Romanian BASS

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Romanian BASS

Mesaj de shimano » 06 Feb 2011, 17:54

Un prieten din Ungaria se lauda cu niste balti din jurul lui unde s-a populat Bass, si s-au acomodat bine, si se prinde bine. La noi nu am auzit sa existe faimosul biban...credeti ca se poate popula si aici? Ar supravietui, sau e prea rece pentru "basu'si cu toba mare"? :roll: Nu de alta, dar n-ar fi rau sa avem si noi BassMaster-ul nostru...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 06 Feb 2011, 18:12

Nu ar supravietui la noi ! si nu din cauza apei reci, ci din cauza braconierilor fiind un peste agresiv se repede la orice iar cuibul face in apa mica, transparenta si masculul pazeste tot timpul si vine bipedul cu furca si scoate afara linistit una dupa alta.
Sunt multe lacuri care au fost populate dincolo, dar in nici o locatie nu a reusit sa domine si asta de peste 20 ani .... convietuieste cu altii dar nu domina.
Am o cunostinta care se ocupa de cresterea si vanzarea lor, de la el stiu ... daca te intereseaza o partida buna la bass pe vara poatem rezolvam ceva... are niste lacuri cu reproducatori unde nu are acces ...

Parca sunt cateva lacuri spre BH si AR si la noi unde au incercat o populare clandestina gen .. au adus "pasarile" (cu bidoane) dar au cam disparut si din acele balti...

Vectrex94
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 31 Ian 2005, 19:45
Localitate: Tg Mures
Contact:

Mesaj de Vectrex94 » 06 Feb 2011, 19:41

Din cate am auzit, pe vremuri s-a incercat o populare pe raul Arges.
Nu stiu daca e adevarat sau nu, cert e ca eu n-am auzit de nici un bass prins pe la noi.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 06 Feb 2011, 21:02

Vectrex94 scrie:Din cate am auzit, pe vremuri s-a incercat o populare pe raul Arges.
Nu stiu daca e adevarat sau nu, cert e ca eu n-am auzit de nici un bass prins pe la noi.
basss pe Arges??
si ce draqu sa manace acolo ca nu mai exista nici murgoi :lol:

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 06 Feb 2011, 21:04

adiwolf scrie:
Vectrex94 scrie:Din cate am auzit, pe vremuri s-a incercat o populare pe raul Arges.
Nu stiu daca e adevarat sau nu, cert e ca eu n-am auzit de nici un bass prins pe la noi.
basss pe Arges??
si ce draqu sa manace acolo ca nu mai exista nici murgoi :lol:
:lol: :lol: Buna asta,Adi!Si adevarata!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 07 Feb 2011, 08:28

Bassul are un regim special, nefiind peste autohton si fiind considerat de catre unii foarte daunator, NU se populeaza in rauri sau lacuri, care au legaturi, canale cu ape naturale.
Se populeaza legal doar in lacuri izolate, unde nu exista posibilitatea de a "evada". Asta teoretic si legal, practic stiti cum e .... merge Bade pe lac paznicul e beat sau e prin alta parte, prinde o galeata de bass si duce la rau sau in alt lac .... si elibereza acolo.... si de ciuda ca nu este voie...

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 07 Feb 2011, 13:49

Eu m-as bucura sa avem bass in fiecare ochi de apa...iar spinning-ul ar inflori automat.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 07 Feb 2011, 13:57

shimano scrie:Eu m-as bucura sa avem bass in fiecare ochi de apa...iar spinning-ul ar inflori automat.
Daca faci o balta, iti fac rost de bass ... pe bune... dar trebuie sa ai anumite conditii....

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 07 Feb 2011, 14:15

shimano scrie:Eu m-as bucura sa avem bass in fiecare ochi de apa...iar spinning-ul ar inflori automat.
deja vad fileurile in farfurie :twisted:
Urasc atarnatorii!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 07 Feb 2011, 23:07


Scrie răspuns