raport recuperare

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

raport recuperare

Mesaj de valeriu28 » 05 Dec 2014, 18:57

scuze,

nu inteleg o chestie, raportul de recuperare versus recuperarea firului.
majoritatea au caracteristici gen: raport recuperare 5.1:1 si apoi, recuperare fir la o tura de manivela:70 cm.

ma uitam acum pe site-uri, raport recuperare 4.7 (rotiri ale tamburului) :1,
adica 4.7 ture tambur la o tura a manivelei, si o recuperare fir de 79cm (probabil tamburul e mare)

mulineta ce tocmai mi-am luat-o are un raport de recuperare de 6.2:1, considerat mare, si o recuperare a firului de 80 cm, adica similar cu cea de mai sus care are 4.7:1.

atunci de ce ne mai ghidam dupa raportul de recuperare?... sau nu inteleg...
1. 4.7:1 / 79cm pe tura
2. 6.2:1 / 80cm pe tura

recuperarea firului la o tura e similara, doar tamburul, functie de marimea lui probabil se invarte de mai multe sau de mai putine ori.
atunci nu e o regula sa iei un anumit raport recuperare pentru o anumita specie, nu?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: raport recuperare

Mesaj de grizzly » 05 Dec 2014, 19:14

raportul nu are neaparata legatura cu marimea tamburului ci cu angrenajele mulinetei. oricum, nu ai de ce sa iti cumperi o mulineta cu un anumit raport de recuperare pentru o anumita specie de pesti. cat de mult recuperezi la un lanseu depinde in totalitate de cat de repede invarti tu de maner.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de valeriu28 » 05 Dec 2014, 19:52

Stiu asta, insa mi-a spus cineva ca am cumparat un raport recuperare 6.2:1, cu care nu voi prinde niciodata stiuca. Doar cu un raport 5.x:1 voi prinde... si ma intrebam, oare nu pot sa mulinez mai incet?... se pare ca da... merci Grizzly
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: raport recuperare

Mesaj de keymaker » 05 Dec 2014, 20:34

nu ti-a spus ca nu vei prinde niciodata stiuca ci doar ca doar nu e prea potrivita ptr aceasta specie si ca oricum va veni si momentul cand o vei face(exact cand ai postat ca ai luat una de 6:1 si eu am zis ca si Tito ca e prea mare)
doar ptr avat stiu ca se foloseste mulineta cu raport mare de recuperare dar se intelege ca pescarul e specializat pe acest tip de spinning si deci nu e o mulineta generalista.
daca la salau tzopaiala de pe fund nu prea are de-a face cu raportul de recuperare al mulinetei ptr ca de fapt nu faci decat sa intinzi firul sa atenuezi burta lui dupa ce ai executat dintele de fierastrau(deci in principiu miscarea e din incheietura mainii),la stiuca stam altfel.in perioada asta de gratie poate nu miscarea e cea mai importanta cat pauza dintre miscarile nalucii iar acestea sa fie foooarte lente.voblerele suspending sunt eficiente acum.
bun pana acum toate cele zise contrazic sperietura de un raport mare de recuperare.insa de multe ori stiuca nu pune gura decat pe naluci recuperate liniar cursiv si cu cat e mai apatica cu atat mai lent si vorbesc si de timpul verii sau toamnei devreme.adica am patit-o pe pielea mea cand cu linguri facute de mine nu prindeam cat prindea un amic al meu in acest stil foarte lent( cu aceleasi linguri)cu o mulineta de 2000 parca 5:1 ceva de genul.
dupa ce te arzi de cateva ori incepi sa fii atent la detalii si devii tributar lor.
deci daca esti pregatit sa recuperezi lent acum gandeste-te cat de lent ai fi fost cu 5:1
si mai e o perioada cand stiuca e mai molcoma ca acum:dupa ce depune icrele :)

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de valeriu28 » 05 Dec 2014, 20:46

da, si stiuca acum e al dracu de molcoma... ideea era asa. daca as fi luat acea mulineta cu raport de 4.7:1, si recupera 79cm pe tura, sau asta de 6:1 care recupereaza 80cm pe tura, care mama ei e diferenta?????.... ca eu nu vad niciuna.
Multumesc pentru sfaturi, am invatat multe din postul ala, citind si documentandu-ma foarte mult... pe de alta parte, in calitate de pescar incepator, imi cunosc handicapul, asa ca, pentru a invata mai multe, incerc mai multe tipuri de recuperare la lanseuri. si liniar, si in salturi, si jerking, si usor, si foarte lent, etc. mai ales cu offset-uri am arat tot substratul... tot degeaba. si e al dracu de frustrant sa te duci pe o balta full de stiuca si nimic. nici un tzac. desi am senzatia ca nu se hraneste, nici un atac nici un pleosc pe toata balta..
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: raport recuperare

Mesaj de old_radu » 06 Dec 2014, 09:42

valeriu28 scrie:da, si stiuca acum e al dracu de molcoma... tot degeaba. si e al dracu de frustrant sa te duci pe o balta full de stiuca si nimic. nici un tzac. ...
...ai incercat sa schimbi si naluca , nu numai mulineta ?
...zic si eu :|

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de valeriu28 » 06 Dec 2014, 09:52

rotativa, oscilanta, vobler suspending, floating, si vreo 7-8 tipuri de naluci...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de tito » 06 Dec 2014, 10:20

Raportul de recuperare e dat de dantura rotii dintate din mecanismul interior, cele cu un raport mic au pasii rotii mai rari, de aici rezulta o forta mai mare a mulinetei fata de una cu raport de recuperare mai mare avand mai multi "dinti" pe roata. Mulinetele cu raport de recuperare mai mare necesita aplicarea unei forte mai mari pe manivela pentru a tracta o greutate. De aici rezulta o uzura mai pronuntata a mulinetei ce are un raport de recuperare mai mare si un efort mai mare pentru a invarti manivela, intre timp unii producatori au adus imbunatatiri angrenajului interior (la modelele mai scumpe) pentru a corecta acest neajuns. Din pacate mulineta pe care ai luat-o nu face parte din categoria aiai, are un mecanism clasic.
Referitor la cm recuperati pe un tur de manivela, aici intra in joc atat raportul de recuperare cat si diametrul rotorului. Nu stiu cu ce mulineta o compari si spui ca are 4.7:1 si recupereaza 79cm...probabil una cu marimea de peste 3000 ?!Nu amesteca mere cu pere (marimile) ,Solstace 4000 recupereaza 83 cm , raportul de recuperare scazand la 5.7:1 .Batrana mea Daiwa Exceler 25000 (pe care o folosesc la stiuca) are un raport de 4.7:1 ,un diametru al tamburului de 48mm , de aici rezulta recuperarea a 70 cm pe tur de manivela.
Daca nu pescuiesti pe Dunare si nu vizezi somnul, pentru stiuca (care e in apele patriei) e arhisuficienta o mulineta de marimea 2500, ideea e sa fie de calitate cat mai buna, constructie robusta ,fiabila. Ori la marimea asta gasesti o gramada de mulinete ce au raport mic de recuperare si recupereaza in jur de 70cm pe tur de manivela.
O mulineta cu raport mic de recuperare permite mulinari lente ,lucru greu de realizat cu o mulineta avand un raport mare de recuperare,datorita fortei pe care trebuie sa o aplici pe manivela, mai ales atunci cand pescuiesti cu naluci avand greutati mari, aia cu raport mai mic e mai fluida ca sa spun asa. Cu mulineta pe care ai cumparat-o folosind naluci grele vei avea tendinta sa accelerezi pentru ca aceasta se opinteste sau iti oboseste mana si astfel nu vei putea realiza o mulinare lenta si constanta. Si ca sa exemplific, e identic cu o cutie de viteza a unei masini, in treapta 1 poti sa rulezi cu viteza mica si ai forta mare, in treapta a 5 a nu poti rula cu viteza mica si nici nu mai ai aceeasi putere ca in treptele inferioare.Tocmai de aceea la mulinetele de peste 3000 ,unele marci, au raport de recuperare mic ,dar datorita diametrului mai mare al rotorului recuperarea e de peste 75/80cm la un tur de manivela.Mulineta are forta si iti e usor sa invarti foarte lent de manivela astfel incat sa poti tracta naluci grele ,de zeci de grame, sau in cazul unor tipuri de voblere ce opun o rezistenta mare la inaintare. Sa nu mai vorbesc de faptul ca sunt situatii cand trebuie sa strunesti un peste mare si o mulineta care are forta face diferenta intre a aduce pestele la mal sau a-l pierde. Asadar exista diferente chiar si in exemplul dat de tine, incorect de altfel, pentru ca ai comparat mulinete de marimi diferite. Si nu in ultimul rand, asa cum a spus si keymaker , oricat ai mulina de lent o mulineta care aduna 80 cm de fir n-o va putea egala pe una care aduna 70 cm, adica la cea cu raport mai mare de recuperare viteza nalucii va fi mai mare.
Cat despre Solstace, ma abtin sa-mi dau cu parerea, vad ca e data ca avand dragul de 7 kg, sunt curios daca mecanismul mulinetei rezista la dragul ala...dar asta-i alta poveste.
Am constatat ca multi incepatori care scriu pe aici cer recomandari intre diverse produse de pescuit dar nu specifica la ce vor sa le foloseasca, dupa care constata ca au facut o alegere eronata. Mai era cineva care se interesa de o anumita lanseta de la Rapture dar n-a specificat cu ce naluci pescuieste si astfel a facut o alegere gresita, pentru ca isi dorea o lanseta de jig si a sfarsit in a cumpara una de stiuca. Lanseta a ajuns la vanzare si astfel a pierdut o suma importanta de bani.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: raport recuperare

Mesaj de kingofbeasts » 06 Dec 2014, 12:00

grizzly scrie: cat de mult recuperezi la un lanseu depinde in totalitate de cat de repede invarti tu de maner.
doar partial adevarat pentru ca e valabil doar de la un punct incolo . Un angrenaj de roti dintate functioneaza in baza unui raport de multiplicare asta inseamna ca la un raport de 6 cea mai lenta miscare a ta e amplificata de 6 ori de exemplu, in timp ce, la un raport de 5 e amplificata doar de cinci ori . La acelasi diametru al tamburului cea cu raport mai mic se va misca mai lent . Astfel daca dai mai repede din mana pe cea cu raport mic o poti face sa se miste la fel de repede cu cea cu raport mare dar, pe cea cu raport mare, n-o poti face sa se miste la fel de incet cu cea cu raport mic pentru simplu fapt ca din chiar startul miscarii viteza ei e mai mare.
Diferenta intre rapoartele de recuperare intre o mulineta rapida si una lenta e ca cea dintre un tractor si un ferari. Cum n-o sa vezi niciodata Ferrari capabil sa are n-o sa vezi nici mulineta rapida capabila sa recupereze naluca foarte incet pentru ca pur si simplu nu poate.
Mai aratam pe alt forum ca o diferenta de 5-6 cm /tur de manivela in ochii unui rapitor poate fi egala cu diferenta dintre un mers schiopatat si un mers normal la pas vazut de un om. Rapitorul oportunist care n-are totusi chef de alergat dupa prada, se va opri sa culeaga naluca ce se deplaseaza schiopatand (tinta usoara) dar nu va face efortul de a vana una care perge la pas.
Stiuca de regula, atunci cand cere miscari lente , prefera rapoarte de sub 70cm/tur de manivela si cu cat e mai mic cu atat mai bine.
Mai intervine apoi factorul uman si anume exista o tendinta de a accelera pe masura ce timpul trece pentru ca apare o oboseala care diminueaza concentrarea necesara sustinerii unui ritm foarte lent. Cine nu crede poate face un test simplu de gradinita: mainile sus perfect drepte timp de 10 secunde vs. mainile sus perfect drepte juma' de ceas.

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de Robert517 » 06 Dec 2014, 13:46

valeriu28 scrie:da, si stiuca acum e al dracu de molcoma... ideea era asa. daca as fi luat acea mulineta cu raport de 4.7:1, si recupera 79cm pe tura, sau asta de 6:1 care recupereaza 80cm pe tura, care mama ei e diferenta?????.... ca eu nu vad niciuna.
:D nu vezi pt. ca nu e ... :D

Cel putin din punct de vedere al deplasarii nalucii prin apa :daca pescuiesti langa cineva care are cealalta mulineta din exemplul tau ,cu aceeasi naluca ,lanseta,aruncati la aceeasi distanta,faceti pauze la fel de mari ,etc ...... naluca se va deplasa identic in apa , ajunge inapoi la voi in acelasi timp ! Deci cam aceeasi branza :!: :idea:
Sigur ca mecanic difera .... dar daca urmarim doar efectul , nu prea te intereseaza ... ca la ceasuri :D :nu conteaza cate roti dintate au :D - conteaza sa arate corect ora ! :D

In concluzie bucura-te de ea , iesi la pescuit si vor veni si capturile ....

Scrie răspuns