Salau la "tinichele"

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Salau la "tinichele"

Mesaj de bogdans » 08 Oct 2004, 09:14

Salut,

A prins cineva salau la linguri, rotative, spinnerbait ? Dar nu ma refer la "intimplari SF", adica cazuri iesite din comun ci la o partida reusita la salau numai cu asa ceva ? Tinand cont ca salaul se hraneste in general pe fund mi se pare un pic cam greoi pescuitul la asa ceva, probabil necesita lestaje, locuri fara agataturi (unde nu prea gasesti salaul), naluci grele, recuperare inceata. In ce fel de locuri ati prins la asa ceva si ce naluci ati folosit ? (Pe site-ul lui Berti am vazut ceva salai la spinnerbait, dar majoritatea dintre vo am vazut ca nu folositi)

Merci
Bogdan

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 08 Oct 2004, 09:48

Am prins salau la Syclops, ideea este sa pescuiesti cat mai aproape de fund. Sau sa fie apa mica :) si mierlie. Asta vara am mai mintit vreo 3 pe dale la Olt, in apa de 70 cm. N-am incercat sa lestez o rotativa nr. 2 la 50 cm pe fir si s-o tin in curent pe fund, miscata din cand in cand.

Nu inteleg, daca merg bine plasticele, de ce sa pierzi timpul cu altceva?

Numai bine!

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 08 Oct 2004, 09:55

Todi, stii cum e cand ti se pune pata :lol:
Mie mi s-a pus sa-l prind la tinichele

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 08 Oct 2004, 10:35

Eu am prins un strapi pe razelm la o oscilanta de 2 cm (no name) dar tinand cont ca a a fost singura captura pe ziua aia cred ca nu se pune, nu? Ah... am mai prins si un sarpe la o roativa, dar banuiesc ca ala era dement!!!
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 08 Oct 2004, 10:37

:lol: sarpe am luat numai la peste viu, asa ca poti sa-l treci la palmares, e totusi un record personal

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 08 Oct 2004, 10:42

well... as fi preferat sa trec ceva cu solzi si cu aripioare in palmares...
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 08 Oct 2004, 11:41

Mi s-a intimplat o singura data la rotativa (despre salau vorbesc nu de serpi) si de citeva ori la oscilante. Deci se poate. Insa personal daca ma duc la salau nu dau cu tinichele. Prefer sa fiu sigur ca fac niste poze cu pesti in brate.
Deci daca te gindesti la ce am scris eu si cei de mai sus poti trage concluzia ca ai tot atitea sanse sa prinzi ori salai ori serpi la tinichele.
Serpii numai vara, fireste.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 08 Oct 2004, 11:57

..deci fifty/fifty, sarpe/salau (macar de-ar fi veninosi ca ai face si un ban in plus..)
Ok, daca deja doi dintre voi mi-au sps ca numai intimplator, m-am convins. Ce nu inteleg e de ce producatorii mai fac si recomandari pe specii in care bineinteles intra si salaul ? (de ex Mepps) Poate ca salaul american e mai prost si haleste si metale

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 08 Oct 2004, 12:11

La americani sunt doua specii de salai, si sunt si multi.
N-am prins niciodate salau american, cu toate ca am pescuit in America, dar dadeam la crap. M-am auto-pedepsit de atuncea pentru chestia asta.
Se poate ca acest salau sa raspunda mai bine la tinichele.
In Europa, insa, am facut experienta pe Rio Ebro, in Spania unde salaii stau in bancuri compacte, de, nu-i curenteaza nimeni.
Prima oara cind am fost acolo dadeam cu oscilante, asa cum faceam in Irlanda la stiuca. Am prins 7/8 salai pe zi. M-am intilnit cu un tip pe care-l cunoscusem la Paris, pescar cu experienta in Spania. In doua ore mi-a scos 30 de salai in fata nasului cu un shad.
Am lasat deci tinichelele pentru stiuca si pentru salau m-am apucat de plastice.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 08 Oct 2004, 12:15

Deci la densitatea noastra de salai imbatranesc pana iau unul..

Scrie răspuns