recomandare echipament avat.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de catalin66 » 15 Dec 2014, 11:15

ppscslv123 scrie:
adrian99 scrie:acum o saptamana sustineau ca atacurile pe care le vedeai pe apa erau de avat...:
Acu' vreo 3 saptamani aproape, nu o saptamana, sarea avatul de rupea. Iar acu' aproape 2 saptamani, de cand mi-au sosit sculele de avat, s-a nasolit vremea si temperatura apei a scazut de la 10 grade la 5,5 grade Celsius, asa ca niciun peste nu mai iese la sprafata acum.

ps; daca aveam batul de 2,7m cu 1 luna in urma, iti puneam poze cu monstri de-ti rupeai pe genunchi sculele scumpe. AMR cateva luni pana la primavara...
Sa , stapananesti sanatos batul si sa-ti aduca capturile dorite . Acu , despre lanseurile la mama gaia dupa avatii aia mari , lucrurile stau putin altfel decat la prima vedere , am trecut si eu prin asta . Poti sa ai bat lung ,respectiv 2,70 , mult mai importante sunt alte caracteristici la o lanseta ca sa ajungi departe cu o giugea . E vorba de o groaza de chestii importante , blank , conicitate blank , inele , dispunerea inelelor , montaj , etc.( vezi topicul despre rodbuiding ) astea vor da o actiune buna a lansetei , se va incarca bine si va arunca spre avatii capitali , toate astea daca vei avea si un fir bun , binenteles iscusit asezat pe tambur de o mulineta care face lucru asta bine , mai pe scurt nu vei gasi ansamblu asta perfect echilibrat si de buna caliatate decat cu ceva banuti mai mult , asta e , nu e numai in domeniul asta , vrei ceva mai bun , scoti banul . Nu zic ca nu se prinde peste si cu scule ieftine , dar vezi , sunt anumite situatii , cand ai nevoie ca echipamentul, sa aiba anumite calitati si asta costa . Si inca o chestie , nu te limita doar la linguri kastmaster si pilkere in pescuitul avatului , vei vedea ca sunt anumite conditii cand iti trebuie si alte chestii .

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de ppscslv123 » 15 Dec 2014, 23:12

catalin66 scrie: Sa , stapananesti sanatos batul si sa-ti aduca capturile dorite . Acu , despre lanseurile la mama gaia dupa avatii aia mari , lucrurile stau putin altfel decat la prima vedere , am trecut si eu prin asta . Poti sa ai bat lung ,respectiv 2,70 , mult mai importante sunt alte caracteristici la o lanseta ca sa ajungi departe cu o giugea . E vorba de o groaza de chestii importante[...]
Merci de urare! Important e ca acum arunc lejer aproape de 100m cu 35g (0,25 mono) si cu mult peste suta daca ma sincronizez bine si nu-mi bate vantul din lateral. Fata de ce aveam acum e OK. Oricum, pana in primavara trebuie sa ma pregatesc de crap si somn (plus bani), am tot timpul... :respekt:
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de stefanflorin » 16 Dec 2014, 07:42

100m :shock: ...lejer...
esti sigur ca nu-s 50-60?
lumea isi ia 390 cu 3.5 lb ca sa dea acolo...
Urasc atarnatorii!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16186
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de adrian99 » 16 Dec 2014, 08:48

stefane,nu-l contrazice :D
tu ai scule scumpe si nu arunci lejer 100 de metrii cu ele
stai sa vezi cand o sa ne dea "lectii"despre salau,stiuca.categoric pestele prins numai cu scule ieftine si naluci contrafacute :wink:

dragos_g
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 10 Noi 2004, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de dragos_g » 16 Dec 2014, 10:33

Lasati-l ca-i ori trol ori uni-neuronal.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de sorinB » 16 Dec 2014, 10:57

dragos_g scrie:Lasati-l ca-i ori trol ori uni-neuronal.
:lol: Ori "masterclenadi", cel putin la apreciat distante... :D

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de ppscslv123 » 16 Dec 2014, 13:32

stefanflorin scrie:100m :shock: ...lejer...
esti sigur ca nu-s 50-60?
lumea isi ia 390 cu 3.5 lb ca sa dea acolo...
Dupa 5 luni si ceva de mers la peste zi de zi si aruncat cate 2-3 ore cu lanseta la spinning, plus invatat (furat) cateva smecherii de la un localnic ce arunca f departe... eu zic ca dau lejer la distanta asta (plus ca 100m de apreciat, ca distanta, nu-mi ies din cap/ochi dupa aproape 15 ani de dat proba de viteza la 100m).
adrian99 scrie:stefane,nu-l contrazice :D
tu ai scule scumpe si nu arunci lejer 100 de metrii cu ele
stai sa vezi cand o sa ne dea "lectii"despre salau,stiuca.categoric pestele prins numai cu scule ieftine si naluci contrafacute :wink:
Stai lejer frate, ca la inceput eram nemultumit ca nu dau spre 200m, dar pe urma am vazut pe net ca la romani se arunca maxim 170 si ceva de metri cu lansete custom :lol: .

Apropo de scule scumpe, am auzit ca mai nou pestele (salaul in special ca are vederea buna), se uita din apa spre ce scule are pescarul, iar daca nu vede shimano, daiwa, ryobi si altele de genu' ... cica nu musca ca-si strica brandu'!

ps: sunt localnici ce pescuiesc cu "ciomege" si prind de nush cate ori mai mult decat aia cu scule scumpe, ca ale lu' @adrian99
dragos_g scrie:Lasati-l ca-i ori trol ori uni-neuronal.
Tu vb de troll (ca sa nu mai zic de aia parveniti in Bucuresti ce incurca statiile de metrou la Unirii, Victoriei sau Dristor)
sorinB scrie:
dragos_g scrie:Lasati-l ca-i ori trol ori uni-neuronal.
:lol: Ori "masterclenadi", cel putin la apreciat distante... :D
Ai raspunsul mai sus!
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de catalin66 » 16 Dec 2014, 14:09

Bun , hai ca tot e naspa afara si nu avem ce altceva beli . Eu zic sa vedem cum stam cu castingul asta , sa facem un clasament ceva , care cat arunca maxim ,sau mai bine ,care a mai reusit sa arunce 100 m ,sau poate mai mult :?: Eu unul , NU arunc 100 m , altcineva ????

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de anem » 16 Dec 2014, 14:32

media lansarilor mele este undeva in jur de 110-115 metri ... asta in conditii normale, daca bate putin vantul din spate sar de 130 de metri :headbash:

si acum serios vorbind, cu niste oscilante tip kastmaster de vreo 28 de grame, fir textil de 8lbs, mulineta de 2500, lanseta de 2,1m ce arunca pana in 1Oz reusesc sa bat spre 70-75 de metri ... si asta doar in cazul in care oscilanta nu o ia razna prin aer :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de gyrgy » 16 Dec 2014, 14:35

Nici eu NU arunc 100 de metri, nici macar cu lansetele custom...si mai incurc dreaq si statiile de metrou la Unirii, Victoriei si Dristor. :lol1:

Scrie răspuns