Pescuitul la spinnerbait

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

negreapetru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Noi 2008, 11:38

Pescuitul la spinnerbait

Mesaj de negreapetru » 05 Feb 2009, 16:57

Se discuta atit de putin despre aceasta naluca incit am sa deschid un topic despre ea in ideia ca voi mai gasi adepti si amatori dispusi sa o incerce .Consider ca este printre cele mai versatile dar in acelasi timp si mai putin folosite naluci poate si datorita unei promovari aproape inexistente dar si a lipsei totale de informatii despre ea.Am sa incerc sa va enumar citeva din avantajele folosirii spinnerbaitului.
1-Se pot folosi jiguri de diferite greutati putind astfel sonda mai multe adincimi ale apei.
2-Se pot folosi(inlocui)plasticele (gruburile) in functie de ce peste cautam(biban,salau,stiuca,somn)
3-Se pot inlocui usor si paletele rotative(care in constructia mea sint prinse de virtej cu un inel despicat)folosind astfel marimi sau culori de palete diferite.
4-Se pot inlocui jigurile cu streamere de avat sau stiuca .In concluzie putem face o multime de combinatii posibile direct pe balta.Eu mi-am facut citeva bucati mai mult in joaca si le-am tinut in trusa un an de zile pina sa folosesc unul din curiozitate.Am avut o surpriza placuta avind o partida de exceptie la biban pacalind si citeva stiuci.Fata de modelul original cel facut de mine are avantajele unei versatilitati multiple putind face orice combinatie rotativa-jig,rotativa-streamer,streamer-jig dorim(bineinteles in functie si de ce avem in trusa).Incercati si nu ve-ti regreta,tot ce va trebuie este niste sirma otelita si citeva palete rotative+trusa de plastice si streamere.

Imagine
Imagine

2door
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 29 Noi 2006, 18:15
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 06 Feb 2009, 09:38

sincer am incercat de cateva ori cu respectivele dar nu pot sa ma mandresc cu ceva rezultate.adevarul ca nici nu stiu prea bine(sau mai precis n-am habar :roll: )cum sa le joc ,in ce situatii sa le folosesc si chestii de astea.

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 06 Feb 2009, 10:58

Sunt convins ca daca le pescuiesti in conditi optime si cu incredere si perseverenta vor aparea rezultatele, am pescuit doar o singura data cu un spinerbait mare cu doua palete si am avut doua atacuri 6 ore, o stiuca s-a dezgatat( era destul de mare la cum s-a simtit) , si una de vreo patru kg a ajuns in barca.
Deci perseverenta si nervi de fier... :lol:

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

r

Mesaj de buntaro » 06 Feb 2009, 13:52

unul dintre prietenii mei a avut rezultate bune pe un lac situat chiar in centrul orasului,lacul ascundea exemplare frumoase de stiuca,bineinteles vanate de toata lumea mai ales de cei care dadeau la pestisor.nu a prins la alte momeli absolut nimic acolo.

bogdan_br
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 06 Oct 2008, 15:41
Localitate: Braila

Mesaj de bogdan_br » 06 Feb 2009, 16:13

Pe la jumatea lunii noiembrie 2008, fiind detasat cu serviciul la Tulcea pt 2 saptamani, am intrat intr-o seara intr-un magazin cu articole de pescuit. Dupa vreo 5 minute, intra in magazin 2 tipi, foarte agitati si transpirati, cerandu-i vanzatoarei spinnerbaituri (au descris naluca, deorece nu stiau cum se cheama). Curios, am intrat in vorba cu ei si mi-au spus ca aveau un al treilea partener de pescuit, care de doua zile prindea numai stiuci babane cu asa ceva. Avea numai unul in trusa si nu putea sa le imprumute si lor unul. Ei incercarsera la oscilante, rotative, voblere, dar nimic. Cautau spinnerbaituri in tot orasul disperati si nu gaseau. Cu titlu de amuzament, mi-au spus ca l-au si imbatat pe colegul lor, ca sa-i fure spinnerbaitul din trusa, dar n-au reusit...era vigilent baiatul :lol:
Eu am unul de la Berti in trusa si nu am pescuit niciodata cu el, dar aceasta intamplare din Tulcea m-a pus pe ganduri :roll: .

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Hentzone » 07 Feb 2009, 00:31

2door scrie:sincer am incercat de cateva ori cu respectivele dar nu pot sa ma mandresc cu ceva rezultate.adevarul ca nici nu stiu prea bine(sau mai precis n-am habar :roll: )cum sa le joc ,in ce situatii sa le folosesc si chestii de astea.
nu ii mare filozofie... doar le treagi liniar... eventual cu mici stopari... dar rezultate am avut in apa de 1-1,5 metri pe timpul verii in balta si cea mai mare captura fiind stiuca la 1,5 kg
Go fishing, what else...

2door
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 29 Noi 2006, 18:15
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 07 Feb 2009, 09:20

da,dar nu stiu ce combinatie sa fac pe sarma aia...
ce pala sa pun ,ce streamer,care cu care se potrivesc...aci e buba :wink:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 07 Feb 2009, 10:03

Pune orice cu mentiunea ca dimensiunile celor doua componente sa fie asemanatoare(twister si paleta).

Cand am dat prima ora cu spinnerbait eram foarte reticent,de fapt incercam naluca intr-o zi de vara cu soarele sus cand stiucile nu mai mancau la nimic.Dupa vreo 15-20 de lanseuri (noroc mare cu polaroizii)vad in urma nalucii o stiuculita pe la jumatate de kg .Am continuat lanseurile si am vazut cam la fiecare doua lanseuri stiuci urmarind naluca.Dupa care am inceput sa prind.....

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Hentzone » 07 Feb 2009, 14:18

2door scrie:da,dar nu stiu ce combinatie sa fac pe sarma aia...
ce pala sa pun ,ce streamer,care cu care se potrivesc...aci e buba :wink:
Ia foloseste-ti imaginatzia... io am prins si cu twister de 7 cm pe jig de 9 g si paleta de blinker de 2, pe aceeasi paleta ma pus si un jig de 7 g cu beteala si lana rosie (k un streemer) si si la asa ceva am prins, si tot asa recuperat liniar doar viteza de recuperare o modificam :D
Go fishing, what else...

negreapetru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Noi 2008, 11:38

Mesaj de negreapetru » 07 Feb 2009, 17:50

dupa ce am pus comentariul meu pe unul din forumuri am primit doua poze cu spinnerbait-uri cu 2 palete rotative,deci dintr-o data paleta de combinatii posibile sa largit,conteaza mult inspiratia noastra la o partida de pescuit.Saptamina viitoare am sa fac citeva spinnerbaituri cu doua palete si o sa le testez sa vad cum merg,op sa le si postez pe forum poate o sa mai vrea cineva sa-si construiasca.Am vazut ca ati discutat despre combinatiile folosite de voi,sint curios daca a folosit cineva combinatia jig(twister)+streamer?

Scrie răspuns