schimbarea voblerelor in timpul pescuitului

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

schimbarea voblerelor in timpul pescuitului

Mesaj de Sorin » 10 Noi 2004, 16:46

As vrea sa vorbim despre masura in care schmbarea voblerelor(sau oricarei alte artificiale) in timpul unei partide de pescuit poate schimba decisiv rezultatul unei zile care parea la inceput ''gherla'' .
Ce idei salvatoare ati avut si ince conditii?

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 10 Noi 2004, 17:21

fiecare are propriul raport intre insistenta folosirii unei naluci si frecventa schimbarii acesteia.

mie imi place sa schimb destul de des, altii (nu ma injurati, fratilor :lol: ) dau numa cu twister de zici ca li s-a contopit twisteru' cu linia, nu li se mai inchid cutiile de atitea voblere si ei tot numa cu cauciuce dau...

io daca nu bag si o rotativa parca nu am simtit pescuiala. din pacate nu mai dau cu oscilante (si ar trebui...)

idei salvatoare?
depinde...
uneori insistenta mi-a "salvat" ziua si am luat-o pa dintzoasa aia mare, alteori tocmai schimbarea m-a facut sa iau pe salau... nu pot sa dau o situatie clara.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 10 Noi 2004, 17:32

1. vb despre plastice si numai, cand suntem doi in barca incepem cu ce credem noi ca s-ar preta mai bine la momentul respectiv, fiecare cu altceva
la cateva minute schimbam naluca sa vedem daca se schimba ceva
daca da in ele klumea, le las asa
daca da slab, mai schimbam
daca nu da de loc, le tot schimb pana gasesc ceva in care da un minim de tzacuri, dupa care iar raman pe plasticul respectiv mai mult timp
asta daca stim ca stam pe el

2. daca merg in cautarea pestelui si am distante bune de parcurs si multe locuri de incercat, folosesc cea mai prolifica naluca ( dupa mintea mea ) si insist cu ea
daca suntem doi dam la extrem, adica unu cu mic si natural, altul cu mare si natural SAU colorat :lol:
dupa ce incep sa am atacuri repet filosofia de la punctul 1

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 11 Noi 2004, 09:12

Si eu respect in general ce zicea dan, fiecare cu alt fel de naluca la inceputul partidei, daca suntem doi. Cu mentiunea ca, inainte de unele partide, 'simt' cate o naluca. :lol:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Varietate

Mesaj de Adelin » 13 Noi 2004, 01:43

Sigur ca nu de fiecare data naluca aleasa acasa se si potriveste cu poftele pestelui.E important sa avem o diversitate de naluci care sa cuprinda atat cele clasice(modele, culori), cat si ciudatenii care in unele momente sunt exact ceea ce trebuie.Pestele prefera intr-un anumit moment, o anumita vibratie, la care va fi receptiv, orice alta vibratie va fi ignorata sau chiar mai mult, il poate inhiba.Doar cunostintele, experienta si inspiratia de moment ne pot dicta "formula corecta" care declanseaza atacul.Exista insa pescari care cred ca e suficient sa achizitionezi naluci pt a avea rezultate, iar alegerea nalucii seamana cu "exrtagerea LOTO 6 din 49". Sunt convins ca se poate sa inchizi ochii si amestecand bine urna sa extragi bila norocoasa care sa "schimbe decisiv rezultatul unei zile",dar cel mai cinstit si sigur e sa citim bine apa si sa ne adaptam rapid la toate situatiile intalnite pe apa.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 14 Noi 2004, 03:50

Si eu incep cu naluca in care am cea mai mare incredere,la care am avut capturi,daca nu sare nimic,incep sa le schimb,una dupa alta pana intra ceva.Naluca pe care o folosesc este aleasa si in functie de adancimea apei,de tipul de rapitor vizat,care cred(sper) ca este in acel loc.Mult conteaza sa ai incredere intr-o naluca,probabil multi avem in truse naluci la care nu am luat nimic inca,dar am fi luat probabil daca insistam mai mult cu ele.(ex:silicoane :lol: ).
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Pont

Mesaj de Calone » 14 Noi 2004, 18:16

Uite , iti spun doua ponturi pt. apa crescuta si tulbure (viitura ) cand de obicei pescarul crede ca rapitorul nu merge . Gresit . Tre' sa sti ce artificeala folosesti :
1 Pt. salau folosesti un vobler mare 11-15 cm. colorat cat mai intens ( ex. un fire tiger ) si il cauti in lungul malului . Nu folosesti deep runere , deoarece exista riscul de a pierde naluca .
Daer personal cele mai bune rezultate le-am avut cu un Vobler Balzer de 11 cm. jumate un sfert rosu la cap , treisfert alb , de la rosu spre coada .
Voblerul era model floating . Ca nu il mai am .
A prins frecvent salai peste 4 kg. repet pe viitura .
Mai ai varianta twisterelor mari , cu jig pana in 15 gr. , cel mai indicat ar fi de 8 gr. jigul .
plasticul , aceiasi culoare alb simplu , fara reflectii de sidef sau sclipiciuri in el .
Eventual il vopsesti in cap tot cu rosu , si ar mai fi culoarea verde fluo , dar rezultate mai reduse .
De cautat il cauti tot in lungul malului .
Sper ca ti-am dat niste ponturi ok .
**** pe bat !

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 14 Noi 2004, 19:51

Callone, observatia cu lungul malului e foarte justa, la fel si cea cu rosul la capul nalucii. Am prins pe ape relativ mierlii la Storm wildeye redhead 11 cm, si in lungul malului.

Problema este ca salaul NU mananca in timpul viiturilor, daca acestea au loc pe o apa unde nu sunt frecvente. Sunt convins ca pe Dunare sau pe Mures - unde turbiditatea apei e ridicata mai tot timpul anului - viiturile il deranjeaza prea putin, dar pe ape limpezi daca prinzi o viitura poti sa'ti iei adio de la partida.

Iar weekendul asta aceasta afirmatie a fost confirmata :(.

Numai bine!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 14 Noi 2004, 23:06

Chiar pe viitura nu am luat,dar pe apa tulbure,pe rau,la pranz,soare,am luat,exact cum spunea si Calone,de-a lungul malului inalt,salau de 3.5 Kg,la Rapala Husky Jerk,suspending,cred ca 8cm,RT.Chiar am ajuns la concluzia ca,daca e soare,am mai multe sanse sa iau salau daca e apa tulbure.Probabil nu-l deranjeaza soarele la ochi.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 15 Noi 2004, 09:55

Exact la situatii practice ma refeream,....in care printr-o schimbare inspirata de naluca (gen , culoare ....) o zi devine din ''gherla'' un succes.
Mi s-a intamplat si mie ca pe ape crescute si tulburi singurele muscaturi sa vina la voblere purtate doar de-a lungul malului .
Alteori , desi am dat la apa majoritatea voblerelor parca trageam un pantof prin apa .....am schimbat cu o rotativa mai mare si mai grea si 2-3 stiuci imi confirmau ca totusi nu e greva generala.
Aceste situatii sunt totusi destul de rare , si eu cel putin nu le-am putut confirma ca regula.....

Scrie răspuns