Salau pe Razelm

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 12 Iul 2004, 17:33

Am inteles, sa traiti!

Mi-a spus ca locul aprofundat de el era un canal de aprox. 3-400 metri si pescuia de pe mijloc inspre maluri. Maximul de capturi erau la aprox. 2-3 m adancime. Oricum, cred ca nivelul la care patruleaza depinde foarte mult de temperatura care ii confera confort si de momentul din zi.

La Aquamania au draciile ale de care zici. Da m-am ferit eu de ele.

Am o problema de atitudine cu plasticele. F.S. mi-a zis sa insist. Am impresia ca direct proportional cu lungimea cozii cresc si sansele de a rata intepatura.

MA rog, asta pleaca de la observatiile mele legate de stiuca, care ataca de cele mai multe ori din spate. Banuiesc ca, data fiind dinamica plasticelor moi (pe care inteleg sa le tarasc mai mult), atacul vine mai mult de deasupra.

Mai am o problema cu Combo-urile alea, respectiv, fiind cam lineare in spate, cam ca stindardul dacic, cum dreacu mai fac ele vibratii & stuff.

Oricum am vazut la Aq. ceva frumos de tot, respectiv tot americanisme, niste shaduri cu jig incorporat, lestate, cu prindere de deasupra. Dupa form, cred ca dau bine le pescuit din barca, pe verticala. Erau galbene fluo, glitter si ceva miresme.

Ce zici?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 12 Iul 2004, 17:41

E un topic p-aici apropo de cum ataca salaul. Din experienta iti spun ca ataca, de obicei, din lateral sau de sus, direct spre capul "momelii". Deci "coada" se rupe la o intepare intirziata. Vino cu vreo 2 "dracovenii" d-alea americane, nu pot sa-mi dau seama despre ce e vorba din descrierea ta. Vedem cum merg si vorbim. F.S. stie ce spune, dar n-a nimerit locul bun de salau acolo. Adica p-ala cu salai mari :D Ti-l arat eu, si cind te duci cu el ii dai clasa!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 12 Iul 2004, 17:48

dupa descriere par a fi Storm

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 12 Iul 2004, 17:49

cred ca-i vorba de niste slidere cabelas' lying eyes. sau poate ceva storm? exista ambele la acquamania.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 12 Iul 2004, 17:50

Sau Castaic. Alea cu capul din policarbonat si corpul din silicon. Vedem noi ce sint...

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 12 Iul 2004, 18:04

M-am uitat pe site-ul Cabelas. Cel mai probabil sint Storm Suspending Wildeye. Eventual modelele mai mari, pentru pescuit marin. Cel putin culorile sint mai bune pe modelele alea.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 12 Iul 2004, 18:30

Seamana a Storm Wildeye Swimbaits si Livin'eye Paddletail.

Scrie răspuns