Salmo Wave

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Salmo Wave

Mesaj de sorrynblue » 05 Mar 2017, 22:34

Zic hai sa incepem o discutie despre aceasta naluca, Salmo Wave, care este prezentata ca fiind ceva intre jig si vobler. Asa a prezentat-o la expozitie Piotr Piskorski. Cine a vazut prezentarea poate sa isi dea o parere, eventual daca o are cineva, ca am vazut ca exista prin magazine(la expozitie era doar de prezentare), sa ne spuna cum se simte in actiune. Din ce am observat vine mai "lemn" decat vine Thrill-ul, dar eu in Thrill vad cel mai bun prieten de mers la avat.
Catch and release is another type of fishing.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Salmo Wave

Mesaj de shogunu65 » 18 Iun 2017, 19:45

salut! l-ai testat pana la urma? eram curios daca da rezultate pentru ca mi am comandat 2 bucati, marimi diferite.... dupa ce le ud o sa scriu ceva impresii :)

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Salmo Wave

Mesaj de sorrynblue » 01 Iul 2017, 21:49

Nu prea am avut timp să îl testez ca m-am dat putin cu ursul, am cam fost ocupat cu niste partide de crap. Sa imi zici daca ai facut ceva cu el. Mie imi place de el asa.
Catch and release is another type of fishing.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Salmo Wave

Mesaj de shogunu65 » 11 Iul 2017, 14:06

Salut!

L-am udat putin duminica, la piciorul podului de pe A2 (Fetesti). Pot spune ca evolueaza interesant, trebuie recuperat mai incet decat thrill ul, pentru ca nu se scufunda la fel de repede. Nu am avut niciun atac, am incercat vreo ora, timp in care am schimbat vreo 7-8 naluci (salmo thrill 7/9, salmo wave 8/9, spro asp jigger, rotative de 2 din Decathlon, Kastmaster, Berti Oister nr.2, popper Sebile splasher). Avat era destul in zona, erau atacuri, dar nu punea gura. In locul ala dau de obicei cand ma intorc de la mare, si am luat bucati intre 1-3 kg. Dar e al dracu de mofturos si de obicei daca sunt atacuri la suprafata, nu prea pune gura pe naluci.

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Salmo Wave

Mesaj de sorrynblue » 11 Iul 2017, 23:51

L-am testat si eu Duminica intr-un cap de insula pe Dunare, la Braila. Am pescuit cu el cam o ora de la 13-14 in apa de jumatate de metru. Nimic nu a vrut nici la el nici la nimic. Mancau avatii acolo de rupeau, unde era apa de 20 cm le vedeai coama cand atacau insa liniste la voblere. Am incercat Wave, Cyber Vibe, Thrill, FlapJack, RnR, Original Floater, UL Minnow, BX Minnow si X-Rap timp de 5 ore si nimic. M-a facut cu capul. Erau atacuri la secunda in toate partile, eu fiind bagat in apa la o distanta de 20-30 m de insula. Pana la urma m-am predat, m-am retras si eu la gratar cu toata lumea si am trecut-o la esecuri.
Catch and release is another type of fishing.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Salmo Wave

Mesaj de shogunu65 » 12 Iul 2017, 15:27

De asta nu ma pot lasa de avat.... nu are un comportament liniar, cand nu vrea poti sa i dai cu vobleru in cap :))))

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Salmo Wave

Mesaj de sorrynblue » 12 Iul 2017, 22:57

Dap, asa zic si eu. Mai rau de indraceste. Cu fiecare esec esti mai convins ca nu te lasi de asa ceva.
Catch and release is another type of fishing.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Salmo Wave

Mesaj de SF » 14 Iul 2017, 19:34

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Salmo Wave

Mesaj de adrian99 » 16 Iul 2017, 11:10

numai sa nu domine esecurile sorine...

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Salmo Wave

Mesaj de sorrynblue » 16 Iul 2017, 22:06

Aoleu, pai eu ies la avat(exceptie facand luna asta si luna trecuta) cam de 4-5 ori pe saptamana. Bine partide scurte de la 5 la 7-8, esentialul zic eu. Eu zic ca e imposibil sa domine succesul. Acum depinde prin succes ce intelege fiecare. Nu vreau nici sa prind doar unul da mai mare da nici sa scot doar de 500 gr.
Catch and release is another type of fishing.

Scrie răspuns