Stiuca la pestisor mort pe post de twister

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Stiuca la pestisor mort pe post de twister

Mesaj de Gyorg » 14 Iul 2004, 17:40

Am citit undeva ca 60% din englezi pescuiesc la pestisor viu sau la stilul Rex Hunt (denumit de mine) impletit prin coloana si cu ochi la operculi , cu un ac cu tija lunga pe laterala si recuperat ca pe lingurita.

Ati pescuit in stilul asta ?

Eu o singura data , am prins o stiuca frumusica , dar am renuntat curand. Nu vibra cred ! :)

Cred ca ar fi o idee pentru momentele in care stiuca nu este irascibila.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 15 Iul 2004, 14:55

aproape toti englezii pescuiesc cu viu, ei isi schimba mai greu obiceiurile. se pare ca nu prea au chef sa importe nimic din ce se intampla la pescuitul stiucii in state si canda. culmea e ca tot ei sunt si cei care au promovat si perfectionat pescuitul cu MA, naiba stie de ce exista contradictia asta. :)

de ce nu incerci montura drakovitch? gasesti un articol in avlp pe tema asta, in numerele mai vechi.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 16 Iul 2004, 17:08

"Drachkovitch"-ul nu prea merge la stiuca. E facut pentru o recuperare "in dinti de fierastrau", stiuca prefera o miscare oarecum mai liniara. Dar exista o sumedenie de monturi cu pestisor mort special pentru stiuca. Una dintre cele mai interesante, cred ca este un "Split-Shot" modificata, in sensul ca soft-bait-ul se inlocuieste cu pestisorul mort, iar cirligul cu o montura din kevlar cu doua ancore, cu brate inegale. Ancorele se infig cu un cirlig in pestisor, una la baza operculului, cealata la jumatatea pestisorului. Lestul este o alica fusiforma de 5-7 grame, aflata la 35-40 cm de pestisor. Se recupereaza cu viteza constanta cu miscari laterale din virful lansetei, determinind o traiectorie "serpuita" in apa.

Scrie răspuns