shock leader Fluorocarbon

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: shock leader Fluorocarbon

Mesaj de SF » 13 Apr 2017, 14:42

Shock leader , dupa cum am explicat pe acest forum , nu prea are de-a face cu abraziunea , ii un leader care se intinde , foarte util la pesti tip sailfish , sau tarpon , care sar din apa , cazuri in care o linie clasica braided plus leader fc (rigid , pt. ca ii rigid fc , asta ii asa ) are mari sanse sa se termine cu ceva rupt , carlig , bat , linie , ceva cedeaza , ii prea rigid totul ! Asa ca shockleader ! Dealtfel , acuma ce au aparut shock leaders in marimi mici , si fac cam toti , inainte erau peste 30 de lb si cativa producatori , YGK unu dintre ei !
Curios , shock leaderu de la YGK are o certa rezistenta la abraziune , buna as zice , insa ii destul de vizibil , fata de un fc pur sa zic asa de la aceasi marca . Pe deasupra , odata solicitat , nu-si revine de tot , practic isi pierde proprietatile esentiale , dupa un drill in care ii solicitat ii un mono oarecare , relativ putin vizibil , insa pe acolo !

Nu am probat toate fc de pe piata , insa toate pe care le-am probat le-am putut lega cu clinch , dealtfel , recomandabil :wink:

Rezistenta la abraziune are doua aspecte . Tipu liniei , frana cum ii reglata si mai putin batu . Cu o linie mono , poti pescui la un peste tip stiuca , care taie , cu leader mai subtire decat atunci cand o faci cu textil . Daca batu nu-i prea rigid , si mergi cu frana usoara , poti scoate pesti frumosi , evident depinde si cum au inhatat naluca ( ete norocu ), insa ai mult mai multe sanse decat cu textil , frana stransa si vreun par dur ca stalpu . Cu acelasi leader vorbim , fc , nu strune metalice .

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: shock leader Fluorocarbon

Mesaj de sosoktm » 03 Mai 2017, 07:05

Folosesc struna de la drenan(rola de 10 m cred) de 22 si 28 livre, bride tot de la ei. La cat de subtire si flexibila e, nu vad avantaje semnificative la leader de plastic. Din punctul meu de vedere, in general agrafa e slabiciunea la diversele strune din comert.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: shock leader Fluorocarbon

Mesaj de Jedi » 03 Mai 2017, 12:39

sosoktm scrie: agrafa e slabiciunea la diversele strune din comert.
Ala-i si scopul dorit...In caz de rupt ceva, pestele sa ramina cu minimul de material in gura...
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: shock leader Fluorocarbon

Mesaj de sosoktm » 05 Mai 2017, 07:07

Nu te contrazic, insa consider ca o struna de 20 livre tre sa tina , in veriga ei cea mai slaba, valoarea indicata de producator. Am vazut un studiu conform caruia stiucile au scapat de naluci in cel mult 48 ore, indiferent de locul in care erau agatate. Culmea, au scapat mai greu de nalucile agatate pe exterior in mandibula decat de alea "inhalate"

Scrie răspuns