plec in delta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 17 Sep 2004, 09:34

Iti doresc vreme buna in primul rand. Apoi fir intins. Sa vii cu sacul plin de povesti (o sa merg si eu in primele zile din octombrie daca o sa fie vremea buna si nu strica niste relatari proaspete).

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 23 Sep 2004, 21:47

se pare ca n-am nimerit cea mai buna perioada sau poate mai am foarte multe de invatat. Scurt istoric ... de duminica pana joi dimineata
1. Avatul - am prins duminica dimineata doua bucati la 2.5kg si 1.5kg la vobler Rapala, apoi nimic notabil, doar cativa prea mici
2. Somn - am incercat mai multe metode ... voblere de adancime, lansari aproape de mal (dig de piatra) cu diverse naluci ... nimic
3. Salau - ca la somn
4. Stiuca - am prins multe marlite pe canalul Sulina :shock: , iar apoi pe un laculet aproape de Gorgova, am vazut ca se pot prinde stiuci cam pe la kilogram. deci daca stii sa conduci naluca prin zone cu mai multa iarba decat apa, trage.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 23 Sep 2004, 21:54

unde anume ai fost?
Cum ai ajuns?
Cat de greu faceai rost de barca?


...si mai revin!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 24 Sep 2004, 06:15

Deci,ceva tot ai prins.Las' ca e bine...Te asteptai sa prinzi en-gros?Daca nu mergi cu cineva care cunoaste locurile,sau cu un localnic....cel putin asa am auzit :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 24 Sep 2004, 06:55

@ costica
am fost la Gorgova: http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... 9&start=65
am ajuns cu masina ... o supernova
@ costica & Michael
de barca facea rost gazda, un bun pescar, cu care am mers la pescuit
@ Michael
... am prins si mai bine ... nu chiar en-gross

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 24 Sep 2004, 14:02

micutule, ziceai ceva de un drum mai bun decat cel de pe dig! Cam la asta ma refeream! Daca se poate...

Cat dadeai pe barca/zi si cat era una cu motor/zi? Daca stii. Preturile la cazare le-a postat Wave.

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 25 Sep 2004, 15:54

nu stiu ce a postat wave, dar noi (doua persoane) am platit 20 euro/zi cazare + o masa de seara. preturile de pe site sunt pentru turistii straini, iar mie cred ca mi-a facut reducere, fiind client vechi.
preturile la barci nu le stiu. am mers o singura data acum si a fost gratis (daca stii table ajuta :) ) ... oricum difera mult. cel mai bine e sa ai motorul tau, ca barca faci rost.
drumul: e delicat de explicat ... de exemplu, cam dupa 4km de la bac se face o coborare brusca la dreapta din drumul de piatra si se intra pe :) "soseaua de centura" a satului Partizani, pe care se merge dupa busola, avand satul in stanga si se iese la o casa parasita langa o ferma ... dar daca a plouat inainte ... tot drumul de piatra e mai bun. pe centura am avut portiuni pe care am mers si cu 60km/h
scuze, n-am rabdare sa explic tot drumul

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 30 Sep 2004, 09:58

Daca ai motorul tau si il pui pe o barca oarecare, e nasol in cazul in care te opreste Controlul Navigatiei Civile. E penal.
Ai fost pe Sontea? Baba Rada?

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 30 Sep 2004, 14:17

n-am fost pe acolo, dar am auzit ca se prinde stiuca mica pe Sontea ... cred ca mai trebuie asteptat, pe lacuri inca era multa vegetatie. trebuia sa faci acrobatii pentru a tine naluca deasupra ierbii.
... cu motoarele ... mai e mult pana departe :wink:

Scrie răspuns