Recomandare mulineta pastrav

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1474
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Recomandare mulineta pastrav

Mesaj de chuby man » 03 Apr 2016, 09:27

Dan64 scrie:
chuby man scrie:Daca lungimea lansetei este 1.8m si greutatea in jur de 70g, atunci ai nevoie de o mulineta foarte usoara (165-175g).
Dat fiind faptul ca lanseta costa cca 250 RON cred ca Symetre 500FJ (daca o mai gasesti pe undeva;eu am mai gasit una anul acesta) ar fi o alegere potrivita sau Ryobi Slam 800. Ambele mulinete sunt incredibil de puternice pentru marimea (greutatea lor).
Fir intins! :respekt:
Symetre 500 FJ nu este potrivita.O omori dupa 1-2 sezoane(melc ,roata dintata) si e pacat de ea si de bani. :cry:A nu se intelege ca Symetre 500 FJ nu este buna . Este o mulineta f.buna dar folosita corespunzator.Mai bine te orientezi spre maimea urmatoare 1000.In general marimile 500 sunt pt. alt tip de de pescuit UL.
Dan, cu tot respectul, lanseta la care se face referire ar trebui sa lanseze micro naluci (0.5-2.5g). Nu cred ca naluci atat de usoare ar putea distruge angrenajul oricarei mulinete, cu atat mai putin ale unei mulinete Shimano. Nu am recomandat Rarenium sau Stradic CI4+ marimea 1000 din cauza pretului acestora (de aproape 3x valoarea lansetei). Eu consider ca lanseta trebuie sa fie usor mai scumpa decat mulineta. Mulinetele Daiwa marimea 1000 usoare (gen Luvias) au preturi aberante, asta fiind motivul pt care nu le pot recomanda la o lanseta de 250 RON.
Referitor la angrenajul mulinetei Symetre, daca acesta ar fi fost melc-roata melcata as fi fost superfericit (melc-roata melcata este cel mai puternic si fiabil angrenaj folosit la mulinetele cu tabur fix-vezi ABU-Garcia Suveran).
Pentru pescuit la copca iti recomand multa vodca si gheata rezistenta+ o simpla mulineta fara multiplicare, asemanatoare cu cele de fly, ar fi pacat sa expui la temperaturi extreme o mulineta cu angrenaj si pick-up. :respekt:

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Recomandare mulineta pastrav

Mesaj de Dan64 » 03 Apr 2016, 12:51

chuby man scrie:
Dan64 scrie:
chuby man scrie:Daca lungimea lansetei este 1.8m si greutatea in jur de 70g, atunci ai nevoie de o mulineta foarte usoara (165-175g).
Dat fiind faptul ca lanseta costa cca 250 RON cred ca Symetre 500FJ (daca o mai gasesti pe undeva;eu am mai gasit una anul acesta) ar fi o alegere potrivita sau Ryobi Slam 800. Ambele mulinete sunt incredibil de puternice pentru marimea (greutatea lor).
Fir intins! :respekt:
Symetre 500 FJ nu este potrivita.O omori dupa 1-2 sezoane(melc ,roata dintata) si e pacat de ea si de bani. :cry:A nu se intelege ca Symetre 500 FJ nu este buna . Este o mulineta f.buna dar folosita corespunzator.Mai bine te orientezi spre maimea urmatoare 1000.In general marimile 500 sunt pt. alt tip de de pescuit UL.
Dan, cu tot respectul, lanseta la care se face referire ar trebui sa lanseze micro naluci (0.5-2.5g). Nu cred ca naluci atat de usoare ar putea distruge angrenajul oricarei mulinete, cu atat mai putin ale unei mulinete Shimano. Nu am recomandat Rarenium sau Stradic CI4+ marimea 1000 din cauza pretului acestora (de aproape 3x valoarea lansetei). Eu consider ca lanseta trebuie sa fie usor mai scumpa decat mulineta. Mulinetele Daiwa marimea 1000 usoare (gen Luvias) au preturi aberante, asta fiind motivul pt care nu le pot recomanda la o lanseta de 250 RON.
Referitor la angrenajul mulinetei Symetre, daca acesta ar fi fost melc-roata melcata as fi fost superfericit (melc-roata melcata este cel mai puternic si fiabil angrenaj folosit la mulinetele cu tabur fix-vezi ABU-Garcia Suveran).
Pentru pescuit la copca iti recomand multa vodca si gheata rezistenta+ o simpla mulineta fara multiplicare, asemanatoare cu cele de fly, ar fi pacat sa expui la temperaturi extreme o mulineta cu angrenaj si pick-up. :respekt:
'' Chubi imi cer scuze daca te-am suparat! Tot patitul este priceput. Am cumparat un Symetre care a fost folosit in regimul mentionat de tine si au trebuit schimbate acele piese. In privinta ''copcii ''am trecut de faza ciriitorilor de mai bine de 10 ani.Eu m-am referit la un ice spinning cit mai apropiat de cel adevatat nu la pescuitul de copca la care te referi tu(exclus total mom.naturala de orice fel). Betele (ice jigging rods) echipate cu Symetre sunt custom USA, in Minesota tara friigului,trec fiecare de 100$ ,au puteri de :UL L ML M ( pentru diferite aplicatii) idem lansetelor lungi si merita mulineta(se apropie de pretul ei :wink:) Symetre 500 folosesc de mai bine de 5 ani, numai iarna 3-4 partide pe sapt. si sunt ca noi . Eviti surprise cu fir 0.16 rupt la un atac de stiuca brutal in scurt cind simti ca-ti ia batul din mina daca nu ai ambreiaj reglat. :respekt: Chubi cred ca m-ai inteles gresit, parerea mea era sa treci pe marimea 1000,nu la mulinete mai scumpe .500 e puternica in drill,dar in regim de spin prin curent puternic solicitarea este mult mai mare. Pe linga orasul meu trece Moldova in regim de apa de munte asa ca stiu ce spun.Iar ecomandarea cu '' multa vodka '' pot sa o consider ca o ' jignire' pt ca eu m-am referit la adevaratul ice spin care pt mine este o mare pasiune , cum pentru altii sunt spin,cast, fly-ul etc. nu un motiv de mers la baut.

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1474
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Recomandare mulineta pastrav

Mesaj de chuby man » 03 Apr 2016, 14:41

pt Dan 64
Mi se pare o jignire sa recomanzi Symetre 500 pentru pescuit la copca!
Daca nu pescuiesti la copca nu ai de ce sa te simti jignit.
Trebuia sa te autosesizezi cand adrian99 a spus asta, nu sa-i tii partea.
Oricum fiecare are dreptul sa pescuiasca cu ce vrea. Sunt convins ca o mulineta de 170g se echilibreaza cu o lanseta de 70g chiar daca sunt de la firme concurente. O mulineta marimea 1000 (Shimano nu Daiwa) are peste 210g daca nu este din CI4+ deci de 3x greutatea lansetei!!!
Din cate stiu eu la pastrav nu se pescuieste in contra curent (ca la clean) si nu prea mai sunt pastravi pe raurile din tara, deci la pastrav mai dam pe lacuri...
Daca vrem neaparat sa pescuim pe rau o facem ca la fly, lansam in amonte si lasam naluca sa fie purtata de apa spre locul in care speram sa astepte pastravul.
Nu stiu cati pastravi pot fi interesati de o superinsecta care se antreneaza pentru Olimpiada inotand in contracurent (eu nu as ataca-o macar din respect pt performantele ei)
Daca tu vrei sa pescuiesti in contracurent la pastrav este dreptul tau; daca este curentul puternic (specific dealtfel raurilor de munte) nu este suficient sa folosesti marimea mai mare treci la echipament de baitcasting (au cel mai puternic angrenaj, mai puternic decat la melc-roata melcata chiar)
Personal nu consum alcool, cu atat mai putin vodca; dar ar trebui sa beau in cantitati industriale sa pot afirma ca angrenajul de la Symetre este de tip melc-roata melcata si ca asta ar fi o problema (daca ar fi cum spui tu)... :wallbash:

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Recomandare mulineta pastrav

Mesaj de Dan64 » 03 Apr 2016, 17:02

chuby man scrie:pt Dan 64
Mi se pare o jignire sa recomanzi Symetre 500 pentru pescuit la copca!
Daca nu pescuiesti la copca nu ai de ce sa te simti jignit.
Trebuia sa te autosesizezi cand adrian99 a spus asta, nu sa-i tii partea.
Oricum fiecare are dreptul sa pescuiasca cu ce vrea. Sunt convins ca o mulineta de 170g se echilibreaza cu o lanseta de 70g chiar daca sunt de la firme concurente. O mulineta marimea 1000 (Shimano nu Daiwa) are peste 210g daca nu este din CI4+ deci de 3x greutatea lansetei!!!
Din cate stiu eu la pastrav nu se pescuieste in contra curent (ca la clean) si nu prea mai sunt pastravi pe raurile din tara, deci la pastrav mai dam pe lacuri...
Daca vrem neaparat sa pescuim pe rau o facem ca la fly, lansam in amonte si lasam naluca sa fie purtata de apa spre locul in care speram sa astepte pastravul.
Nu stiu cati pastravi pot fi interesati de o superinsecta care se antreneaza pentru Olimpiada inotand in contracurent (eu nu as ataca-o macar din respect pt performantele ei)
Daca tu vrei sa pescuiesti in contracurent la pastrav este dreptul tau; daca este curentul puternic (specific dealtfel raurilor de munte) nu este suficient sa folosesti marimea mai mare treci la echipament de baitcasting (au cel mai puternic angrenaj, mai puternic decat la melc-roata melcata chiar)
Personal nu consum alcool, cu atat mai putin vodca; dar ar trebui sa beau in cantitati industriale sa pot afirma ca angrenajul de la Symetre este de tip melc-roata melcata si ca asta ar fi o problema (daca ar fi cum spui tu)... :wallbash:
Chuby tu practic nu ai inteles nimic din ce am spus!Vorbim despre lucruri diferite. M-am referi la alt stil de pescuit iarna pe care probabil nu-l stii sau poate de care nici nu ai auzit. Nu este vorba de pescuitul cu bat de trestie si libelule dupa albitura,carasei si bibani ca bricheta.Cum pe o lanseta de spin de top pui luvias ,certate, sustain, stella etc,etc nu cred ca jignesc pe cineva cand ii recomand sa puna pe o lanseta de'' ice jigging'' de top (aici cred ca nu ai inteles la ce ma refer pt ca probabil nu ai vazut asa ceva) o Sedona 500 sau Symetre.Prietenii stiu. Mai repede jignesc cand recomand ''ciriitori''.Adrian99 are dreptate si nu ii tin partea.Sunt si alte aplicatii de ul unde poti folosi seria 500:jigging vertical ul din barca , de pe docuri,pontoane etc.In final daca colegul nostru vrea sa pescuiasca pe rau de munte cred ca marimea 1000 este mai potrivita indiferent de firma.

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1474
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Recomandare mulineta pastrav

Mesaj de chuby man » 03 Apr 2016, 18:30

pt Dan64
Dan, am practicat ice jigging pe vremea cand nu stiam ca asa se numeste (inca nu exista internet in Romania) si chiar am reusit capturi.
Am facut-o experimental, nu mai pescuiesc asa. Am incercat si fly fishing si baitcasting dar cel mai mult i-mi place spinningul.
Daca ai reusit sa distrugi angrenajul mulinetei, nu ai avut curiozitatea sa o deschizi sa vezi ce este in ea?
Daca nu sti i-ti spun eu: angrenaj hipoid. Nu cred sa existe vreo mulineta micro cu angrenaj melc-roata (intreaba-ti prietenii)
Angrenajul melc-roata este folosit la mulinete care cantaresc peste 300g, deci aproape dublu cat Symetre!
Nu cred ca o mulineta de3x mai grea decat lanseta poate fi recomandata in cazul spinning UL unde pescuim cu naluci de-0.5-2.5g si fiecare gram conteaza...
Este ca si cum ai recomanda o mulineta de 450g pentru o lanseta de 150g.
Poti sa-mi spui cum pescuiesti in contra curent cu naluci care cantaresc putin peste 1g, nu de alta dar mie nu-mi iese nicicum (iese naluca afara din apa si incepe sa zboare inainte de-a reusi sa distruga angrenajul mulinetei)... :headbash:

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Recomandare mulineta pastrav

Mesaj de Dan64 » 03 Apr 2016, 19:47

chuby man scrie:pt Dan64
Dan, am practicat ice jigging pe vremea cand nu stiam ca asa se numeste (inca nu exista internet in Romania) si chiar am reusit capturi.
Am facut-o experimental, nu mai pescuiesc asa. Am incercat si fly fishing si baitcasting dar cel mai mult i-mi place spinningul.
Daca ai reusit sa distrugi angrenajul mulinetei, nu ai avut curiozitatea sa o deschizi sa vezi ce este in ea?
Daca nu sti i-ti spun eu: angrenaj hipoid. Nu cred sa existe vreo mulineta micro cu angrenaj melc-roata (intreaba-ti prietenii)
Angrenajul melc-roata este folosit la mulinete care cantaresc peste 300g, deci aproape dublu cat Symetre!
Nu cred ca o mulineta de3x mai grea decat lanseta poate fi recomandata in cazul spinning UL unde pescuim cu naluci de-0.5-2.5g si fiecare gram conteaza...
Este ca si cum ai recomanda o mulineta de 450g pentru o lanseta de 150g.
Poti sa-mi spui cum pescuiesti in contra curent cu naluci care cantaresc putin peste 1g, nu de alta dar mie nu-mi iese nicicum (iese naluca afara din apa si incepe sa zboare inainte de-a reusi sa distruga angrenajul mulinetei)... :headbash:
:respekt: Chuby ai dreptate cu tipul de angreaj .Am postat gresit :headbash: Scuze! Mulineta am cumparat-o second de aici de pe forum . Functiona naspa. Mi s-a spus ca a fost folosita cu reactive mici.Arata ca noua la exterior. Aveam un symetre nou , am trecut cele 2 piese pe second si a functionat mai bine dupa care mi-am comandat un angrenaj nou. Cred ca le- am desfacut de peste 10 ori tot schimbind piesele intre ele. Asta e povestea.Tot respectul pt spinning si pentru cei ce il practica . Eu m- am '' imbolnavit '' de ice jigging , mi-a patruns adanc in oase( cam 21 de ani de gheata) si de aceea am cautat sa ma perfectionez in acest stil. Cred ca este destul de palpitant sa simti socul unei trasaturi serioase sau o contra pe ridicat din partea unui biban sau a unei stiuci mai serioase urmat de fir luat si dril. Am ales friigul pt ca a selectat din marlanimea de pe ape si ai mai multa liniste cand pescuiesti in comparatie cu vara. Sper ca ai inteles la ce ma refer.Respect Chuby!

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1474
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Recomandare mulineta pastrav

Mesaj de chuby man » 03 Apr 2016, 21:09

pt Dan
La noi in zona nu au fost ierni atat de reci sa se poata iesi pe gheata in ultimii trei ani.
Tocmai am urmarit un filmulet cu echipa Herakles pe un lac din Italia.
Tipii foloseau mulinete Herakles 1500 care cred ca sunt mai grele decat marimea 1000 Shimano (Daiwa sunt si mai grele)
Daca cineva care a fost campion mondial de spinning la pastrav foloseste o mulineta de peste 220g pe o lanseta UL cu linguri de 1.6g atunci se poate recomanda oricui.
Eu prefer o mulineta foarte usoara chiar pe o lanseta L (Favorite Professional 1-7g+Ryobi Slam 800) Mulineta asta are 165g, lanseta mai putin de 100g cred, asa ca nu pot recomanda pe o lanseta de 70g o mulineta mai grea. Dar daca un campion poate pescui asa, inseamna ca se poate. Deci ai dreptate se poate recomanda mulineta de 1000, chiar si Daiwa... :respekt:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Recomandare mulineta pastrav

Mesaj de adrian99 » 04 Apr 2016, 08:19

chuby,poti sa pescuiesti naluci micro in ape rapide,contra curentului
dar cu o conditie:sa fie castabile(putine firme produc asa ceva iar preturile sunt pe masura)
excludem rotativle si oscilantele :D


referitor la mulinete:sunt cativa producatori-restul pun stikerul
:wink:

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1474
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Recomandare mulineta pastrav

Mesaj de chuby man » 04 Apr 2016, 17:26

adrian99 scrie:chuby,poti sa pescuiesti naluci micro in ape rapide,contra curentului
dar cu o conditie:sa fie castabile(putine firme produc asa ceva iar preturile sunt pe masura)
excludem rotativle si oscilantele :D


referitor la mulinete:sunt cativa producatori-restul pun stikerul
:wink:
Cand o sa vreau sa pescuiesc la pastrav in contra curent o sa te rog sa-mi dai si nume
Daca tot sunt unii care se incapataneaza sa pescuiasca UL cu echipament de bait, poate o sa vreau si eu
Suntem liberi sa pescuim oricum, conditia fiind sa respectam legislatia :respekt:
PS: poti sa deconspiri producatorii de mulinete, daca nu este secret?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Recomandare mulineta pastrav

Mesaj de adrian99 » 04 Apr 2016, 20:49

eu ti-am explicat cum poti sa pescuiesti contra curentului cu naluci de mici dimensiuni....daca nu sunt castabile pot sa arate si spatial...nu vor da randament

este treaba ta cand si daca vei folosi aceasta tehnica

referitor la mulinete iti pot spune atat:unii le spun "biciclete" altii le spun"tractorase"...

poate o sa-ti dai seama

:lol:

Scrie răspuns