Raport de recuperare la mulinete

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de kingofbeasts » 15 Aug 2013, 10:06

eu as face diferenta intre raportul de recuperare si raportul de multiplicare respectiv intre numarul de centimetrii de fir recuperati per tur de manivela si numarul de ture lae rotorului pe tur de manivela.
Ceea ce e dat pe mulinete ca 4,8:1 6,2:1 s.am.d e raportul de multiplicare si se refera la viteza angrenajului mulinetei si forta mulinetei. Cei care au mers cu o bicicleta cu mai multe viteze pot sa faca foarte simplu analogia cu pinioanele acesteia. Mai exact acestia stiu ca, pentru a se deplasa cu viteza trebuie sa mute lantul pe pinionul cel mai mic iar pentru a urca dealul trebuie sa mute pe pinionul cel mai mare.
In mod similar o mulineta de viteza va avea raport de multiplicare mare si o mulineta de forta va avea un raport de multiplicare mic. Pestii de talie mare precum somnul cer forta iar pestii rapizi precum pastravul si avatul cer viteza.
Problema e insa ca pestele nu se uita la mulineta cu care pescuiesti ci la naluca ce innoata pe langa el. asa ca, din punctul asta de vedere pe el il intereseaza doar viteza de deplasare a nalucii tradusa in numar de centimetrii recuperati per tur de manivela.
Treaba e ca , doua mulinete, pot avea aceeasi viteza de recuperare si sa aiba raport de mukltiplicare total diferit .
De exemplu Daiwa Morethan Branzino 3000 are raportul de multiplicare 4,8:1 si aduce 81 cm /tur de manivela in timp ce Shimano Stradic Ci4 2500 are un raport de 6:1 si aduce numai cu 5 cm mai mult pe tur respectiv 86 cm.
Acum, daca vrei sa echipezi un bat de finete si sa mergi la pastrav de exemplu, greutatea de 7 Oz a lui Stradic il face preferabil pe acesta in raport cu cei 10 Oz a lui Branzino dar daca te gandesti la fiabilitate angrenajul bronz-otel a lui Branzino si corpul metalic iti garanteaza o viata lunga a mulinetei.

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de mircea13 » 15 Aug 2013, 11:05

Iata dovada ca exista mulinete cu 2 viteze de oscilatie : una mai lenta si una mai rapida
http://www.maxlife.ro/mulinete/shimano/aspire-2500-fa/
vedeti in partea dreapta mai jos unde scrie Altele.
Poate mai sunt si alte marci sau tipuri de mulinete cu viteze difetite . Daca voi stiti va invit sa le mentionati aici
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de mircea13 » 15 Aug 2013, 11:10

http://www.pescar-expert.ro/cumpara/mul ... fa-4475237
Am postat a 2 oara deoarece site-ul nu imi permite sa fac modificari
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de mircea13 » 15 Aug 2013, 11:17

Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de sorinB » 15 Aug 2013, 11:27

mircea13 scrie: Poate mai sunt si alte marci sau tipuri de mulinete cu viteze difetite . Daca voi stiti va invit sa le mentionati aici
- Stella FD
- Twin Power FB
- Stradic FB
- Technium FB + FC

Si or mai fi si altele...

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de mircea13 » 15 Aug 2013, 12:34

Il invit si rog pe Cristian Ene sa rescrie acest articol cu noutatile aparute din 2005 si pana acum in 2013.Invitatia se adreseaza si altor pescari care au cunostintele necesare pentru a scrie un articol cu acest titlu si timpul disponibil pentru aceasta operatiune.Recititi articolul de mai jos ca merita.
http://www.rapitori.ro/articole_arata.php?cat=2&id=67
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de kingofbeasts » 15 Aug 2013, 12:39

mircea13 scrie:Iata dovada ca exista mulinete cu 2 viteze de oscilatie : una mai lenta si una mai rapida
si ce are sula cu prefectura?
aero wrap 2 cu cele 2 viteze de oscilatie n-are nici o treaba cu raportul de recuperare sau cu cel de multiplicare . singurul lucru pentru care au fost create cele 2 viteze de oscilatie il reprezinta asezarea firului pe tambur si singura influenta a acestuia se manifesta in lansare. Practic cele 2 viteze de oscilatie create de wormshaft fac posibila o usoara asezare in X a firului pe tambur astfel incat sa nu se poata ingropa firele textile in tambur.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de SVF » 15 Aug 2013, 12:42

Cred ca ne facem prea multe griji din ce nu avem.

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de florin1948 » 17 Aug 2013, 19:50

La urma urmei cel mai important e cu ce te-ai obisnuit. Pentru cei care nu au x mulinete de spining, ci numai una, raportul de recuperare pe care il are este cel mai bun din lume, cu ala te-ai invatat si daca schimbi mulineta esti putin descumpanit. Eu m-am invatat cu 5,3 : 1 si cand pun mana pe un Stradic, de ex. , nu mi-e la indemana. Este f. adevarat ca si din viteza cu care invarti manivela poti sa obtii rezultate diferite, acoperind o plaja larga de viteze pentru evolutia nalucii cu acelasi raport de recuperare. Dar asta se invata in timp.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

rumbu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 20 Noi 2013, 10:11

Re: Raport de recuperare la mulinete

Mesaj de rumbu » 20 Noi 2013, 10:17

Eu unu asa ceva folosesc : http://www.bibanu.ro/mulinete/mulinete- ... -2500.html
o mulineta exceptionala recupereaza 70 cm de fir la o tura completa.

Fiecare pescar foloseste ce e mai confortabil pentru el....astai clar.

Scrie răspuns