Recomandare lanseta MH

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Recomandare lanseta MH

Mesaj de valeriu28 » 06 Iul 2015, 16:23

Salutare,

Am nevoie de o lanseta de stiuca, cu care sa pot lansa greutati intre 15 si 40 grame, poate foarte rar si 50 grame.
sa fie de 2.70, si sa ajute lanseuri foarte lungi.
Am cautat si eu cate ceva, dar nu prea am gasit. Mi-au aratat la un magazin shimano catana, energoteam spin blade 30-80...
nu stiu ce sa zic, nu le-am pescuit.
astept parerile voastre. as incerca ceva modest, pana in 200-250 lei...
Ma gandesc la bushwacker si salivez, dar aia de 2.58 - 20-60grame e vreo 450 lei..
Principalul obiectiv e sa am lansari cat mai lungi, in siguranta, cu voblere de 8-12 cm.. sinking, majoritatea au 20-35 grame

Multumesc pentru parerile voastre.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: Recomandare lanseta MH

Mesaj de ppscslv123 » 06 Iul 2015, 16:49

Daca nu mi-ar sari in cap toti pescarii inchipuiti ti-as recomanda Baracuda Vampire de 2,7m 20-50g - e ieftina, se incadreaza in nevoile tale si eu arunc cu ea destul de departe, doar ca trebuie sa ai tamburul plin, fir nu prea gros, plus ca mai conteaza si aerodinamica nalucii (de aia pilkerul zboara ca un glont fata de un vobler fat). Cu lanseta asta acoperi stiuca, avatul, salaul si somnul fara probleme. La 99 de lei poti s-o incerci ceva timp, iar daca vrei ceva mai mult ulterior, poti sa faci lanseta baracuda cadou cuiva si sa-ti iei ceva mai PRO.
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta MH

Mesaj de valeriu28 » 06 Iul 2015, 20:45

Aveti si alte pareri? Am luat in considerare si ET Spin Blade - old version, 30-80gr...
Dar vreau ceva de 2.70..
Eventual second hand...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare lanseta MH

Mesaj de Gardos » 06 Iul 2015, 21:23

zic ce mi-as (mai) lua eu :)
shimano speedmaster de 2.70 sau...3.30!! e usoara in draci si lunga sa dai si la altii. mh sau h, mai degraba.
crosstage, de la major craft, se face si in varianta de 9 sau 10 picioare, e asemanatoare cu evolution, dar mai moale pe varf. maxim 42 de grame, insa.
sau: punem amandoi bani si ne luam un combo de casting. un abu garcia ambasador c3 cu un bat kdon jerk, zic. intrebam maestrii daca e buna combinatia si daca se revinde usor( sau putem lua ceva second hand, ar puncta bine la valoarea de revanzare, oricum le-am revinde ca seconduri daca nu ne plac) . sa nu sarim de 1000 de lei, oricum. dupa o luna, doua-trei, fie unul dintre noi ii da restul de 4-5 milioane celuilalt, fie vindem comboul si impartim banii/pierderile. in cel mai rau caz pierdem acolo, un milion de caciula. dar ne dumirim ce e si cu baitcastingul, daca e sau nu de noi. musca din mar, adame! :))

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: Recomandare lanseta MH

Mesaj de catalin66 » 06 Iul 2015, 21:32

Ce tip de voblere vrei sa folosessti cu ea , jerk-uri , slidere , glidere ....intreb pentru ca daca vrei pentru astfel de voblere care sunt printre cele mai uzuale in pescuitul stiucii , cu o lanseta lunga iti va fi foarte greu sa le imprimi miscarea de jerk .

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta MH

Mesaj de valeriu28 » 06 Iul 2015, 22:31

mai mult slidere si glidere...
De vengeance sea bass ce ziceti ? are cineva?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Recomandare lanseta MH

Mesaj de Dan Stefan C. » 07 Iul 2015, 08:50

O lanseta pentru tipul acesta de voblere trebuie sa fie scurta si foarte rigida (aproape ca un tac de biliard), altfel degeaba lansezi la distanta pentru ca nu vei putea controla corect naluca. Daca treci pe la magazin vezi Cormoran KDon Jerk Spin, lansetele gen Shimano Sea Bass sau Catana nu sunt potrivite pentru asa ceva.

Avatar utilizator
doru9644
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 21 Oct 2012, 01:10
Localitate: CHITILA
Contact:

Re: Recomandare lanseta MH

Mesaj de doru9644 » 11 Iul 2015, 21:23

si lansezi din barca ? de pe mal ? intri in apa........lanseul lung tine in general de ,fir subtire, inele, blanc, lungime etc sunt multe topicuri........energo tim 30_ 80 se indoaie cam mult la o ,rasarita , sau badis de scos din balta ,daca folosesti catoaroaie ca voblere incearca lansete ,grele, ......gen iefin si incercat >Lanseta Okuma Luremania Spin 2,23m/15-40g sigur duce si 50 de grame cu tot cu bradis pe textil...Lanseta Energoteam Spin Blade L&K 2,40. 2,70. 3m/80-120gr foarte senzitiva cu mai putin de 80g garantat gen ce vrei tu , scump si nebunie e Lanseta Colmic Calibra 2,40. 2,70m 300gr in general de ultimile douo poti sa tragi cu masina de ele daca nu se rupe spingotul! si astea folosesc pe ape mari curgatoare. scumpe bine gasesti de firme ....de la 6 ,meleoane, in sus sh

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta MH

Mesaj de valeriu28 » 12 Iul 2015, 13:44

merci ! cu energoteam-ul am vazut ca agata bradis, la greu, si nu iese din el, pt ca lanseta e moale de varf (am 10-30gr)
Insa are o actiune absolut superba, imprima miscari foarte naturale, si plasticelor si voblerelor...
iar in drill, vad ca rezista foarte bine! nu mi-a dat emotii la pesti mai rasariti.. pe lac

acum ma uitam, vreau 2.70 clar, ceva probabil cu care sa lansez in forta 30-35 grame, si sa nu simt greutatea pe varf foarte mult. adica sa pot face un lanseu cu toata forta.
cu spinblade-ul, daca pun 20 grame, deja simt incarcatura pe varf, si mi-e cam greu sa o incarc, sa ii dau balans, si sa fac un lanseu reusit
...
pe de alta parte, inelul de plecare are un diametru de vreun centimetru, asta e posibil iar sa ii ia din lanseu.
cred ca am nevoie de o lanseta care sa duca 40 grame reali !!!
dupa parerea mea, nici o lanseta 10-30 / 15-40 ..etc (din ce-am avut) nu duce limita maxima. ET spinblade de exemplu e cam 5-25 maxx, as pune chiar 5-20
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Recomandare lanseta MH

Mesaj de lenovo » 12 Iul 2015, 17:35

valeriu28 scrie:mai mult slidere si glidere...
De vengeance sea bass ce ziceti ? are cineva?
Salut. Pentru asa ceva cum spunea si un coleg de pe forum mai sus ai nevoie de o lanseta scurta si rigida. Eu folosesc AbuGarcia Veritas MH 7'0'' 1/4 3/4 oz. O folosesc in principiu la jig dar am incercat slidere si glidere si sincer sunt mai mult decat multumit cu cu aceasta lanseta. :respekt:

Scrie răspuns