Spinning la pastrav pe rauri

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de lucky_51 » 29 Mar 2013, 08:07

filip_pescuitorul scrie:Va rog, un sfat ar fi excelemnt. Ce ma sfatuiti sa fac daca am o mulineta de spin ultra light dar e cu tambur f mic? Model 500 nu 1000. E o mulineta de "pastrav" model f mic, buna pentru fir 0.12-16, cred ca are cca 120 grame. Problema cu tamburul e ca fiind f mic imi face niste peruci colosale cand e firul nou. Tot timpul stau sa tai fir si sa refac nodurile. Ce sa fac? Sa pun textil si la pastrav? Parca nu as prea vrea... Sau sa las firul ma "inmuiat", sa il las spre aval sa curga vreme de 10 minute? Chestia cu perucile e tare enervanta pe mul;inetele mici cu tambur fix. Un adevarat cosmar! Dar am si o mulineta Shimano Hyperloop de 1000, aia nu imi face deloc probleme. Cea mica de tot e Abu Garcia, marca f buna in teorie, deci nu de la asta e.
Faptul ca de multe ori aducem pestele la mal in forta cu molineta fara a ne folosi de ajutorul batului poate aduce deformari si uzura in angrenajul ei. Putin joc inspre inapoi slabeste firul de pe tambur si la urmatoarea aruncare ai si facut o peruca.

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de filip_pescuitorul » 29 Mar 2013, 23:45

lucky_51 scrie:
filip_pescuitorul scrie:Va rog, un sfat ar fi excelemnt. Ce ma sfatuiti sa fac daca am o mulineta de spin ultra light dar e cu tambur f mic? Model 500 nu 1000. E o mulineta de "pastrav" model f mic, buna pentru fir 0.12-16, cred ca are cca 120 grame. Problema cu tamburul e ca fiind f mic imi face niste peruci colosale cand e firul nou. Tot timpul stau sa tai fir si sa refac nodurile. Ce sa fac? Sa pun textil si la pastrav? Parca nu as prea vrea... Sau sa las firul ma "inmuiat", sa il las spre aval sa curga vreme de 10 minute? Chestia cu perucile e tare enervanta pe mul;inetele mici cu tambur fix. Un adevarat cosmar! Dar am si o mulineta Shimano Hyperloop de 1000, aia nu imi face deloc probleme. Cea mica de tot e Abu Garcia, marca f buna in teorie, deci nu de la asta e.
Faptul ca de multe ori aducem pestele la mal in forta cu molineta fara a ne folosi de ajutorul batului poate aduce deformari si uzura in angrenajul ei. Putin joc inspre inapoi slabeste firul de pe tambur si la urmatoarea aruncare ai si facut o peruca.
Aha, OK, deci si asta conteaza. Asadar nu e vorba ca ar fi prea mic tamburul mulinetei model 500, sau nu asta e singura cauza. Pentru ca daca nu ar fi bune de ce ar mai fabrica producatorii din Occident mulinete atat de mici pentru spining UL? Tot au ele utilizare, asta e clar.

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de filip_pescuitorul » 29 Mar 2013, 23:52

Mai am o intrebare legata de spin la pastrav. Cam ce viteza atinge un pastrav cand accelereaza? Stiu ca depinde de masa si de viteza curentului pe care il astrabate. De pilda daca agat un pastrav de un kil si juma' pe un fir 0.14 si lanseta UL, el va accelera presupun cu macar 40 km/ora. Si atunci ce greutate imi va opune pe fir? Banuiesc ca nu va "tensiona" nailonul chiar cu 1,5 kile, nu? Adica el accelerand a cata parte din greutatea lui o "pune" pe fir? Intrebam asta pentru ca am vazut un clip youtube in care un pastrav de talia asta rupe lanseta unui pescar francez dar el tot il prinde pentru ca firul 0.22 a rezistat miraculos. Revazand clipul am ajuns la concluzia ca cel mai rau pt pescar e atunci cand:
1. pastravul de talie mare accelereaza nestingherit in zona cu curent slab sau da de un obstacol in apa
2. pastravul alearga spre aval si beneficiaza de forta curentului, eventual face si o lumanare
3. unghiul pe care il face firul cu lanseta e mic, sub 30 grade, si distanta de la gura pestelui la varful lansetei de doar cativa metri.
4. frana mulinetei e cam stransa si varful lansetei nu f elastic (moale)
Voi ce experiente aveti in sensul asta?

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de boistean » 30 Mar 2013, 11:15

as vrea si eu sa mai fie prin apele de munte din Romania pastravi care sa rupa lansetele...

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de filip_pescuitorul » 30 Mar 2013, 14:19

boistean scrie:as vrea si eu sa mai fie prin apele de munte din Romania pastravi care sa rupa lansetele...
:D :lol: :headbash: Good point! Poate prin crescatorii, in bazinele cu reproducatori!

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de kleniacul » 30 Mar 2013, 18:58

filip_pescuitorul scrie:Mai am o intrebare legata de spin la pastrav. Cam ce viteza atinge un pastrav cand accelereaza? Stiu ca depinde de masa si de viteza curentului pe care il astrabate. De pilda daca agat un pastrav de un kil si juma' pe un fir 0.14 si lanseta UL, el va accelera presupun cu macar 40 km/ora. Si atunci ce greutate imi va opune pe fir? Banuiesc ca nu va "tensiona" nailonul chiar cu 1,5 kile, nu? Adica el accelerand a cata parte din greutatea lui o "pune" pe fir? Intrebam asta pentru ca am vazut un clip youtube in care un pastrav de talia asta rupe lanseta unui pescar francez dar el tot il prinde pentru ca firul 0.22 a rezistat miraculos. Revazand clipul am ajuns la concluzia ca cel mai rau pt pescar e atunci cand:
1. pastravul de talie mare accelereaza nestingherit in zona cu curent slab sau da de un obstacol in apa
2. pastravul alearga spre aval si beneficiaza de forta curentului, eventual face si o lumanare
3. unghiul pe care il face firul cu lanseta e mic, sub 30 grade, si distanta de la gura pestelui la varful lansetei de doar cativa metri.
4. frana mulinetei e cam stransa si varful lansetei nu f elastic (moale)
Voi ce experiente aveti in sensul asta?
Care este unghiul pe care-l face lanseta cu firul,calculat fara a tine cont de flexiunea virfului lansetei,si ce fel de pastrav este,pentru ca frecarea cu apa,coeficientul hidrodinamic,difera de la o specie de pastrav la alta?Trebuie introduse corectii si in functie de sex,precum si de faza sexuala,stiind fiind ca masculii sint mai hidrodinamici decit femelele,acestea din urma daca sint inainte de depunerea icrelor au iar un coeficient hidrodinamic mai mic.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de MuskMd » 31 Mar 2013, 07:10

da, da neaparat :lol:

plus trebuie luata in calcul si cantitatea de particule solide pe care le transporta apa, cantitatea de oxigen dizolvat, si cantitatea de scorobeti consumati inainte de dl pastrav vitezoman :lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de pensionaru » 31 Mar 2013, 08:16

MuskMd scrie:da, da neaparat :lol:

plus trebuie luata in calcul si cantitatea de particule solide pe care le transporta apa, cantitatea de oxigen dizolvat, si cantitatea de scorobeti consumati inainte de dl pastrav vitezoman :lol: :lol: :lol:
Mai trebuie luat in calcul si influenta razelor de luna asupra papucilor de guma. :lol: :lol:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de MuskMd » 31 Mar 2013, 08:18

scuze pt omisiune :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

mytza_sima
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 04 Feb 2013, 09:52

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de mytza_sima » 31 Mar 2013, 08:29

"Pensionare" asta in cazu' in care ai papuci de guma(TURBO).Daca ai papuci de piele situatia se schimba in totalitate.
Calculele arata ca majoritatea pescarilor de spin merg la pescuit cu laptopu si chiar au rezultate.
Noi astia mai demodati ne incapatanam sa mergem cu lanseta.

Scrie răspuns