Stiuca!!!???

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi E
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 01 Mai 2004, 21:51
Localitate: Sibiu

Mesaj de Cristi E » 09 Noi 2007, 19:27

Io zic ca inainte de ce scrie pe lingura sau de cine e facuta,conteaza pescarul care o foloseste. :twisted:

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 09 Noi 2007, 19:31

Cristi E scrie:Io zic ca inainte de ce scrie pe lingura sau de cine e facuta,conteaza pescarul care o foloseste. :twisted:
Good point!

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 09 Noi 2007, 19:32

Cristi E scrie:Io zic ca inainte de ce scrie pe lingura sau de cine e facuta,conteaza pescarul care o foloseste. :twisted:
Absolut adevarat
TEAM ATOM

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 09 Noi 2007, 20:16

Cristi E scrie:Io zic ca inainte de ce scrie pe lingura sau de cine e facuta,conteaza pescarul care o foloseste. :twisted:
Daca te referi la calitatea intrinseca a lingurii ( material, grosime, densitate, forma, profil, finisaj, culoare...) potzi spune ca una-i mai buna ca alta. Da-i drumul liber la un Lucky Strike half wave in balta si da-i drumul si la "copia" romaneasca cum zice Adi77 si-ai sa vezi ca evolueaza diferit pe cadere.

Sunt desigur pescari si pescari, ape de stiuca mai bune si mai proaste etc. Ca te consideri un pescar bun nu-nseamna neaparat ca tre' sa folosesti table de caca pt ca super valoarea ta va compensa evolutzia nalucii. Si nici faptul ca daca ai trusa plina numai cu linguri Abu sau jerkuri scumpe nu te face un pescar mai bun sau mai slab ci doar mai selectiv.

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 09 Noi 2007, 20:45

onesti scrie:
Cristi E scrie:Io zic ca inainte de ce scrie pe lingura sau de cine e facuta,conteaza pescarul care o foloseste. :twisted:
Daca te referi la calitatea intrinseca a lingurii ( material, grosime, densitate, forma, profil, finisaj, culoare...) potzi spune ca una-i mai buna ca alta. Da-i drumul liber la un Lucky Strike half wave in balta si da-i drumul si la "copia" romaneasca cum zice Adi77 si-ai sa vezi ca evolueaza diferit pe cadere.

Sunt desigur pescari si pescari, ape de stiuca mai bune si mai proaste etc. Ca te consideri un pescar bun nu-nseamna neaparat ca tre' sa folosesti table de caca pt ca super valoarea ta va compensa evolutzia nalucii. Si nici faptul ca daca ai trusa plina numai cu linguri Abu sau jerkuri scumpe nu te face un pescar mai bun sau mai slab ci doar mai selectiv.

Deci pe mine chestia cu evolutia pe cadere ma lasa rece, aia o mai poti controla si tu. Cunosc pe cineva care locuieste in Delta de vreo 3 ani si foloseste intens linguri lucky strike in special half wave spoon, are omu o colectie impresionanta de oscilante de toate tipurile, atat autohtone cat si straine, ieftine sau scumpe. Te pun in legatura cu el sa vezi ce parere are de lingura asta. Chestia cu jerkurile scumpe si cutia plina cu Abu, mai tine si de pasiunea de a face colectie.
Io iti recomand sa nu iti mai dai tu cu parerea in dreapta si stanga, vino cu exemple clare de genul - Am prins intr-o zi cu asta atat si cu aialalta atat - Bazeaza-te pe statistici personale, ale altora etc.

ps: Nu sunt si nu ma cred pescar bun, nu mai veni cu chestii subtile ca nu imi plac. Io nu am zis ca e copia romaneasca, nu deforma, am zis ca seamana atat. vezi aici :
http://www.cabelas.com/prod-1/0000601110475a.shtml seamana sau nu cu Berti Linx ? seamana
TEAM ATOM

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 09 Noi 2007, 21:06

adi777 scrie:
Deci pe mine chestia cu evolutia pe cadere ma lasa rece, aia o mai poti controla si tu. Cunosc pe cineva care locuieste in Delta de vreo 3 ani si foloseste intens linguri lucky strike in special half wave spoon, are omu o colectie impresionanta de oscilante de toate tipurile, atat autohtone cat si straine, ieftine sau scumpe. Te pun in legatura cu el sa vezi ce parere are de lingura asta. Chestia cu jerkurile scumpe si cutia plina cu Abu, mai tine si de pasiunea de a face colectie.
Io iti recomand sa nu iti mai dai tu cu parerea in dreapta si stanga, vino cu exemple clare de genul - Am prins intr-o zi cu asta atat si cu aialalta atat - Bazeaza-te pe statistici personale, ale altora etc.

ps: Nu sunt si nu ma cred pescar bun, nu mai veni cu chestii subtile ca nu imi plac. Io nu am zis ca e copia romaneasca, nu deforma, am zis ca seamana atat.
Sensibila mai esti!

Lucky Strike sunt canadiene, ieftine si colcaie magazinele de ele. Am pescuit cu ele, am prins, dar consider ca sunt niste lucruri ordinare de serie mare. Ancorele deasemenea proaste.

Cum tzi-am spus si in MP, plugurile de la Lucky Srike sunt OK. Pe langa Berti cu care-am pescuit aici si cu care am prins mult mai bine , Lucky Strike sunt nasoale, in opinia si dupa experientza mea. Din pacate de la Berti nu mai am decat cateva Polo, Lynx si Taifun.

Nu fac statistici ci doar pescuiesc din placere.

Prietenul ala al tau din delta e "experientza ta personala" pe care mi-o invoci? Nu ma intereseaza parerea lui, pt ca am parerea mea.

P.S. Nu joci corect!!! Altceva imi scrisesei pe PM legat de Lucky Strike si Berti. Deci pana la urma e doar o coincidentza in asemanare. OK! :oops:

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 09 Noi 2007, 21:14

onesti scrie:
adi777 scrie:
Deci pe mine chestia cu evolutia pe cadere ma lasa rece, aia o mai poti controla si tu. Cunosc pe cineva care locuieste in Delta de vreo 3 ani si foloseste intens linguri lucky strike in special half wave spoon, are omu o colectie impresionanta de oscilante de toate tipurile, atat autohtone cat si straine, ieftine sau scumpe. Te pun in legatura cu el sa vezi ce parere are de lingura asta. Chestia cu jerkurile scumpe si cutia plina cu Abu, mai tine si de pasiunea de a face colectie.
Io iti recomand sa nu iti mai dai tu cu parerea in dreapta si stanga, vino cu exemple clare de genul - Am prins intr-o zi cu asta atat si cu aialalta atat - Bazeaza-te pe statistici personale, ale altora etc.

ps: Nu sunt si nu ma cred pescar bun, nu mai veni cu chestii subtile ca nu imi plac. Io nu am zis ca e copia romaneasca, nu deforma, am zis ca seamana atat.
Sensibila mai esti!

Lucky Strike sunt canadiene, ieftine si colcaie magazinele de ele. Am pescuit cu ele, am prins, dar consider ca sunt niste lucruri ordinare de serie mare. Ancorele deasemenea proaste.

Cum tzi-am spus si in MP, plugurile de la Lucky Srike sunt OK. Pe langa Berti cu care-am pescuit aici si cu care am prins mult mai bine , Lucky Strike sunt nasoale, in opinia si dupa experientza mea. Din pacate de la Berti nu mai am decat cateva Polo, Lynx si Taifun.

Nu fac statistici ci doar pescuiesc din placere.

Prietenul ala al tau din delta e "experientza ta personala" pe care mi-o invoci? Nu ma intereseaza parerea lui, pt ca am parerea mea.

P.S. Nu joci corect!!! Altceva imi scrisesei pe PM legat de Lucky Strike si Berti. Deci pana la urma e doar o coincidentza in asemanare. OK! :oops:
Ma tu esti tare destept, pescar teoretician ce esti ma. :lol: . Io joc foarte corect. Am exagerat cu cuvantu copii, trebuia sa zic seamana. Zi si mie un forum de pescuit unde nu esti tu prezent si nu iti dai cu parerea ma, zi unu ? nu cred ca exista
TEAM ATOM

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 09 Noi 2007, 21:24

Of, Adi...

Doar restul de bun simtz pe care cred ca-l mai am ma determina sa nu-tzi raspund cum ar trebui.

Nu frecventez forumurile din Suedia si nici din Extrema Dura (daca ma-ntzelegi. Tudor sigur intzelege).

Cat despre faza cu "Io joc foarte corect" - FALS! Da-i tu copy / paste pe al doilea MP pe care mi l-ai trimis azi.

Scuze pt off-topic.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 09 Noi 2007, 21:27

:lol: mai onesti de la pitesti, ia ca ma enervez io acu :lol: ce oti tot linje bertiurile alea la *** nush, nam prins la ele nici o marla, ma jur, o marla nam prins , ale dreq ca de le trag prin apa normal, in voia lor, zici cai titirez, oi fi prins un lot mai prost...dar si la dolinger si la linx , pe de alta parte descentrata aia mi se pare jeniala, inca nam apucat sa pun mana pe ea, dar ma ocup io :lol: cat despre taraboiu aista, io zic ca dejaba il lauzi pe cel care a reinventat roata, io nu inteleg daca unii imita ceva, la ce bun redenumesc modelul? sasi faca unu orijinal sai zica cumva, nu asa, crede lumea ca ei au inventat, sigur daca lucky craft ar avea de comentat pe patentul ala, adio berti

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 09 Noi 2007, 21:28

onesti scrie:Of, Adi...

Doar restul de bun simtz pe care cred ca-l mai am ma determina sa nu-tzi raspund cum ar trebui.

Nu frecventez forumurile din Suedia si nici din Extrema Dura (daca ma-ntzelegi. Tudor sigur intzelege).

Cat despre faza cu "Io joc foarte corect" - FALS! Da-i tu copy / paste pe al doilea MP pe care mi l-ai trimis azi.

Scuze pt off-topic.
Bunu simt ? care bunu simt ? Ce amintesti de mp ? MP= mesaj privat adica nu e public. Copiate e termen prea dur, am mai zis asta. Semana cel mai bun cuvant ! In fine ajunge, cred ca asta ii a doua oara cand ma cert pe forumu asta si ultima data.
TEAM ATOM

Scrie răspuns