Reglajul franei la spinning

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

teddy
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 10 Sep 2004, 09:07

Mesaj de teddy » 15 Oct 2004, 18:46

Fara suparare si cu titlu strict personal, nu sunt deloc de acord. Si este una din problemele unde nu mai am indoieli despre atitudinea corecta. Cred ca dupa 20 de ani de pescuit si mii (iertata fie-mi modestia) de stiuci imi dau seama destul de bine care este limita de rupere a firului. O stiuca de 4kr (adica reale) si peste atacand de sub barca si una pe care ai intepat-o chiar in momentul in care lingura atinge suprafata aperi la 20 de metri de tine sunt 2 lucruri la fel de diferite ca Andreea Marin si Ion Tiriac. Ca sa nu mai vorbim de temperatura apei (si implicit forta cu care reactioneaza pestele), care poate varia incredibil de repede. Ce te faci, Mihai, daca pescuiesti in aceeasi sesiune in doua zone cu conditii total diferite (sa zicem un canal cu agataturi solide, apa adanca, mai rece, situat langa un lac imburuienat cu apa "disponibila" de cativa zeci de centimetri, bine incalzita de soare samd)? Ramai cu frana reglata la nivelul din sufragerie, indiferent ce peste ai la capatul firului?
Repet, este o parere strict personala, pescuitul nu este o chestie matematica, 2+2=4 si gata. O partida de pescuit difera de la o ora la alta si un pescar adevarat trebuie sa se adapteze unor situatii in permanenta modificare. Cat despre dimensiuni si driluri, i-as ura si celui mai bun prieten sa aiba macar parte de unele la fel.

Pt. Costica:
Mi-a luat ceva sa ma hotarasc daca e mai bine cu multi- sau cu monofilament. De ceva timp inclin spre mono, dar nu pot baga mana in foc (ca in chestiunea franei). Cand m-am hotarat spre mono, mi-am cumparat initial unele americanesti (scuze, nu mai stiu firma) care se vindeau la metru cu un pret cam ca multifilamentul. Ce-i drept, n-am avut probleme. De aproape 2 ani am descoperit cu totul accidental un fir adus de Arrow (Phantom cred ca se cheama), care este incredibil de ieftin. Este dur, destul de rigid si la pretul asta il schimb imediat ce da semne de senilitate. E translucid, verde inchis, numai bun pt ghiolurile cu apa "neagra" unde il folosesc cu precadere. NU am avut niciodata probleme in conditiile astea si dupa ce am incercat mono japoneze, nemtesti si americane il consider firul cu raportul pret-calitate cel mai bun. O singura problema: cei de la firma nu au mai avut de un timp pe stoc 0,35, asa ca m-am adaptat putin mai jos. Din nou fara probleme.
Teodor Buliga

teddy
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 10 Sep 2004, 09:07

Mesaj de teddy » 15 Oct 2004, 19:00

@Jean Scurtu:

Perfect adevarat, este un artificiu care m-a scos deseori din incurcatura. Singura stiuca mare din viata mea pe care am ratat-o prin ruperea firului a scapat deoarece mi s-a blocat decuplarea antireversului, frana era reglata putin cam strans si doamna, intepata la un metru de barca, a considerat ca e mai bine sa treaca imediat in partea opusa.
NU este deloc greu de aplicat, cu o singura conditie: sa mentii in permanenta contactul cu prietenul de la capatul firului. O stiuca mare in adevaratul sens al cuvantului poate zvacni atat de puternic, incat daca scapi in momentul respectiv manerul mulinetei din mana si antireversul e decuplat vei avea nu o mulineta, ci un mic ventilator.
Oricum, dupa putina practica devine floare la ureche si un atu in plus in fata stiucii.
Teodor Buliga

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Oct 2004, 04:51

Eu,cand ajung la locul cu pricina,dupa ce montez batul cu tot ce trebuie,reglez de la inceput frana.Tin batul in mana dreapta(de maner),cu stanga prind de fir si tensionez pana fac batul potcoava,iar frana nu cedeaza,doar la socuri.Atunci consider eu frana reglata,cand tensiunea se apropie de limita si cedeaza in ultima clipa.In caz de muscatura,cand dau contra,cedeaza putin(fiind soc),dar in drill cedeaza doar daca e mare si doar la socuri.Bineinteles ca,in functie de imprejurari,daca e cazul mai reglez frana si in drill,depinde de conditii.Nu stiu daca am explicat suficient de clar cum imi reglez eu frana,dar inca nu am avut rupturi,doar cu naluci agatate de crengi,buturugi,si atunci a trebuit sa tin cu mana de tambur,ca sa nu chinui frana.Intre partidele de pescuit,frana e slabita la minim,antireturul-decuplat.Parerea mea este ca orice scula,atunci cand nu e folosita,e bine sa stea cat mai relaxata.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 18 Oct 2004, 11:18

Antireturul nu stiu daca ai de ce sa il decuplezi. Cat despre ruptul firului cand agati, te sfatuiesc sa nu ti de tambur, ci de fir, altfel poti altera din firul infasurat.
Pt. Teddy: nu e cam gros 35-ul?

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 19 Oct 2004, 08:07

Pescarel,

Daca nu pescuiesti cu "franghia"si ai agatat ceva mai mare crede-ma ca are rost sa decuplezi antireturul,dar si atunci numai daca sti ce ai de facut si daca locul in care pescuiesti iti permite sa dai fir pestelui....

Jean Scurtu

teddy
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 10 Sep 2004, 09:07

Mesaj de teddy » 19 Oct 2004, 12:41

pescarel scrie:Pt. Teddy: nu e cam gros 35-ul?
Sa zicem ca la limita superioasa a normalului pentru ceea ce urmaresc eu. Folosesc frecvent si 0,3, dar mai jos de 0,25 pt o partida de spinning cinstita (avand ca peste-tinta stiuca) nu folosesc niciodata. La cat de frecvente sunt agataturile in zonele unde pescuiesc eu, ar insemna sa ii rog pe cei de la Berti sa lucreze 2 luni numai pt mine.
Teodor Buliga

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 19 Oct 2004, 14:05

Nu am vrut sa spun ca mai jos de 25 ar fi bine, ci numai ca 35 e cam gros. Dar e intr-adevar, undeva la limita superioara, mai ales daca dai in locuri cu agataturi si DE PE MAL. Ca daca dai din barca, e cam mult...

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 19 Oct 2004, 14:17

personal, ma limitez la max 0,25, din motive de lungime a lanseului, oarece "sportivitate", sansa pestelui!

Nu prea am lasat linguri pana acum. Adica nu prea multe! Pt ca nu racai fundul cu ele. Ceea ce se poate spune despre jiguri!

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 19 Oct 2004, 14:26

Eu dau cu 28. Se mai intampla sa se mai agate, si ca sa nu stric locul cu barca, trag de ea.

teddy
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 10 Sep 2004, 09:07

Mesaj de teddy » 19 Oct 2004, 15:29

Cred ca e si chestie de stil: eu dau cat se poate de aproape de fund sau de obstacole. Imi plac recuperarile mai "jucate", insistand in aceeasi zona cat se poate de mult. E foarte adevarat, din barca singura problema pe care am avut-o au fost rizomii grosi de nuferi sau cracile scufundate la peste 1m, desi cu rabdare am reusit sa nu am pierderi. Cu lanseta rapida si mulineta adecvata nu ma impiedica firul de 0,3-0,35 sa am lanseuri suficient de lungi, pentru ca folosesc preponderent oscilante mari. De pe mal ... asta e, mai bate vantul.
Teodor Buliga

Scrie răspuns