Stiuca!!!???

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 09 Noi 2007, 22:53

@ onesti...se pare ca nu ratezi nici o ocazie ca sa "dai cu parul".Este pentru a nu stiu cata oara cand te"contrezi"cu cate un forumist si asta nici nu ar fi mare lucru,dar sustii cu inversunare ca NUMAI TU AI DREPTATE in orice chestiune,de parca tu ai fi atotstiutor in ceea ce priveste pesciutul,in special,al rapitorului.Te asigur ca nu tot ce zboara in Canada,se poate manca in Romania si referitor la asta,te rog sa concluzionezi singur.
Levy,cred ca e un baiat simplu,modest si care dorea un sfat simplu(modest),pe intelesul tuturor.Poate ,daca te-ai "incorda"mai putin,ai putea sa dai un astfel de sfat si in colaborare cu altii,sa formulati un sfat intradevar util mai multor forumisti (incepatori sau mai putin cunoscatori).Te asigur ca sunt multi curiosi, care au nevoie de sfaturi,dar care atunci cand citesc adevarate "esee filozofice",in termeni super elevati,despre tehnicile de pescuit cu scule si accesorii care depasesc cu mult pretul pe care si l-ar putea permite maxim 10%dintre cititori,atunci ,acesti "Levy",prefera doar sa asiste la "tezele de doctorat "ale unor infumurati care-si permit......
Fir intins ! tuturor. :wink:

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 09 Noi 2007, 22:58

Seara faina si tzie Old_Radu!

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 09 Noi 2007, 23:26

Idem !...onesti

tudorgabriel
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 07 Feb 2006, 17:26
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel » 10 Noi 2007, 08:45

Salut baieti,din experienta mea pot sa va spun ca nu am prins nimic cu oscilantele Berti,oscilantele cu care am prins cel mai bine sunt de la Tv Lure,Arrow si Gipo ,iar ca si modele sunt tac-urile,dolinger,piscot,dr.pike.Pot sa va spun ca am aprox.200 de oscilante dar modelele de mai sus m-i sau parut mai prinzatoare.
Textile intinse :)

Avatar utilizator
Cristi E
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 01 Mai 2004, 21:51
Localitate: Sibiu

Mesaj de Cristi E » 10 Noi 2007, 10:35

pt Levy,referitor la intrebarea ta ce e mai bun la stiuca pt perioada asta.....eu zic ca ar trebui in primul rand sa ai de toate in trusa adica oscilante,woblere,rotative,plastice si sa le incerci pe toate pe parcursul partidei....e greu de spus la ce potzi prinde pt ca depinde de foarte multzi factori....de ex. de apa,de vreme,presiune si nu in ultimul rand e,de cat de bine cunosti naluca cu care dai...chiar asta e frumusetzea pescuitului ca nimic nu se repeta si intotdeauna invetzi ceva nou.
sunt cateva naluci care au o constantza buna la stiuca.....desi sunt zile cand si cu astea potzi avea surprize si sa nu prinzi nimic....asadar parerea mea pt perioada asta cu apa mai rece si sa zicem pesti slab activi,incearca naluci care evolueaza atractiv la recuperari lente.
eu as da cu oscilante gen uto recuperate si jucate lent,woblere suspending gen husky jerk rapala pe care le potzi stopa si juca pe loc din varful vergii,jerkbaituri,plastice lestate usor,sa evolueze cat mai incet pe cadere.

fir intins!

2door
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 29 Noi 2006, 18:15
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 10 Noi 2007, 11:35

tudorgabriel,
nu-i vorba de marca aci,treaba e sa cunosti joaca cu tabla.daca ai idee cum sa joci o coada de lingura iti spun eu ca vine stuca si la ea

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 10 Noi 2007, 12:36

2door scrie:tudorgabriel,
nu-i vorba de marca aci,treaba e sa cunosti joaca cu tabla.daca ai idee cum sa joci o coada de lingura iti spun eu ca vine stuca si la ea
:roll: booorrringggg , ba dreq, ce naiba ma, prinzi stuci de 1,2,3,5,8 kile cu de tote, dar nush cum se face ca la alea nu prinzi siti dai pumni in c*** ascultandui pe unii cand iti zic ca de fapt nu sti tu cu lingura si pestii aia de iia prins is prosti si nau sesizat ca tu ai imprimat lingurii o miscare "de cioata" , coada de lingura, ii metaforic, e posibil sa vina si la ea, dar ii mai putin probabil asa ca nuti bati capu , in 7 ore de pescuit tu te duci si joci cozi de linguri chinuindute sati dai sama cum se joaca si io pun alea care confirma si stiu deja cum se joaca...cum ii zici unui om care prinde cu linguri de la 3 firme ca nu stie cu lingura fiindca nu poate cu firma ailalta :roll:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 10 Noi 2007, 18:12

mai levy, hai ca mau enervat astia care'si dau cu parerea in gol aci, deci in perioada asta, ii nasol, sincer, adica schimbari bruste de temperatura de culoare a apei, d'astea... pentru inceput cauti stuk, mai ales ca acu sa racit , unde sti ca era plin de bradis in vara, iei linguri usoare, jerkbaituri de suprafata si incerci sa le joci energic dar pe suprafata mica , cat mai multe stopuri si ridicari din varf (la linguri) , rotativele is bune, dar nu iti aduc satisfactie mare, mai sunt voblerele, pe care le recuperezi in general liniar cu stopuri, aci alternezi viteza, incerci in principiu o recuperare normala , vezi ca nu se intampla nimik baji mai lent, daca is atacuri in general, incearca sa grabesti recuperarea pentru a imita un pestisor speriat, dar tot cu stopuri, multe atacuri vor veni pe oprirea voblerului, il poti lasa chiar sa se ridice pana in pelicula apei...in caz de temperaturi scazute aplici ce a scris cristiE mai sus...numa bine si fir intins la dintoase

P.S. scuze ca tiam deturnat topicu si sper ca il mai citesti :wink:

levy
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 17 Dec 2006, 00:53
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de levy » 10 Noi 2007, 18:49

mersi pt raspunsuri ! yo nu pesc de ff mult timp si nu prea am experienta la stiuca ....mis foarte de folos raspunsurile voastre invat ff mult din ele ....mai astept sfaturi si indrumari :oops:

tudorgabriel
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 07 Feb 2006, 17:26
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel » 11 Noi 2007, 21:13

@2door
este adevarat,trebuie jucata lingura,dar am destula experienta in pescuitul la stiuca,am o groaza de oscilante,woblere,rotative,silicoane,am vreo 5 lansete de puteri si lungimi diferite,am vreo 4 mulinete bune zic eu,Ryobi,Jim Hill,cu care merg la pescuit,iau cu mine de fiecare data o cutie mare plina cu naluci si bineinteles ca incerc la toate dar nu de fiecare data este activa stiuca si atunci ce faci :?: ,eu consider ca pescuitul la rapitor este mult mai inteligent decat la crap,dar daca ea nu vrea .......nu vrea :) ,eu am amintit de acele modele de linguri ptr. ca eu la ele am prins cel mai bine,alte modele ....nu stiu ce sa zic :roll:
Asta cu coada de lingura este ptr.copii :)

Scrie răspuns