Pescuitul Salaului -noaptea

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Pescuitul Salaului -noaptea

Mesaj de ranga » 03 Feb 2011, 12:45

Ce sfaturi aveti in acest sens? Ce naluci credeti ca ar da roade ? Aici ma refer in special la pescuitul pe Dunare. Am inceput cumparaturile cu cateva StrikePro , varianta bibanului(cu bile) , foarte zgomotos si fluorescent .
Voi la ce pacaliti salaul noaptea :?:



PS: imi cer scuze daca s-a mai dezbatut subiectul , dar eu n-am gasit topic . :oops:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 03 Feb 2011, 13:04

incearca si culori inchise, negru, maro inchis, verde inchis... :wink:

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 03 Feb 2011, 14:29

Crank-uri ca evolueaza la adancimi medii: 1,5 - 2m. Culoare roz-bombon sau portocaliu cu picatele de verde fluo. :shock:

Ce conteaza culoarea noaptea?!?!?

Salmo Zipper, Rapala Clackin`Rap, Shad Rap RS sau Jointed Shad Rap. Mai incearca YO-ZURI Hardcore , dar cu grija deoarece daca le eliberezi, ai sa plangi, la ce pret au in ziua de azi.

Si daca tot vrei sa te faci remarcat, vezi ca Salmo are o gama de voblere vopsite cu vopsea cu fosfor, care se incarca la lumina. L recunosti deoarece au un sticker portcaliu pe cutie, pe care scrie "Glows in the dark". Dar nu cred sa ai rezultate net superioare voblerelor pe care ti le-am enumerat mai sus. Incearca oricum!

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 03 Feb 2011, 14:59

Cel mai bine noaptea e sa faci un foc mare si sa te rogi la Manitu sa-ti sara salaii direct pe gratar.
S'altare și bunăstare !

cata_asp
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 25 Feb 2009, 15:11

Salau, Dunare

Mesaj de cata_asp » 03 Feb 2011, 14:59

Culoarea conteaza prea putin din ce cred eu, f. important este locul unde pescuiesti.
Gandeste-te la doua aspecte importante: noaptea se ridica in patura superficiala a apei (salaul) si cel mai important, ii place ambuscada (al dreq de mult cred eu), asa ca ocheste bine un loc unde intoarce apa un pic si ai un prag mai spre suprafata, si ai gasit locul ideal.
Bineinteles, ai grija sa fie si ceva maruntis in zona, ca altfel... canci :wink: .

Cat despre ce merge mai bine, eu prefer SSR-urile si chiar si shad-urile in zonele cu probleme.

Si daca tot discutam de asta, nu e interzis pescuitul noaptea? :wink:

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 03 Feb 2011, 16:41

TopGear scrie:Ce conteaza culoarea noaptea?!?!?
Pai conteaza ? Eu ma scarpinam in cap ce naluci merg , pentru ca nu am pescuit niciodata noaptea la salau .
Astea de la StrikePro sunt fluorescente si ideea era ca se vad putin prin apa . Cum Dunarea e tulbure exact cand nu trebuie , ziceam ca ar fi o solutie buna . Sau nu ? :roll:

Am sa tin cont si de sfaturile voastre . Multumesc !

cata-asp@

Daca e sau nu , prea putin ma intereseaza , sincer iti spun . Nici anul trecut si nici anul asta nu scot permis . De ce ? Pentru ca arunc banii aiurea .Puteti sa ma injurati , condamnati , dar eu nu mai scot permis .

Iujin
veteran
veteran
Mesaje: 1462
Membru din: 11 Ian 2005, 13:29
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Iujin » 03 Feb 2011, 19:29

taicanoe scrie:Cel mai bine noaptea e sa faci un foc mare si sa te rogi la Manitu sa-ti sara salaii direct pe gratar.
De acord, mai bine dai dupe somn noaptea decat dupa shalo. :wink:
Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea!!!

vladone
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 02 Mar 2010, 20:00
Localitate: in barca

Mesaj de vladone » 03 Feb 2011, 19:50

Luati aminte de la Nea Lupu ca nu va minte....si lasati-va de prostii cu glow in the dark...si mai vorbim la primavara :shock: ;))

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 04 Feb 2011, 00:06

Imagine

stiu ca suna ciudat si nici nu pot sa-ti explic de ce, dar salaul papa noaptea naluci negricioase cu cea mai mare placere, serios! de vrajeli fosforescente la salau noaptea io nu prea am auzit pana acum, numai aici pe forum....

p.s.: nu-s io ala din poza.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 04 Feb 2011, 00:35

Eu stiu ca SFC de la Rapala e o culoare legendara la shalau noaptea..chiar pe Dunare...in Ungaria.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Scrie răspuns