Recomandare Spinning Clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

dariusb
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 05 Iun 2015, 21:27

Recomandare Spinning Clean

Mesaj de dariusb » 05 Iun 2015, 21:38

Salut,

In ultima vreme ma tot bate gandul de-a trece pe spinning si as vrea daca se poate sa ma ajutati cu niste informatii despre ce fel de naluci sa folosesc in pescuitul la clean(tipul,dimensiunea,culoare,etc.),mulineta,fir si tipul de lanseta.Am vazut ca s-a mai pus aceasta intrebare dar multe dintre link-urile catre produse nu mai sunt ok.Tin sa precizez ca voi pescui preponderent pe canalul Bega in zona Timisoarei,iar bugetul de care dispun ar fi cam pana in 150 ron pentru fiecare produs.

Multumesc!

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare Spinning Clean

Mesaj de valeriu28 » 06 Iun 2015, 00:45

Salut,
In banii astia, daca vrei un echipament cat de cat ok (eu asa folosesc)..
shimano sienna / nexave / catana, de 1000, are cam 200-210 gr, echilibreaza ff bine majoritatea betelor UL, tamburul este mediu, deci ofera si lanseu bun si te scapa de peruci. alte mulinete in clasa asta de pret nu vor fi la fel de durabile
Lanseta, cauta ceva de la cormoran, au bete foarte bune. usoare, parabolice, in general trebuie sa fie un bat moale, sa nu ai foarte multe rateuri (pestii se agita nervos si deseori isi rup gura daca ansamblul e prea rigid)
foloseste un fir mono sau textil, pentru mono, trabucco force trouter mi se pare cel mai bun. stroft nu am incercat, insa trabucco ofera 150m la acelasi pret cu stroft 100m. simplul fapt ca incarca mulineta ca la carte pana in buza ma face sa aleg trabucco (0.16)
daca vrei textil, mi se pare ca sunline 6lb e si cel mai laudat, matasos, si rezistent. asigura lanseuri bune, e ok!

rotative, voblere mini, snapuri sau agrafe mici cu vartej, etc
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Recomandare Spinning Clean

Mesaj de Dan Stefan C. » 08 Iun 2015, 09:03

Pentru inceput poti incerca Shimano Catana 210 UL si Shimano Catana 1000 FC. Ca si naluci, poti folosi rotative mici nr. 0 sau 1 (sunt mai ieftine si mai usor de folosit daca esti incepator) sau voblere mici, de 2-3 cm cum ar fi Strike Pro Baby Pro, Strike Pro Pigmy, Salmo Hornet, Salmo Tiny

dariusb
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 05 Iun 2015, 21:27

Re: Recomandare Spinning Clean

Mesaj de dariusb » 12 Iun 2015, 18:33

Va multumesc mult mi-ati fost de mare ajutor!
:arrow: :respekt:

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: Recomandare Spinning Clean

Mesaj de valy_pike » 15 Iun 2015, 18:51

Cleanul are la fel ca mai toti rapitorii ...toane !Cateodata am prins numai la rorativa Mepss agia 1 ,alta data numai la vobler Stryke Pro baby,alte ori Salmo hornet....deci trebui sa ai in trusa mai de toate ca nu stii ce vrea in ziua respectiva ! de ex. astazi dupa o furtuna cu ploaie torentiala(aseara) AZI NU AM VAZUT 2 ORE MACAR UN TAC si am incercat fre`o 15 modele de voblere si rotative....

peter321
junior
junior
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2014, 09:35

Re: Recomandare Spinning Clean

Mesaj de peter321 » 18 Iun 2015, 09:21

ca mulineta sub 150 de lei iti recomand Shimano Sienna 1000FD, chiar isi merita banii.frana e micrometrica cu adevarat si constructia e destul de solida si totusi usoara, nu o sa fii dezamagit de ea. Ca voblere neaparat sa ai in trusa un Strike Pro Baby Pro culoarea 010OB ambele marimi 2.5 si 3.5 cm.

Avatar utilizator
bax
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 21 Iun 2015, 15:33
Localitate: Ploiesti

Re: Recomandare Spinning Clean

Mesaj de bax » 21 Iun 2015, 15:40

salut, si eu as dori acelasi lucru :)

Am gasit ceva si nu stiu daca sunt ceea ce caut, tin sa precizez ca sunt incepator si nu as vrea sa investesc foarte mult de la inceput pentru ca stiu de la crap..echipamentul se imbunatateste cu timpul...deci incepem cu un low-low.
As vrea sa imi petrec timpul pe snagov si/sau paltinu ca specii vizate ar fi bibanul si ce mai intra :lol1:

http://claumarpescar.ro/lansete-si-verg ... -2seg.html
http://claumarpescar.ro/mulineta-tica-gca-800.html
http://claumarpescar.ro/fir-textil-haku ... -17kg.html

pareri de echipament ?
as vrea sa stiu daca am ales bine...


:respekt:
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Recomandare Spinning Clean

Mesaj de adrian99 » 21 Iun 2015, 20:41

valy_pike,spre stiinta ta cleanul nu este rapitor ci omnivor :wink:
este drept are comportamentul unui rapitor(atacand o gama larga de naluci) la fel ca si vaduvita,rosioara,morunasul...uneori babusca,linul

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: Recomandare Spinning Clean

Mesaj de ppscslv123 » 22 Iun 2015, 06:29

bax scrie:salut, si eu as dori acelasi lucru :)

Am gasit ceva si nu stiu daca sunt ceea ce caut, tin sa precizez ca sunt incepator si nu as vrea sa investesc foarte mult de la inceput pentru ca stiu de la crap..echipamentul se imbunatateste cu timpul...deci incepem cu un low-low.
As vrea sa imi petrec timpul pe snagov si/sau paltinu ca specii vizate ar fi bibanul si ce mai intra :lol1:

http://claumarpescar.ro/lansete-si-verg ... -2seg.html
http://claumarpescar.ro/mulineta-tica-gca-800.html
http://claumarpescar.ro/fir-textil-haku ... -17kg.html

pareri de echipament ?
as vrea sa stiu daca am ales bine...


:respekt:
Nu sunt mare pescar ca altii ce se dau smecheri pe aici sa-ti atraga atentia la orice nimic, dar cred ca ti-ar trebui si un fluorocarbon (cica e invizibil in apa, iar cum cleanul are vederea f buna...). De asemenea cred ca ai putea opta pt un textil un pic mai subtire (cel de 0.14 rezista la 17kg forta - e cam putin probabil sa dai de cleni care sa iti faca probleme la un fir ce sa reziste si la 10kg forta).

In rest... imi place ce ai ales (s-ar putea sa ai ceva probleme cu lanseta in caz ca vrei sa te strecori pe sub copaci - e cam lunga in situatia asta, dar buna sa arunci departe daca n-ai obstacole), si cred ca mi s-ar potrivi si mie cate ceva de acolo, mai ales ca echipamentele nu sunt scumpe si merg de uzura.
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Avatar utilizator
bax
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 21 Iun 2015, 15:33
Localitate: Ploiesti

Re: Recomandare Spinning Clean

Mesaj de bax » 22 Iun 2015, 19:03

stiu ca topicul era referitor la clean dar am zis sa nu fac un topic nou pentru ca sunt atatea....
da, e un pic mai gros pentru ca as vrea sa pescuiesc pe snagov, paltinul si in vara asta am programata in dunare - deci firul e ok cred.
stiu ca textilul te ajuta foarte bine la trasaturi (le sesizezi mai bine) :headbash:
lanseta de 3 metrii e ok pentru aruncari la distanta pentru unde am eu de gand sa pescuiesc nu e problema....
cu toate ca ma gandeam la una de 2.40 ultra light .. gen 3-10g :elkgrin:
in cazul milinetei nustiu ce sa zic...a folosit cineva Tica ? :roll:
o sa imi fac un set frumos de voblere salmo tiny&baby pro si rotative mepps No.1-2 :) toate in marimi mici...
eu prefer pescuitul de relaxare C&R oricand si oriunde ... consider ca nu am nevoie de ceva foarte sofisticat mai ales ca sunt incepator. :twisted:
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Scrie răspuns