Raport de recuperare la mulinete

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

robertZ
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 11 Oct 2013, 22:21

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de robertZ » 24 Noi 2013, 17:23

Personal intentionez sa achizitionez pentru sezonul ce vine :
http://www.okumafishing.com/product/vie ... high-speed

Am folosit anul acesta o mulineta de 2500 cu raport 5.2:1 si am pescuit cu ea 80% la avat si din pacate saraca si-a dat duhul.
Miile - sutele de mii de lansari si-au lasat amprenta asupra ei si am decis sa achizitionez ceva cu raport de recuperare mult mai mare pt ca de multe ori dupa 2 ore de mulinat "in draci" ma durea mana pur si simplu. Din experienta proprie : cand nu pot convinge avatul sa atace nici cum , trec la mulinari excesiv de rapide si in 90% din cazuri am rezultate. Sunt de parere ca nu putem trage noi naluca atat de repede pe cat poate sa o urmareasca-loveasca avatul.Ca o mica paranteza : mulineta de mai sus o voi testa pe pielea mea si asta deoarece nu am gasit specificatii tehnice in legatura cu cm de fir recuperat la un tur de manivela.

Daca buzunarul iti permite , tot ceva hi-speed este si :
http://daiwa.com/reel/detail.aspx?id=598 - al carei recuperare la marimile 2500 si 3000 este de 88 cm la un tur de manivela.
Prima mulineta este aproximativ 220-250 lei iar cea de a doua poate fi adusa la comanda in 3-4 luni cu aproximativ 900-950 lei.

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de lucalucian » 23 Oct 2023, 21:40

Hai sa vin cu prima mea sugestie in achizitionarea mulinetelor. Nu stiu daca a observat cineva, dar raportul de recuperare a crescut de la an la an la orice mulineta. De la 4.5 a ajuns chiar si la 6. Acest fapt nu este un dezavantaj, daca se creste lungimea manivelei, ca bratul de forta sa fie mai mare. Totusi, facand analogie cu masinile, cele mai bune mulinete sunt cele cu raport impar, deoarece se "rodeaza" uniform. Un mic exemplu:4.9 intotdeauna e mai bun ca 4.8. Topicul va deveni din ce in ce mai interesant. Eu voi pune linkuri cu filmulete facute de mine.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de adrian99 » 24 Oct 2023, 08:10

lucalucian,raportul la mulinete n-a crescut de la an la an :D
nu stiu de unde ai venit cu aceasta concluzie.
exista mulinete cu raport mare de recuperare,gen 6,7,8:1 care sunt folosite la match,pescuit marin(varianta spin)ori variantele de casting(toate sau mai toate cu raport mare de recuperare).cele mentionate anterior sunt de ani buni in piata.
este adevarat ca la spin piata americana,canadiana,australiana propune mulinete cu raport mai mare de recuperare decat obisnuitele 4,8-5,1:0,ajungand spre 5,6-6,0:0.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tito » 25 Oct 2023, 12:00

lucalucian scrie:
23 Oct 2023, 21:40
Totusi, facand analogie cu masinile, cele mai bune mulinete sunt cele cu raport impar, deoarece se "rodeaza" uniform. Un mic exemplu:4.9 intotdeauna e mai bun ca 4.8.
Da, ca alea cu numar par au roata conducatoare patrata si se uzeaza mai repede. :D :D :D

CASTRO
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 03 Oct 2022, 22:51
Localitate: Bucuresti

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de CASTRO » 25 Oct 2023, 23:41

lucalucian, daca vei vrea sa-mi raspunzi, atunci te rog sa incepi prin a spune ce varsta ai si ce ai invatat/ce pregatire ai (liceu si eventual mai departe...)?
Incerc sa formulez cat mai elegant, ca sa intelegi de ce in comentariile dinaintea mea ai fost luat la misto: ai spus numai tampenii si asta dupa ce pe celalt forum l-ai mascarit pe tdum (acolo te-au luat altii la 11 metri)!
Tu doar ai furat niste idei de pe acest forum si de pe celalalt, idei pe care ti-ai dezvoltat "cugetarea" de mai sus - tu probabil vei spune ca nu si poate chiar nici nu realizezi...!
Cele 2 idei principale se refera una la raportul de recuperare si nr. de dinti, iar a 2-a se refera la lungimea manivelei si raportul de recuperare. Despre raportul de recuperare si nr. de dinti a scris ori tdum ori davidg (pe celalalt forum) si tot pe celalalt forum a scris kingofbeasts despre lungimea manivelei si raportul de recuperare.
Indraznesc sa spun ca nu ai inteles ce au vrut sa spuna nici unul dintre ei pentru ca nici macar fizica nu ai invatat, ca de Mecanica si Dinamica de anul 1 (2) sau Organe de masini nici nu poate fi vorba sa fi studiat tu...
Macar poate explici care este analogia cu masinile - presupun ca te referi la autovehicule cu motor termic si nu la masini de cusut eventual electrice. Probabil ca ai auzit tu ceva de motoare si de nr. impar... Hai sa te ajut: motoarele cu nr. impar de cilindri... mai departe scrie-n carte...
Dar ca sa stii unde sa deschizi o carte, mai intai trebuie sa inveti matematica si fizica in liceu, apoi sa intri cu examene la o facultate de profil si apoi sa mai si inveti pentru seminarii, colocvii, examene... Apoi poti sa dai si meditatii... :idea:

CASTRO
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 03 Oct 2022, 22:51
Localitate: Bucuresti

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de CASTRO » 26 Oct 2023, 01:30

lucalucian manivela nu reprezinta un "brat al fortei"!
Manivela efectueaza o miscare circulara si intr-o tura de manivela punctul de contact mana/manivela descrie un cerc. Deci manivela (la mulinetele de spinning) reprezinta raza cercului descris de punctul de contact mana/manivela intr-o rotatie completa.
Ne intereseaza relatia dintre lungimea manivelei si raportul de recuperare, iar raportul de recuperare reprezinta nr. de ture efectuate de un punct de pe tamburul mulinetei intr-un tur complet al punctului de contact mana/manivela (uzual se spune un tur complet al manivelei).
Perimetrul cercului descris intr-o rotatie completa a manivelei este 2x3.14xraza, unde raza este lungimea manivelei la mulinetele de spinning si 1/2 din lungimea manivelei la mulinetele de casting.

Scrie răspuns