Recomandare fir textil

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Recomandare fir textil

Mesaj de stefanflorin » 22 Aug 2016, 09:30

Sunline Super PE http://www.totalfishing.ro/fir-textil-s ... 49493.html , foarte ok, recomandat a fi folosit cu inaintas, pana acum nu m-a dezamagit, sau http://www.totalfishing.ro/fir-textil-v ... 26427.html , care este o idee peste Sunline.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare fir textil

Mesaj de wily91 » 22 Aug 2016, 10:44

Am fost ieri la pescuit putin si pe mal m-am intalnit cu un "nenea" care dadea dupa avat. L-am rugat sa imi arate cu ce fir textil pescuieste si era unul verde deschis. Avea o textura foarte faina. Semana cu un mono si era perfect rotund. El a spus ca il are de 3 sezoane si arata impecabil... fara memorie si nu s-a scamosat deloc. A spus ca nu mai tine minte ce firma si model e dar a zis ca a dat 90 ron acum 3 ani pe el. Oare marca e? Sincer e peste PP varianta eu de 1000 de ori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Recomandare fir textil

Mesaj de tdum » 22 Aug 2016, 14:45

pt. wili91:
Cred, dupa descriere ca poate fi vorba de firul WFT Gliss. E rotund, fara memorie, nu absoarbe apa, nu se intinde, are aspect de monofilament la pipait si este si in varianta verde. Cred ca poate fi incadrat la categoria multifilament-fuzionat. Asta daca vrei sa cumperi si sa dai cu ce dadea respectivul ,,nene"... Numai bine. Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Recomandare fir textil

Mesaj de zvic » 28 Aug 2016, 18:58

Ieri si azi am pescuit cu wft gliss 4kg si nu il recomand. E gen fireline sau shimano stella dar e mai sensibil, se duce invelisul ala de pe el si cand se mai da firul dupa varful lansetei, sau cand faci uni to uni. La abraziune mi se pare mai sensibil decat un PE, se scamoseaza repede iar daca nu se rupe imediat, se duce invelisul si cand relaxezi firul se infoaie si se vad zonele in care s-a frecat.

De varivas avani seabass si high grade pe sunt multumit, totusi pe rau murdar sau balti invadate de vegetatie prefer power pro sau mono.

jacks
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 13 Mar 2006, 16:48
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Recomandare fir textil

Mesaj de jacks » 07 Sep 2016, 09:33

stie cineva de unde pot procura cu incredere PP de 10 lb USA?
Adevarul serveste un dus rece prostiei calde

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare fir textil

Mesaj de wily91 » 07 Sep 2016, 10:47

am cumparat de curand 2 fire de care pot sa zic ca sunt multumit.
1. Cormoran Corastrong adus din germania de 0.25 pt stiuca. Foarte fain firul (seamana cu pp de aceeasi dimensiune varianta US
2. Daiwa braid J-8 de 13lb multicolor care e foarte matasos dar nu rotund. Feedback dupa trecerea timpului

Scrie răspuns