salau la offset?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

salau la offset?

Mesaj de valeriu28 » 03 Mar 2015, 07:17

Buna dimi !

Stiu ca pescuitul la salau e mai tehnic... doar ca vreau sa vad si eu salaul la culoare in primavara asta si m-am apucat serios de studiat.
Am fost sambata si duminica sa-l caut pe arges, peisajul superb, apa limpede (dupa Mihailesti), ca in amonte pe la gradinari era apa foarte tulbure si repede.

rezultatul : 0 salau, 0 muscaturi, dar un pumn de naluci pierdute cu tot cu strune, jiguri, etc.
Stiu ca pescuitul la salau presupune o tehnica mai costisitoare.. sonar, barca, identificare structuri, etc. Momentan inca sunt la inceput in asa ceva.
Lanseta e relativ ok, destul de senzitiva, firul e cam gros (0.16) si folosesc o struna de fluoro 0.48 de minim 60cm, agrafa pe o parte, vartej pe cealalta. Am folosit si culori naturale, si chartreuse, sau galben cu rosu, naluci de 7cm, BBB sau kopito, armate cu jiguri de 9-11 grame, pentru lanseu precis, si coborare pe fund.

Am pierdut, cum fac sa scad rata agataturilor? pentru ca sincer, sunt destule costuri daca pierdem asa in cantitati mari la fiecare partida.
Am vazut un reportaj cu offset-uri la salau.
https://www.youtube.com/watch?v=sL7o3NzdARU

Oare chiar are succes pescuitul la salau cu offset? functioneaza ca la stiuca tehnica de autointepare? Mi-e cam greu sa cred, de asta intreb, ati avut rezultate pe offset la salau?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: salau la offset?

Mesaj de razvan m. » 03 Mar 2015, 08:35

Daca e greu de crezut chiar si cand vezi, ma intreb cum te-ar putea cineva covinge povestindu-ti ?! :?
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.


Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: salau la offset?

Mesaj de Goldelian » 03 Mar 2015, 10:15

Au vreun rol cele 4 agrafe agatate una de alta inaintea monturii ? ...intreb pt ca vreau sa aflu mai multe despre pescuitul in agatatura.
Stiu ca se prind si am si vazut salai prinsi la offset , dar am incercat prea putin metoda asta.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: salau la offset?

Mesaj de valeriu28 » 03 Mar 2015, 10:34

am intrebat pentru ca vreau sa stiu daca e vreo tehnica anume de montaj de offest pe guma.
Adica, exact dupa ce am vazut filmul, am luat un kopyto de 7.5 din trusa, un offset 2, l-am pus, insa nu aluneca... guma e destul de tare.
Salaul in general se autointeapa? e violent in atac?
Intreb, pt ca nu am pescuit, si am inteles ca e un pescuit foarte tehnic ...

Ok, de vazut am vazut clipul, nu am zis ca nu e adevarat, doar intreb daca se taie cumva nalucile sa intre offsetul mai bine, sau daca se dau cu ulei, cum fac unii, sa alunece acul mai bine in muscatura
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: salau la offset?

Mesaj de adrian99 » 03 Mar 2015, 10:34

valeriu,iti recomand sa mergi de cateva ori pe balta C4
o sa-ti dai seama ce inseamna cu adevarat pescuitul in agatatura si rolul ofsetului
referitor la chestia cu autointepare....la stiuca,salau?
poate ne explici mai multe
:D

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: salau la offset?

Mesaj de adrian99 » 03 Mar 2015, 10:46

valeriu,gumele adecvate acestei tehnici sunt din categoria grub,worm,jerk.mai rar din categoria shadurilor(se pot adapta,subtiind burta cu foarfeca)
carligele au un rol foarte imporatant fiind destule categorii
din punctul meu de vedere cele care au dat randament maxim au fost cele cu deschiderea cat mai larga(wide gape)
e drept sunt rateuri(destule) chiar si atunci cand intepi foarte energic
dar este sg metoda cu care poti sa pescuiesti in agatura puternica(lacuri,canale,in general ape care au curent moderat)

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: salau la offset?

Mesaj de valeriu28 » 03 Mar 2015, 10:49

Am intrebat... nu stiu, la salau am zis ca nu am pescuit, nu am prins, nu stiu.
Insa stiuca in atacuri, din ce stiu si ce am prins, e foarte violenta, in general musca cu forta, iar atacul favorizeaza pescuitul la offset pentru ca, in general vine din spate sau din lateral..
atacand cu forta, in general se inteapa singura.

insa, salaul am auzit ca mai da "tzac-uri" sau ca se aseaza pe naluca, sau ca ... ataca din fata in multe cazuri.
De asta intreb, daca e la fel de violent ca si stiuca incat sa muste cu forta naluca, si sa iasa acul ?

Merci!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
RelaxSpinning
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 128
Membru din: 07 Noi 2014, 17:31
Contact:

Re: salau la offset?

Mesaj de RelaxSpinning » 03 Mar 2015, 13:21

Goldelian scrie:Au vreun rol cele 4 agrafe agatate una de alta inaintea monturii ? ...intreb pt ca vreau sa aflu mai multe despre pescuitul in agatatura.
Stiu ca se prind si am si vazut salai prinsi la offset , dar am incercat prea putin metoda asta.
Balta tine multa stiuca si uitand strunele acasa a fost o improvizatie de moment.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: salau la offset?

Mesaj de Gogol » 03 Mar 2015, 14:12

adrian99 scrie:valeriu,gumele adecvate acestei tehnici sunt din categoria grub,worm,jerk.mai rar din categoria shadurilor(se pot adapta,subtiind burta cu foarfeca)
Toate tipurile de năluci se preteaza la pescuitul cu offset fără modificari, important este sa alegi corespunzator atât cârligul cât si plumbul.

Scrie răspuns