salau la offset?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: salau la offset?

Mesaj de Gardos » 11 Mar 2015, 21:33

am fost pe dambovita in seara asta asa, vreun sfert de ora, sa vad cum merge cea mai mica mulineta facut de pflueger cu fir mono de 0,10, aveam o rola de hakuyo pentru oblete. am prins un ditamai salaul de vreo 200 de grame :) cred ca m-am indragostit de pescuitul microscopic, se simte de parca e rechin baboiul:)
am reusit sa lansez un rac de 5 cm pe ac offset nelestat (daiwa tournament) eram curios daca pot face asta cu tx4 motala si m-am trezit cu ametitul asta in ac. norocul lui ca dadeam de pe ponton si am putut sa il iau fara sa il tarasc pe dig, altfel il raneam, probabil. asta e problema la release cu streetfishingul si ultralightul:(
revenind la ale noastre- acul il pusesem gresit, statea ca unul de jig. cum eram insa la probe de lanseuri, nu m-a interesat. am dragat bradis de fiecare data, mai putin in cazul dezbracatului in cauza. aproape ca e offtopic, dar simteam nevoia sa zic cuiva :)
P.S. Declar ca am prins pana si bibani mai mari ca strapazanul asta. Aproape doi!

Avatar utilizator
speedo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 178
Membru din: 02 Dec 2012, 13:00
Localitate: Bacau

Re: salau la offset?

Mesaj de speedo » 13 Mar 2015, 01:37

Rac savage gear?Am aruncat si eu un rac cu tx4 (nu motala,aia 2-12gr) dar fara succes...inca mai erau sloiuri de gheata pe balta.L-am pus pe un jig de 5gr. deci 9gr. in total dar am aruncat cu frica.Se simtea prea incarcata.

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: salau la offset?

Mesaj de Gardos » 13 Mar 2015, 01:49

nu, racul era de la daiwa. si l-am aruncat cu acul gol, nelestat...

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: salau la offset?

Mesaj de valeriu28 » 14 Mar 2015, 07:42

Dragos, se pare ca ai nimerit-o foarte bine !!!

http://www.rapitorimania.ro/articole/te ... alaii-5035
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16162
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: salau la offset?

Mesaj de adrian99 » 14 Mar 2015, 16:30

s-a mai discutat despre pescuitul salaului cu "vietati"-crustacei,raci,alte tipuri de "creaturi"
nu primavara cand salaul este pe cuib si foarte agresiv ne putem da seama cat de eficiente ci pe parcursul unui intreg sezon.
restul este reclama.de ce spun asta:acum cativa ani cand lucian constantin(gyorg) era field-testerul celor de la mim-team a pescuit si prins foarte bine(evident primavara)cu niste broaste de la river2sea.partida a fost filmata,s-a dat buhul iar cei de la firma care aducea asa ceva in tara au vandut tot lotul in cateva zile.bineinteles in cursul anului naluca nu a mai fost atat de eficienta si incet incet s-a uitat de ea.asa este acum si cu racii.multi i-au folosit si prind cu ei.altii acum ii descopera si daca prind ii ridica-n slavi :D

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: salau la offset?

Mesaj de Gardos » 14 Mar 2015, 23:54

cred ca viata bate filmul ,iar filmul bate teoria. strapul ala pe dambovita nu avea ce cauta in acul meu. azi am pescuit cu DOAR doua naluci pe o balastiera, timp de 4 ore jumate. n-am prins nimic. maine se anunta ploaie. sunt tot acolo, cu cele doua naluci, si inca vreo 10 strune noi, ca azi am pierdut toate strunele. plastice mai am:) revenind. sunt convins ca pot folosi una din cele doua naluci-un rac-si ca naluca topwater. pot sa ii pun si elice in fata. si pe jig, si pe ac cu tija lunga si lestare la cap opus-punching style... pot da cu ea si la biban si la salau si la stiuca..am aflat lucruri noi(cum ar fi ca lngimea tijei acului pus pe un jig articulat influenteaza enorm evolutia nalucii) si altele asemenea. in cada sau pe net nu gaseam chestiile astea. o sa termin cele 4 pungi de raci si cele 6 de kopyto si o sa decid dupa aia daca merita sau nu. dar pana atunci, o sa le cunoac la fel de bine ca aia de le-au testat:)
si azi am descoperit ca imi sunt dator o groaza de greseli care sa imi apartina...sa emit teorii si sa le verific, sa fie ale mele si nu ale altora...sa fie ilogice si totusi sa mearga. pescuitul este la urma urmei despre mine, nu despre peste, nu despre ai prins ci despre cum a fost.va multumesc tuturor care m-ati ajutat cu un sfat, o idee, un misto- dar pana la iarna nu mai intru pe forum decat la vanzari, si asta pana imi gasesc doua chilipiruri pentru stiuca:) in rest, ne vedem afara, pentru ca si afara bate teoria...fire-ntinse si la multi ani atat voua cat si pestilor:)

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: salau la offset?

Mesaj de Pif. » 15 Mar 2015, 10:20

Fir intins !

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: salau la offset?

Mesaj de Zamfi » 15 Mar 2015, 18:41

adrian99 scrie:s-a mai discutat despre pescuitul salaului cu "vietati"-crustacei,raci,alte tipuri de "creaturi"
nu primavara cand salaul este pe cuib si foarte agresiv ne putem da seama cat de eficiente ci pe parcursul unui intreg sezon.
restul este reclama.de ce spun asta:acum cativa ani cand lucian constantin(gyorg) era field-testerul celor de la mim-team a pescuit si prins foarte bine(evident primavara)cu niste broaste de la river2sea.partida a fost filmata,s-a dat buhul iar cei de la firma care aducea asa ceva in tara au vandut tot lotul in cateva zile.bineinteles in cursul anului naluca nu a mai fost atat de eficienta si incet incet s-a uitat de ea.asa este acum si cu racii.multi i-au folosit si prind cu ei.altii acum ii descopera si daca prind ii ridica-n slavi :D
Absolut corect ! Eu am prins insa stiuca cu broastele alea :lol: E drept ca acum stau prin trusa nepescuite si nu stiu de ce :wallbash:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns