Somnul la artificiale

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 14 Mar 2011, 13:18

Adica" bulan" :lol: :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 14 Mar 2011, 13:20

P.S.

http://journals.tubitak.gov.tr/veterina ... 303-29.pdf

un studiu interesant, de unde se deduce ceea ce ar fi logic si in Romania:

prohibita la somn ar trebui sa fie intre 1 mai si 1august :wink:

P.P.S.

The female produces up to 30,000 eggs per kilogram of body weight. The male guards the nest until the brood hatches, which, depending on water temperature, can take from three to ten days. If the water level decreases too much or too fast the male has been observed to splash the eggs with the muscular tail in order to keep them wet

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

Mesaj de CataZander » 14 Mar 2011, 16:23

Treaba care a spuso Ilie se intampla foarte des pescuiesti cateva ore in acelasi loc si nu ai nici un atac iar la un anumit moment incep sa curga atacurile. Varianta ca se muta e una buna dar nu obligatorie eu sunt convins ca de multe ori sunt pe zona dar pur si simplu nu ataca...spun asta pt ca pe un anumit loc in vara se mai intampla sa agati cu lingura cate un somnic de spate dar atac nu aveai iar dupa jumatate de ora sau o ora incepeau sa atace. Iar legat de ce i face sa atace... asta e marea dilema :lol: am observat ca pe langa intrarea unui banc de pesti prada in zona un rol important il are si mod de nivel... o mica mod de debit sau nivel cauzata de baraj i scoate din letargie.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 14 Mar 2011, 17:38

CataZander scrie: :lol: am observat ca pe langa intrarea unui banc de pesti prada in zona un rol important il are si mod de nivel... o mica mod de debit sau nivel cauzata de baraj i scoate din letargie.
asta cauzeaza mutarea pestilor mici(prada) pe locurile unde shad ei, bineinteles poate cauza si bulversarea sau ametirea lor , iar oportunistii nu ezita sa isi miste mustatile pentru o prada usoara :twisted:

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 17 Mar 2011, 16:21

mai bine ma luati cu voi...pike si elias :shock:
:D :D :D poate pricep si eu procesu cu schimbatu de locatie la somni astia functie de cum depun obletii
platesc motorina berea carnati si tagarile de trebe
ca sa nu ma mai plimb dea moaca si sa dau dean doasela

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 17 Mar 2011, 18:38

Dane, nici eu nu stiu cat de serios o vorbit Pike.Oricum,regula de baza e C&R,nu ca sa vezi ca vrea nevasta-mea unu,sa-i duc si ei,bla bla-uri ieftine. :wink:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 17 Mar 2011, 19:45

Pike nu vorbeste niciodata serios, trebe sa stii sa extragi ce te intereseaza chiar din glumele lui :D
Oricum e greu... :D

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 17 Mar 2011, 19:56

Eu nu-l cunosc deloc pe Pike.Daca tu ai patit-o asta e.Eu uneori chiar nu am chef sa intorc pe toate fetele ce zice unu sau altu'.Cand am chef intru in joc,cand nu,nu.Din pacate de data asta tu nu ai priceput esenta,nici nu aveai cum,nu stiai despre ce-i vorba,daca mai asteptai poate aflai.Sau poate ca nu.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 17 Mar 2011, 20:22

Eu nici n-am avut intentia sa pricep vreo esenta, m-am referit strict la fraza asta:
elias scrie:Dane, nici eu nu stiu cat de serios o vorbit Pike.
N-am patit-o cu pike, stiu ca e foarte glumet de felul lui... :wink:
Oricum eu stiu cum se prinde somnul, nu mai sunt secrete pentru mine... :lol: :lol:
Bye :wink:

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 17 Mar 2011, 20:41

mno ui ...cand am crezut cami fac lipeala :D aia cu c&r nam io treaba doar cu plasari...cu aia da,aia sa faca c&r
la ca ma duc imi iau un costum de scafandru si ...ba nu unu de rechin ca sa i speriu pe somni sa fiu superior si sai intreb ce si cum
si apoi shho ..pe ei
binenteles ca am glumit ca eu merg singur la pesti ca sa numi dezvalui locurile :D

Scrie răspuns