Recomandare lanseta cast

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 283
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Recomandare lanseta cast

Mesaj de wily91 » 23 Mar 2018, 14:58

Dragi colegi. De ceva vreme m-a prins curiozitatea lansetelor de casting. pana acum nu am pescuit doar ocazional in stilul acesta de pescuit si am zis ieri... Gata, comand o mulineta si o lanseta.
Mulineta am gasit pe ali... un kastking royale legend la pret de nimic dar de lanseta nu stiu...
Ceva recomandari pana in 300 ron ?
Ma intereseaza sa pot lansa voblere pana in 10 cm si cicade de 12-16g cu ea
orice sfat ar fi de mare folos !! :respekt:

Mity06xxx
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2015, 07:56

Re: Recomandare lanseta cast

Mesaj de Mity06xxx » 23 Mar 2018, 17:27

Pt acest stil de pescuit îți recomand sa îți cumperi lanseta și mulinetă măcar din clasa medie de calitate. Dacă o sa cumperi scule de calitate inferioară o sa fie un chin și o sa renunți repede la acest stil de pescuit. Fire întinse

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14594
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Recomandare lanseta cast

Mesaj de sorinB » 23 Mar 2018, 20:28

wily91 scrie:Dragi colegi. De ceva vreme m-a prins curiozitatea lansetelor de casting. pana acum nu am pescuit doar ocazional in stilul acesta de pescuit si am zis ieri... Gata, comand o mulineta si o lanseta.
Mulineta am gasit pe ali... un kastking royale legend la pret de nimic dar de lanseta nu stiu...
Ceva recomandari pana in 300 ron ?
Ma intereseaza sa pot lansa voblere pana in 10 cm si cicade de 12-16g cu ea
orice sfat ar fi de mare folos !! :respekt:
Cel mai bun sfat sfat e cel care ti l-a dat Mity06xxx, la cast nu e ca la spin ca hai ca merge si asa, daca ai inceput rau, asa o sa mergi in continuare si o sa renunti foarte repede... ;)
Multi au facut asa.
Ideal ar fi sa ai pe cineva care sa iti arate ce si cum ;)

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 283
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare lanseta cast

Mesaj de wily91 » 23 Mar 2018, 21:54

Am ceva prieteni care pescuiesc doar la cast... din pacate au doar scule de scule... o lanseta in din clasa de mijloc imi recomanda cineva ?:D

pavalascdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 22 Noi 2015, 20:12
Localitate: Galati

Re: Recomandare lanseta cast

Mesaj de pavalascdan » 24 Mar 2018, 18:21

Pai la ce pescuiesti ? La jig eu am pescuit cu daiwa powermesh , e rigida senzitiva

Avatar utilizator
Angler_rou
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 21 Mar 2013, 07:58
Localitate: Iasi

Re: Recomandare lanseta cast

Mesaj de Angler_rou » 25 Mar 2018, 08:37

Salut,
cauta ptr inceput un Banax PF Jerk, pune un anunt pe forum si poate ae cineva una de vanzare - este o lanseta buna, cinstita, cu calitati dovedite;
acum....parerea mea ref la mulineta...cred ca ar trebui sa incepi cu un curado sau cronarch, acestea nu te vor ,,pedepsi" prea tare daca gresesti (la fel, gasesti pe aici pe forum mulinetele).
PS: stai sa vezi acum polemici ref la Shimano si altele... :)
Sa fii domn, e o intamplare, sa fii OM, e lucru mare!

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 283
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare lanseta cast

Mesaj de wily91 » 02 Apr 2018, 11:01

Multumesc baieti pt raspuns. Intre timp, am pescuit cu kastkingul prietenului, si cu o daiwa tatula cu tambur de viteza. Pot spune ca, kastkingul nu e deloc nasol... o sigura peruca am facut cand din prostia mea, am setat frana aproape de zero.. Ca si dif intre cele 2 e distanta de lansare si zgomotul produs in lansare de tatula deoarece e echipata cu rulmenti ceramici. Eu zic ca e okay pt inceput chinezaria de mulineta. Am sa caut o lanseta sa se potriveasca cu ea

andycp
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 26 Noi 2020, 10:59

Re: Recomandare lanseta cast

Mesaj de andycp » 26 Noi 2020, 11:05

wily91 scrie:
02 Apr 2018, 11:01
Multumesc baieti pt raspuns. Intre timp, am pescuit cu kastkingul prietenului, si cu o daiwa tatula cu tambur de viteza. Pot spune ca, kastkingul nu e deloc nasol... o sigura peruca am facut cand din prostia mea, am setat frana aproape de zero.. Ca si dif intre cele 2 e distanta de lansare si zgomotul produs in lansare de tatula deoarece e echipata cu rulmenti ceramici. Eu zic ca e okay pt inceput chinezaria de mulineta. Am sa caut o lanseta sa se potriveasca cu ea
salutare,
Am comandat recent un kastking spartacus plus ca prima mulineta de casting si ma interesa cum a decurs pentru tine experienta cu kastking ?

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 283
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare lanseta cast

Mesaj de wily91 » 26 Noi 2020, 12:14

Sincer am renuntat de mult la cast. Am facut mulineta cadou unui prieten... A distrus in final mulineta cu gramaje foarte pari...(80-100g) dar in rest s-a comportat incredibil

Scrie răspuns