relaxant şi se utilizează în corecţia optică permanentă a vederii.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Sugestie ochelari polarizati

Mesaj de tdum » 18 Iun 2017, 20:22

tito scrie:Nu prea are legatura culoarea lentilei cu gradul de transmitere a luminii. Eu pe rauri de munte in locuri ce alterneaza umbra cu lumina puternica am folosit culoarea galbena (amplifica foarte mult contrastul) si lentile cu filtru de categoria 1, merge si cat. 2.
Nu va contrazic, poate depinde si de la individ la individ, si de lentilele ochelarilor de vedere peste care se aplica lentilele polaroid cu clips. Eu atunci cand am ales, am incercat si culoarea galbena cu filtru cat.2 si nu m-a multumit efectul polarizant la ele, desi imaginea imi aparea luminoasa, asa ca, dupa teste, am ales maro-roscat cu filtru cat 3. (ii aplic peste ochelari de vedere bifocali +1,25 / +3,25 cu antireflex, daca are vreo importanta) Pentru mine sunt varianta optima/universala, soare/umbra si pescuit/condus... De curand, am prins clean la visine, la vedere, pe rau, in umbra pomilor si m-au ajutat enorm. Recomand si domnului ,,cezaroi" achizitionarea lentilelor polarizante cu clips, din magazine specializate unde se pot compara si proba pe testere. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Sugestie ochelari polarizati

Mesaj de tdum » 19 Iun 2017, 09:14

@ Tito

Am observat cu intarziere a doua parte a raspunsului dumneavoastra. Era mult spatiu liber intre fraze, iar eu nu am ,,ridicat" destul pagina, asa ca doar acum am citit in intregime postarea dumneavoastra. O gasesc interesanta, bine documentata si utila multora. Respectele mele. Rew.



@ Cezaroi

Acestea sunt lentilele despre care v-am pomenit mai sus:

Imagine

Si asa se vede prin ele:

Imagine

De fapt, se vede mult mai clar, dar asa a focalizat camera prin ele. Asta e nuanta care m-a multumit pe mine. Poate fi diferit pentru dumneavoastra. Incercati mai multe, inainte de a cumpara. Rew.

Liviu94
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Apr 2017, 09:05

Re: Sugestie ochelari polarizati

Mesaj de Liviu94 » 20 Iun 2017, 10:10

pana la urma am ales sa cresc bugetul la 250 ron si am luat o pereche polaroid care avea eticheta pescarului pe lentila, culoarea este cupru, maro-galben

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Sugestie ochelari polarizati

Mesaj de tdum » 20 Iun 2017, 20:12

Cred ca sunt foarte aproape de nuanta pe care o am si eu. O.K. Sa-i folositi sanatos! Rew.

Scrie răspuns