plec in delta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

plec in delta

Mesaj de micutu » 10 Sep 2004, 07:39

saptamana viitoare plec pentru 8 zile in delta ... in zona Gorgova.
am mai fost acolo de cateva ori in timp de patru ani. pe canalul Sulina am prins avat (cel mai mult) si salau (din cand in cand). stiuca am prins doar pe lacurile, ghiolurile din apropiere.
cam ce voblere, rotative etc. credeti ca s-ar putea dovedi eficiente in sezonul asta?

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 15 Sep 2004, 22:25

interesant ... delta nu prea pasioneaza pe nimeni. aici nimeni nu-si da cu parerea sau poate intrebarea a fost pusa aiurea, fiind prea generala.
si dincolo, pe forumul de crap, nu a fost un subiect interesant ... dar nici chiar ca aici :(

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Sep 2004, 02:53

Delta ne intereseaza pe toti,intrebarea despre naluci,intradevar este prea generala,raspunsul este prea vast,dar poti urmari topicul http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic.php?t=224
unde vei vedea cam ce naluci folosim fiecare dintre noi si la ce anume.Nu o lua ca pe o reavointa din partea noastra,dar explorand putin acest forum,cred ca vei gasi o gramada de raspunsuri la intrebarile pe care vrei sa ni le pui.Bineinteles ca,daca exista vreun subiect pe care noi nu l-am abordat,iti vom raspunde fara nici o problema.Si inca ceva,nu cred ca are rost sa faci comparatii,acest forum nu se compara cu nici unul in domeniu din tara :!:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 16 Sep 2004, 09:17

@micutu
Daca ai intrebat de artificiale (voblere, rotative) pe crap.ro sigur nu le-ai trezit interesul :D .

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 16 Sep 2004, 12:08

Daca o sa ai barca cu care sa te deplasezi spre Sontea, incearca sa profiti, pentru avat, de momentele si locurile cu soare si curent - caz in care ai putea avea succes acum cu rotative si poate poppere.
Pentru biban, in afara de gruburi fluo, incearca woblere mici si rotative in zonele unde constati activitate. Mai intra si rosioara mare. Pentru stiuca - linguri si voblere.
Sa ne spui si noua cum a fost!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 16 Sep 2004, 12:50

micutule,

eu cel mai bine am prins avat la rotative, de la modelele cele mai mici pana la marimea 3
de preferinta cu varnis galben pe ancora, eventual cu pene galbene sau albe pe ancora
mai incerca si oscilante, marimi mici, ca pentru pastrav sa zice

dupa cum a spus si michael, citeste si topicul
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic.php?t=224
unde toti ne-am exprimat optiunile.....

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 16 Sep 2004, 20:49

@ danr, michael & pescarel ... multumesc pentru sfaturi
@ mugurel ... chiar daca sunt un incepator in ale pescuitului si n-am pretentia ca stiu prea multe, mai ales despre pescuitul la rapitor, stiu cateva diferente intre crap si stiuca si chiar am lansete diferite pentru prinderea acestora :). asa ca pot face diferenta intre ce postez pe fiecare forum.
promit sa povestesc la intoarcere

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Sep 2004, 22:21

Micutu;la avat am avut succes cu rotative argintii,recuperate aproape de suprafata apei.Merg foarte bine si Popper-rele,dar cele de firma(Rapala),voblere(tot argintii),shalow.Trebuie sa stii cum sa le recuperezi :!:Avatului ii place viteza. La stiuca iti recomand oscilantele mari(ex.BerTi),speciale pt stiuca.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 17 Sep 2004, 07:32

@micutu
Am glumit nu te supara. Nu m-am putut abtine.
Cat despre informatii, sunt cativa profesori (fara gluma) in pescuitul rapitorilor pe acest forum si au dat destule informatii pe acest forum. Da o cautare pe forum si nu o sa-ti para rau.
Asteptam povestile.

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 17 Sep 2004, 09:23

@ mugurel
nici eu nu m-am putut abtine :). aceste intepaturi fac parte din farmecul acestor forumuri, asa ca nu e nici o problema.

maine dimineata plec. doar sa nu ploua ... acolo

Scrie răspuns