Spinning la pastrav pe rauri

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pescar94
senior
senior
Mesaje: 446
Membru din: 16 Mai 2012, 20:07

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de pescar94 » 11 Mar 2013, 21:08

Aha,va multumesc mult,Stima !!!

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de lucky_51 » 13 Mar 2013, 08:17

boistean scrie:
pescar94 scrie: si vartejul/antirasucitorul unde-l pui?
Privit asa ar parea un singur element, impartite sunt doua diferite ca forma dar cu acelasi rol si anume de a nu lasa firul sa se rasuceasca la recuperare. Oare am dreptate? :D

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de lucky_51 » 14 Mar 2013, 08:01

lucky_51 scrie:
boistean scrie:
pescar94 scrie: si vartejul/antirasucitorul unde-l pui?
Privit asa ar parea un singur element, impartite sunt doua diferite ca forma dar cu acelasi rol si anume de a nu lasa firul sa se rasuceasca la recuperare. Oare am dreptate? :D

Vartejul se monteaza de obicei la capatul strunei ce face legatura cu firul de el se ataseaza un inel sau o agrafa pentru a putea prinde naluca sau lingurita. Se mai poate folosi carabina care este si vartej si agrafa. Antirasucitorul este format dintr-o paleta de plastic montata pe o tija metalica. Se monteaza pe fir inaintea agrafei atunci cand pescuim cu lingurite. Sant cocepute atat pentru adancimi medii cat si pentru adancimi mari. :D Sa vina 1 Mai ! :!: :D

radu_bug
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 27 Mai 2007, 14:41
Localitate: IASI

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de radu_bug » 17 Mar 2013, 18:36

poate cu paleta aia din plastic sa nu se rasuceasca firul . In rest mai stiti vre-o marca de vartej care intr-adevar sa se invarta f. usor astfel incat rotativa sa nu rasuceasca firul? eu n-am gasit.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de lucky_51 » 18 Mar 2013, 09:00

radu_bug scrie:poate cu paleta aia din plastic sa nu se rasuceasca firul . In rest mai stiti vre-o marca de vartej care intr-adevar sa se invarta f. usor astfel incat rotativa sa nu rasuceasca firul? eu n-am gasit.
In general nu folosesc vartejul sau carabina. Nu de multe ori mi s-a intamplat ca datorita rotatiei si frecarii foarte mari intre elementele vartejului acesta sa cedeze si sa raman fara lingurita. In al doilea rand pescuitul la pastrav e bine de facut in amonte in acest fel nu risti sa sperii pastravul iar recuperarea firului se face pe curentul de apa disparand propriuzis forta de rasucire a firului. Antirasucitorul are rolul de a taia apa inaintea linguritei si a mentine tija linguritei in loc daca putem spune asa in timp ce aceasta se roteste.

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de filip_pescuitorul » 20 Mar 2013, 23:58

Probabil ca o lingura rotativa mica, nr 0 sau 00, nu torsioneaza prea tare un fir 0.14 sau 0.16. Deci merge si fara vartej. La cateva lansari, trec ultimii 2 metri de fir printre degete ca sa il detorsionez, sau il las sa se desrasuceasca. Dar o lingurita 1 sau 2 torsioneaza serios un fir 0.14 sau 16, asa ca daca nu vrei vartej si agrafa poti inlocui din timp in timp ultimii 2 metri de fir. Sa zicem odata pe ora.

radu_bug
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 27 Mai 2007, 14:41
Localitate: IASI

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de radu_bug » 21 Mar 2013, 06:03

ar fi misto daca ar exista si rotative care sa se invarta invers. pescuind alternativ cu rotative de sensuri diferite s-ar desrasuci si firul. chiar - de ce rotativele se invart doar intr-un sens? cred ca e sensul burghiului daca luam ca reper directia de inaintare.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de lucky_51 » 21 Mar 2013, 07:52

filip_pescuitorul scrie:Probabil ca o lingura rotativa mica, nr 0 sau 00, nu torsioneaza prea tare un fir 0.14 sau 0.16. Deci merge si fara vartej. La cateva lansari, trec ultimii 2 metri de fir printre degete ca sa il detorsionez, sau il las sa se desrasuceasca. Dar o lingurita 1 sau 2 torsioneaza serios un fir 0.14 sau 16, asa ca daca nu vrei vartej si agrafa poti inlocui din timp in timp ultimii 2 metri de fir. Sa zicem odata pe ora.

Depinde cat de bine e centrat calaretul pe axul linguritei dar mai ales de viteza de recuperare.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de lucky_51 » 21 Mar 2013, 07:57

radu_bug scrie:ar fi misto daca ar exista si rotative care sa se invarta invers. pescuind alternativ cu rotative de sensuri diferite s-ar desrasuci si firul. chiar - de ce rotativele se invart doar intr-un sens? cred ca e sensul burghiului daca luam ca reper directia de inaintare.
:D Super, insa rasucirea incepe din momentul cand derulam firul de pe rola pe tambur.

lucian_t73
junior
junior
Mesaje: 59
Membru din: 16 Dec 2008, 16:01
Localitate: Gherla-Dej

Re: Spinning la pastrav pe rauri

Mesaj de lucian_t73 » 22 Mar 2013, 14:11

S-a mai discutat subiectul asta cu rasucirea firului la rotative. Dintre toate solutiile pe care le-am incercat, cea mai eleganta mi se pare cea cu firul lasat pe apa, in aval, cam 30-40 metri (la pastrav nu faci lanseuri mai lungi) si apoi recuperat relativ lent, printr-o batista de aia de hartie (cu ocazia asta se si curata firul). Nici eu nu folosesc vartej sau antirasucitor.

Scrie răspuns