Rasucirea firului la blinker.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

radonneus
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 10 Mai 2008, 18:56
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Rasucirea firului la blinker.

Mesaj de radonneus » 10 Iul 2008, 13:53

Va salut,

Montura pe care o folosesc pe lanseta e simpla: DAM FZ Predator size 1, 4g <-> vartej size 14 <-> lider fluorcarbon Berkley Trilene 0.14 cam 1 metru <-> pe bobina Berkley Trilene tot 0.14.

Dupa X lansari, dupa recuperare, daca detensionez firul se rasuceste ceva de minune :roll:
Ce sa modific la montura de mai sus astfel incat firul sa nu se mai rasuceasca :idea: ... unde gresesc sau e normal sa se rasuceasca ?

Danke !

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 10 Iul 2008, 14:21

n-ai cum sa eviti rasucirea firului cand dai la blinker.
ce poti face, e ca din cand in cand sa dai jos blinkerul si sa lasi firul pe apa, la vale, cat mai mult, 20-30m, cat consideri tu. apoi il aduni la loc pe mulineta si nu va mai fi rasucit. operatiunea o repeti cand vezi ca iar s-a rasucit destul de tare. bineinteles asta e posibil daca pescuiesti pe rau.
sau ai mai putea folosi fir textil cu un lider de monofilament. textilul nu e afectat de rasucire.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Cristi E
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 01 Mai 2004, 21:51
Localitate: Sibiu

Mesaj de Cristi E » 10 Iul 2008, 14:23

dupa x, y, lansari, mai ales cu o rotativa e cam normal sa se rasuceasca.
poti incerca alte varteje, unele sunt mai de calitate si poate diminuezi din rasucire.
din cand in cand sau dupa partida desfa de pe mulineta cam cat lansai si recupereaza-l liber fara naluca in capat, asa se mai scapi cat de cat de rasucire.
mai de mult cand nu se prea gaseau fire de calitate in comert si ca sa protej firul, mai foloseam inainte de rotativa in fel de desrasucitor, confectionat din o tija de sarma subtire pe care era pusa o mica paleta de plexiglass, ceva efect avea, atat ca avea dezavantajul ca era f vizibil pt pesti.

radonneus
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 10 Mai 2008, 18:56
Localitate: Alba Iulia
Contact:

da

Mesaj de radonneus » 10 Iul 2008, 14:34

Sarumana pentru sfaturi, asa am sa fac, cat despre aripioara aceea de rechin ... am folosit-o dupa ce mi s-a rasucit firul. Pana sa se rasuceasca am prins 2 cleni simpatici, dupa ce-am instalat si aripioara n-am mai prins nimic evident :D E mult prea vizibila in apa, ma gandeam s-o montez la 2m de rotativa ... dar nu mai puteam lansa in acel caz asa ca am renuntat, am taiat vreo 20m monofilament (rusinica mie) extra-rasuciti si am luat-o de la capat :)
Inca odata danke si fir intins !

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 10 Iul 2008, 15:34

@Cristi E

Ce memorie ai !! :D O fi fost vizibil dar probabil ca erau foarte multi pesti cu vederea slaba in comparatie cu cei de acum, altfel nu-mi explic de ce prindeam atunci mai multi . :D

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 10 Iul 2008, 18:49

Pentru derasucit firul exista "gardner spin doctor". Daca nu il gasesti prin magazine il poti confectiona faorte usor. cam asa arata :




Acum depinde in ce sens ti se rasuceste firul, spin doctorul e folosit atunci cand firul e rasucit in urma "run-urilor" in pescuitul la crap, cand pestele ia mult fir. In cazul in care firul e rasucit in celalalt sens poti sa remediezi problema mult mai usor. Agata naluca intr-un copac si mergi cateva zeci de metri mai dearte, cam cat lansezi de obicei, intinde firul, slabeste frana la maximum si mulineaza pana cand observi tu ca ai eliminat twisturile.

link imagine editat de Michael
Imagine
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 10 Iul 2008, 18:58

Michael, ce facusi cu linku? :)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 10 Iul 2008, 19:01

greu frate... primul era declarat furat.....reushii pana la urma. :D
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 22 Iul 2008, 15:11

mie vartejele / vartejurile (naiba sa le ia :) ) de calitate, mi se par foarte eficiente. Am dat cu rotative cu fir triada si l-am facut varza, apoi am pus vartej si problema s-a rezolvat aproape in totalitate.

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Re: Rasucirea firului la blinker.

Mesaj de onesti » 22 Iul 2008, 16:44

radonneus scrie:Ce sa modific la montura de mai sus astfel incat firul sa nu se mai rasuceasca
Blinkerul! Inlocuieste-l cu un spinnerbait. Exista toata gama de marimi.

Scrie răspuns