Sfat Achizitie Barca Gonflabila

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 27 Mar 2015, 07:12

Buna dimineata stimabililor,
ma uit dupa o barca, inca nu -s hotarat ce sa-mi iau, am tot cautat specificatii pe forumuri, inclusiv aici, dar n-am gasit.

am gasit niste barci de la Aqua Storm, interesante, la un pret foarte bun, la cineva din Suceava / Siret - dl Romeo
vreau sa pescuiesc pe lacuri, 60% din timp singur, 40% 2 persoane in barca. o sa o dotez si cu motor electric.
Nu am de gand sa o scot pe rauri sau dunare.

am gasit asa:
Storm 280 - latime 130, balon 34cm, 2 camere (flotoare) motor maxim 4cp, 220kg, greutate proprie 23kg, podina rigida (3 scanduri()
http://aqua-storm.com/component/virtuem ... l?Itemid=0
800 LEI

sau

Storm 280 - latime 145, balon 40cm, 3 camere(flotoare+fata), motor maxim 5cp, 280kg, greutate proprie 27kg, podina rigida 3 scanduri
http://aqua-storm.com/component/virtuem ... l?Itemid=0
1100 LEI

barcile sunt identice cu Kolibri, 5 straturi de panza, sudate, foarte rezistente. Vin cu accesoriile incluse.

pretul este foarte bun, insa nu stiu ce sa aleg. Mi-a fost recomandat primul model, pt ca e la fel de rezistenta ca toate celelalte, insa e mai usoara si voi avea autonomie mai mare la motorul electric. Mi s-a spus ca daca iau una mai grea, voi avea 30 minute autonomie la motor si nu e bine...
pe de alta parte, daca se urca in ea 2 barbati pe la 100 kg, + motor + scule de pescuit, ...deja se atinge plafonul de 220kg masa admisa.
Chiar mi-a povestit un prieten ca barca lui duce 400kg, si ca nu are curaj totusi sa o foloseasca in 2, sa inteleg ca greutatea admisa nu e reala?
Acum, va intreb pe voi...
ce parere aveti si ce ati lua? ori iau ceva la pretul asta ori nu mai iau deloc, sunt incepator, si nu intentionez sa o folosesc mai mult de 10 partide pe an, urmatorii 3 ani.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de kleniacul » 27 Mar 2015, 08:26

Nu cunosc storm, dar o barca de calitate trebuie sa duca mai mult decit sarcina maxima, nu inseamna sarcina maxima decit greutatea totala, motor, bagaje si persoanecare pot fi transportate in siguranta.Eu pe Zodiac am sarcina maxima 720 kg, am pus maxim vreo 500, tragea motorul mai greu , doar atit, pe Dunare.

Avatar utilizator
ionutz_gr
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 29 Apr 2004, 19:34
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de ionutz_gr » 27 Mar 2015, 08:46

Salut,

Eu am luat de la el o barca storm evolution 330.....super barca...tipul este de incredere cu toate ca nu trebuie sa crezi tot ce iti zice....recomand 100%.
E bine ca nu te duci pe Dunare deoarece nu o sa ai acte la ea...oarecum de inteles:).
Acum...eu am avut noroc si barca a fost ok...nu stiu cum se comporta Romeo daca e sa ai probleme cu barca si tre sa beneficiezi de garantia de la producator...mai ales ca nu ai acte de cumparare.
Decizia este a ta....eu sunt super multumit de alegerea facuta.
Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de Dan Stefan C. » 27 Mar 2015, 09:50

O barca noua, cu podina, care sa aiba si garantie mi-e greu sa cred ca vei putea gasi la 800 - 1100 lei. Ceva cat mai apropiat de pretul pe care esti tu dispus sa il oferi este Barca Kingfisher 240. Atentie insa la podina, scandurile din tego sunt destul de inguste si nu acopera toata suprafata.

xanderM
junior
junior
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2015, 09:51
Localitate: Suceava

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de xanderM » 27 Mar 2015, 09:57

Salut,primul model la cumparat si un coleg de al meu acuma 1 luna,au iesit cu ia 2 baieti aprox 150 kg si nu au avut nici o problema +un disc de 20 kg :)
Am inteles de la el ca este foarte ok ,stiu ca le aduce de la Cernauti .
Cred ca o sa imi cumpar si eu una..

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 27 Mar 2015, 10:24

ma gandesc ca pentru lac nu am nevoie de cine stie ce...
nu imi trebuie ceva profesional, insa am nevoie de ceva sigur, si cat de cat solid, pentru 85 kg ale mele, si inca 90-100 ale partenerului...
in plus, apa e a dracu de rece pe lacuri de munte, nu vreau sa fac baie ...

motorul electric il iau mai mult pentru situatii de urgenta (gen, deversare baraj si curent pe lac)..
sper sa fie rezistenta. nu am experienta...dar daca barca intra intr-o structura, (copac in apa, crengi, etc) se poate intampla ceva? pocneste sau ba?

oricum cred ca o iau pe aia cu balon de 40 si 3 camere... pare mai solida. desi Romeo, pentru inceput, mi-a recomandat-o pe cea de 800 lei.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

marius35
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 08 Dec 2013, 19:25
Localitate: Focsani

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de marius35 » 27 Mar 2015, 19:27

Storm STM de 2,6 cu balon de 40 am eu si e ok pentru lacuri nu am nici un regret , daca vrei poze lasa o adresa de maill. :respekt:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de Zamfi » 28 Mar 2015, 00:08

Baloanele mai mari sunt mai bune!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de misulica70 » 28 Mar 2015, 15:54

Zamfi scrie:Baloanele mai mari sunt mai bune!
+ podea rigida nu din lamele.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 28 Mar 2015, 16:39

Misulica, am vazut pe forum ca ai avut tangente cu barcile astea...
Spune-mi te rog, modelul stk de la storm are podina rigida?
desi e cam scump, am plecat de la storm de 800 lei, ajung la 1100, acum daca imi iau stk ajung la 1800... cu podina rigida..
pana la urma ajung sa-mi iau un allroundmarin de 9800 lei cu chila rigida si etc...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns