schimbarea voblerelor in timpul pescuitului

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 22 Noi 2004, 17:13

Todi , e normal ca pe ape limpezi pe care sunt mai rare viiturile, la viitura nu merge salaul , dar nu am specificat ca foarte rar am fost la salau pe alte ape inafara de Dunare , Mures ,Timis . Din cand in cand mai merg aici la un baraj in amonte de Resita , dar aici se prezinta slab treaba , mai ales ca nu prea merge decat la fix , la fund si nu sunt fan de stilul asta de pescuit . Dar aici sunt destul de frecvente fluctuatile de nivel si debit. deobicei Muresul se umfla binisor la ploi , iar pe Timis dupa cum uzineaza apa la baraj . Deci aici pot zice ca sunt viituri la greu .
Uite de exemplu sambata 20 . 11. tot pe o apa exagerat de mare pe un raulet de pe aici ce se numeste Caras ,am prins 5 stiuci cu un Salmo model pike deep runner de 11 cm din 2 bucati . Ceva anormal pt. stiuca zic eu , avand in vedere ce apa mare a fost .Stiucile au avut 4.5 , 3 , 3 , 3, respectiv 1.8 kg. Am retinut doar 2 . Ce parere ai de varianta asta ? Pe rauletul asta sunt destul de rare viiturile .
numai bine

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 23 Noi 2004, 10:46

Calone, pe Caras se mai prinde pastrav?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 23 Noi 2004, 19:23

@Calone-Stiucile au avut 4.5 , 3 , 3 , 3, respectiv 1.8 kg. Tu ai scris frumos ce-ai prins acolo, dar puteai sa treci intai pe la galerie sa ne lasi si noua vre-o doua de pofta. :shock: Dealtfel te credem pe cuvant... :lol:

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 23 Noi 2004, 20:17

Calone, habar n'am de obiceiurile stiucii, nu cunosc acest peste. Pe la noi pe'aici "a fost odata ca niciodata" :)

Numai bine!

edwin
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 05 Sep 2004, 14:41
Localitate: bucuresti
Contact:

Rotativa

Mesaj de edwin » 23 Noi 2004, 21:24

Pe apa tulbure(valuri, viitura adusa de paraul care alimenteaza lacul, sau intrarea Muresului crescut in brate moarte) am avut rezultate foerte bune cu Vibrax nr2 galben auriu, la care pe ancora am legat matase rosie.Am incercat si cu nr, mai mari da rezultatele au fost mai slabe, iar dimensiunile stiucilor au fost cam aceleasi.
Noaptea, pe Mures am dat cu vobler CDJ9GFR si am avut capturi adevarate, desi ziua pe caldura nu am avut nici un tac.

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 25 Noi 2004, 10:07

Adelin , io' am plecat pe fuga la Vrani pe Caras , in Sambata aia trebuia sa plecam la pastrav si ne-am razgandit dat fiind faptul ca era inchis , nu ca nu am fi avut acces acolo . In consecinta nu m-am gandit ca o sa am vreun succes la stiuca dar norocul... sau poate altceva ..ex. experienta ?
Nu mi-am luat fotograful dupa mine . Dar cum am promis am multe poze cu stiuci, salai , somni etc. Si mai mari de 4.5 kg. . Dupa ce le voi scana ca pe vremea aia nu aveam digital , vor fi disponibile pe site . Nu am venit pe acest site cu povesti !
Pescuiesc de multi ani doar la rapitori si vreau ca pescuitul la artificial sa fie cat mai bine promovat in tara asta !
Toate pozele ce le-am pus pe site sunt facute cu un digital . Promit ca le vei vedea si pe restul , dupa ce reparam scanerul sau dupa ce vom primi unul nou .
P.S. Nevastamea e din Arad , si vin des pe acolo . Daca ai chef putem sa ne vedem si sa organizam una pe Mures . Atunci putem sa ne demonstram unul , altuia maiestria cu care suntem dotati . Totul e sa vrei 8) . Si asa n-am camarazi pe acolo de pescuit , mai venea cu mine cumnatamea in putinele ture cand am testat Muresul . Cred ca in afara Aradului sunt locuri mai bune .
numai bine Adelin , sper sa-mi dai un raspuns !

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 25 Noi 2004, 10:16

Se prinde pe Caras , la greu . Dar mai tare in Aprilie - Mai , dupaia mai slab . Pe Caras e interzis se poate cu autorizatie speciala . Iti zic eu cum se face rost de aia . Cel mai bine de la Tolosu in sus daca cunosti zona , e super salbatic si iti trebe 2 zile sa iesi de acolo . Cand vrei ma anunti , si organizam la anul . Dupa parerea mea e cel mai adevarat rau din judet .Bate Beiul , sincer asta daca braconierii' nu il rezolva .
Cand ai fost ultima oara pe Caras la pastrav ?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 25 Noi 2004, 10:24

Calone, anul trecut de 1 Mai am fost de la Carasova in sus, dar fara lanseta. Nu am mers pt. pescuit, ci doar sa vad zona. Am mers mult in sus. Era plin de corturi, pescari, dar dadeau la rama. Eu nu am pescuit niciodata pe Caras, dar la anul am de gand sa merg acolo. Oricum, tinem legatura.

PS. Vezi ca ti-a scris pe privat. :)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 25 Noi 2004, 13:25

Adilucu , aia ce dadeau la rama prindeau " Mocaru belit " , deoarece pe Caras merge la rama doar pe apa mare si tulbure . Cel mai bine merge la muste , si la rotativa de 1 galbena ( diverse modele ) . De 1 Mai a fost normal Carasul . Atunci nici cel mai flamand pastrav nu pune botu' la rama . Iti spune unu ce pescuieste pe Caras din 90 . Cred ca am testat tot ce se putea pe Caras in domeniu' de momeli si de anotimp si de apa .
Deci cel mai bine se ia la muste ( iti arat io' una albastra pestrit , model ce l-am luat de la una de pe rotativele alea de pe vremuri ce erau cu carlig cu musca in loc de tripla ) .
numai bine !

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 26 Noi 2004, 00:33

@Calone-Cand vi da-mi de veste si facem cumva sa iesim.Cunosc f bine o buna bucata de rau, dar Aradul nu inseamna numai Mures.Sunt o gramada de alte variante atractive :roll: Mai vorbim. :wink:

Scrie răspuns