Se foloseste struna sau nu la somn

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Timbota1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 02 Mar 2006, 17:45
Localitate: Arad

Se foloseste struna sau nu la somn

Mesaj de Timbota1 » 10 Mai 2009, 10:09

Mai clar! M-am lovit deja a doua oara de problema aceasta si poate ma ajuta cineva s-o lamuresc.
Am prins un somn barosan si dupa vreo 15 min de drill s-a rupt firul (spro de 0,16mm, 11kg)
Nu am fortat exagerat, nu au fost socuri. Din senin. O vreme am inceput sa pun inaintas dar am auzit multe discutii cum ca nu este necesar. De atunci am mai reusit sa scot doi afara iar unul a intrat in structuri si dus a fost. Zilele trecute din nou agat unul f. mare. Am stat, fara exagerare, 35 min cu el in drill dupa care din nou se rupe firul fara sa fortez prea exagerat. S-a frecat de dintii lui si s-a rupt, sau a cedat pe nod? In privinta calitatii firului n-am indoieli. Folosesc si pp de 10lb si spro de 0,13 sau 0,16. Nu sunt diferente de rezistenta din punctul meu.
Care credeti ca ar fi problema? Este sau nu necesara struna la pescuitul somnului?
O zi senina tuturor si fir intins.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 10 Mai 2009, 10:28

nu da cu 10 lb daca vrei somn mare
macar 15, poate chiar 20 daca iti permit conditiile de pescuit
la firul subtire cea mai mica buba devine grava in peste mare
il mai freci de craci, pietre, scoici etc

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 10 Mai 2009, 12:39

problema poate fi una singura somnu nu e atat de prost pe cat pare si incearca ca orice peste sa se frece de pietre sau sa intre in structuri si de aici ai si rupturile pe care le ai. Dintii pe care ii are nu sunt nici pe departe atat de ascutiti si zimtati sa taie textilul.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 10 Mai 2009, 14:09

tali scrie:problema poate fi una singura somnu nu e atat de prost pe cat pare si incearca ca orice peste sa se frece de pietre sau sa intre in structuri si de aici ai si rupturile pe care le ai. Dintii pe care ii are nu sunt nici pe departe atat de ascutiti si zimtati sa taie textilul.
Nu taie textilul dar il scamoseaza iar bucata deteriorata trebuie taiata.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Mesaj de mircea13 » 10 Mai 2009, 17:11

Salut. Voi ati bagat vreodata mana in gura unui somn de peste 1o kg?
Nu ati vazut in filme ca pescarii folosesc niste manusi speciale si scot pestele din apa introducandu-i mana in gura.? Sunt destule filmulete pe youtube. Daca pestele e mare trebuie sa stii sa il abordezi cum trebuie altfel vei avea todeauna rateuri.Laseta si mulineta puternica,fir textil de 20-3o struna de kevlar sau otel ca la stiuca dar ceva mai lunga peste 2o cm,carlig aplatizat si gros.momeala mare.Foloseste atractanti pentru somn,care se gasesc in comert.Fii calm,nu forta si nu grabi scoaterea pestelui din apa decat atunci cand o sa il vezi ca da semne evidente de oboseala( se ridica cu burta in sus).Chiar si atuci pestele e instare de un ultim efort pentru a scapa din carlg sau din gafa.E de preferat sa lucrezi in echipa de cel putin 2 pescari. Daca folosesti barca fii atent ca te poate rasturna in apa.Numai bine. Mircea13

Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 10 Mai 2009, 17:59

Poti sa-i bagi linistit mina in gura si sa-l prinzi hotarat de maxilarul inferior. Iti trebuie o manusa oarecare de protectie ( testat de mine pe 224cm 68 Kg) sau cu mina infasurata intr-un prosop.
Materialul trebuie supradimensionat ca nu stii ce pica. Si reciproca e valabila: pe Babina am luat la tipar cu cirlig 6/0 cu care scosesem bucati de 2m, un somotei de 1,5kg.
Nu vad sensul strunei , un inaintas de kevlar de 0,6-1m face treaba perfect.

Ceva poze pe www.tipo.kilu.de la Fishing

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 10 Mai 2009, 21:10

mircea ca sa-ti raspund la intrebare da am bagat mana in gura unui somn de peste 10kg si n-am patin mai nimic inafara de 2-3 zgarieturi mici din care nici macar sangele nu mi-a dat. Parerea mea e ca la somn nu trebuie struna cum nu trebuie nici la salau. Rupturile fie sunt de la fir fie se freaca de pietre!!!

Avatar utilizator
micutsebastian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 26 Iul 2006, 08:48
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de micutsebastian » 10 Mai 2009, 21:19

:arrow: foloseste pike mono

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 10 Mai 2009, 21:20

mircea13 scrie:Salut. Voi ati bagat vreodata mana in gura unui somn de peste 1o kg?
Nu ati vazut in filme ca pescarii folosesc niste manusi speciale si scot pestele din apa introducandu-i mana in gura.? Sunt destule filmulete pe youtube. Daca pestele e mare trebuie sa stii sa il abordezi cum trebuie altfel vei avea todeauna rateuri.Laseta si mulineta puternica,fir textil de 20-3o struna de kevlar sau otel ca la stiuca dar ceva mai lunga peste 2o cm,carlig aplatizat si gros.momeala mare.Foloseste atractanti pentru somn,care se gasesc in comert.Fii calm,nu forta si nu grabi scoaterea pestelui din apa decat atunci cand o sa il vezi ca da semne evidente de oboseala( se ridica cu burta in sus).Chiar si atuci pestele e instare de un ultim efort pentru a scapa din carlg sau din gafa.E de preferat sa lucrezi in echipa de cel putin 2 pescari. Daca folosesti barca fii atent ca te poate rasturna in apa.Numai bine. Mircea13
Am bagat mana in gura multor somni de mai mult de 10 kile. Daca nu ai manusa te julesti putin si atat. Si asta pentru ca nu am mana de muncitor. :lol:

Somnul se apuca de maxilarul inferior si cu asta basta.

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 11 Mai 2009, 21:01

Nu trebuie struna.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Scrie răspuns