Spinning pe Siret zona Ciuslea-Vadu Rosca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
h_vicentiu
junior
junior
Mesaje: 34
Membru din: 28 Noi 2011, 23:30
Localitate: Galati

Spinning pe Siret zona Ciuslea-Vadu Rosca

Mesaj de h_vicentiu » 30 Ian 2018, 12:21

Salutare tuturor,

Am creat acest nou topic pentru a centraliza parerile voastre curente despre aceasta zona (Raul Siret de la Ciuslea, Biliesti, Suraia pana in Vadu Rosca) in ceea ce priveste prezenta/absenta salaului si/sau a avatului
Am citit in alte topicuri de pe forum referitoare la acest subiect si am tras unele concluzii:
- in ultimul timp salaul e din ce in ce mai greu de gasit in aceasta zona
- cauzele disparitiei salaului - braconaj masiv/scaderea debitului controlat de baraj sau cei doi factori cumulati
- scaderea trofeelor capturate salau/avat)
- cresterea densitatii pescarilor

Ceea ce as vrea sa solutionam impreuna in acest topic ar fi:

1. Sa merita sa mergem in aceasta zona in perioada de Iarna - Primavara pentru avat si salau (eventual clean)-lunile Feb Martie?
2. Mai exista salau pe gropile de balastiera de pe cursul raului Siret de dupa Ciuslea (asa cum am gasit dovezi pe forum in postarile mai vechi)?
3. Logic ar fi ca rapitorii sa urce din Dunare pe firul de apa oxigenata si migratia lor sa se opreasca undeva la Ciuslea, se respecta aceasta idee a mea in practica?
4. Afecteaza cumva varsarea raului Barlad in Siret in zona localitatii Vadu Rosca? Credeti ca are vreo influenta negativa/pozitiva (datorita aluviunilor - documentandu-ma mai mult in pescuitul rapitorului am identificat faptul ca nisipul in suspensie afecteaza branhiile majoritatii rapitorilor si ei nu prefera aceste zone) ?

In speranta unor raspunsuri care sa ne formeze o parere asupra acestei zone va salut pe toti si sa aveti fire intinse!!!
"carpe diem quam minimum credula postero"

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Spinning pe Siret zona Ciuslea-Vadu Rosca

Mesaj de adrian99 » 30 Ian 2018, 15:11

vicentiu,am pescuit destul de des(incepand cu 2013)zonele de care aminteai.au fost perioade mai bune pentru salau(varf 2016),clean(2014,2015,2017).avat destul de putin cu varfuri la 2,2,2kg.vreau sa-ti spun ca raul sufera modificari majore datorate barajului de la Ciuslea,viiturilor produse,interventiei antropice etc.astea au efect(negativ)asupra populatiilor de rapitori.pe langa asta braconajul pe segmentul Galati,Barbosi-Ciuslea a crescut semnificativ,la fel nr de pescari(chipurile "corecti"dar care retin "tot ce misca")...

pentru mine cea mai buna perioada a fost iunie-septembrie.primavara(devreme-martie,aprilie)nu prea am pescuit.insa se poate incerca,ar fi sezonul salaului(cand urca din Dunare)...nu garantez insa ca si ajunge pana la Ciuslea :roll:

Avatar utilizator
h_vicentiu
junior
junior
Mesaje: 34
Membru din: 28 Noi 2011, 23:30
Localitate: Galati

Re: Spinning pe Siret zona Ciuslea-Vadu Rosca

Mesaj de h_vicentiu » 30 Ian 2018, 21:25

Multumesc mult Adrian pentru informatii,
Ai punctat foarte bine exact ce informatii ne intereseaza pe noi, iubitorii spinningului si mai mult decat atat sunt informatii actualizate
Ma gandeam ca pe perioada iernii nu prea este activitate...
Cu parere de rau citesc si opinia ta cu privire la efectele negative ale factorilor antropici intensificate de interventia nesabuita a braconierilor. Din ce am mai citit pe forumuri se practica des curentarea si plase de pe un mal pe altul (mai ales in zona Independenta-Galati) Consider acest lucru un mare obstacol in migrarea rapitorilor in amonte pe Siret.
Se pare ca mentalitatea de a secatui tot si da a acapara cat mai mult dainuie in mintile majoritatii pescarilor...greu vom scapa de practicile astea!
Incerc sa imi fac timp pentru o iesire in zona in perioada urmatoare si voi reveni cu "informatii proaspete"
Toate cele bune!
Fir intins!
"carpe diem quam minimum credula postero"

Avatar utilizator
vlad
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 11 Sep 2004, 13:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Spinning pe Siret zona Ciuslea-Vadu Rosca

Mesaj de vlad » 06 Feb 2018, 12:13

A fost candva o poveste frumoasa zona asta 1996-2006.

Odata cu barajul de la Ciuslea totul a fost distrus, apa mai putina si mai tulbure din cauza afluentilor.
Nu mai zic de balastiere care deviaza cursul si sapa in albie...
Braconierii si pescarii iresponsabili sunt clar cei mai vinovati, parasute, japca, zeci de lansete in apa pe cap de pescar, totul este retinut, puiet de orice fel...nici un control, nici o lege respectata, macar alea de kkt pe care le avem.

No man's land ... in curand nu va mai fi nimic.

Scrie răspuns