Pescuitul cu Poppere

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 02 Mar 2007, 13:56

eu nu ma refer aici la articolul tau ...

trebuie sa precizez ca respectivul articol nu mi-a prea fost de ajutor ptr. ca nu se intampla in aceleasi locuri in care pescuiesc eu ... asta e tot ...

cat despre chestiile traduse ... daca te vei uita pe niste site-uri romanesti, cu siguranta vei gasi foarte multe texte traduse acolo ... eu nu te-am acuzat pe tine absolut cu nimic ... deci nu ai nici un motiv sa imi ceri explicatii pe tema asta ... ok?

numa bine
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 02 Mar 2007, 15:48

....pai noi am folosit atunci , popper salmo pop 6F BB , pe raul Mures , intr-o zona in care apa curgea relativ incet , fara turbulente , gen balastiera! Pentru ca apa permitea am folosit si "blop-uri" si "splash-uri" , adica miscare vertical si orizontala fata de planul apei ! A mers mai bine pe "blopuri" , dar nu foarte agresive... Am vazut insa, cu alte ocazii ca si voblerele Skitter pop de la Rapala fac treaba... :lol: Ce este interesant, este faptul ca merg mai bine popperele mai mari ...gen 7 - 9 cm , in dauna celor de 4-5 cm sa zicem !O fi chestia aia cu marimea conteaza?!!! :lol: Bucatile de avat s-au invartit la cca 2 kg , dar intra si "dulai" de 4-5 kg , daca ai noroc !

PS: ce-mi plac denumirile astea "blop","pluf" ,"splash", ... :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 02 Mar 2007, 15:51

De ce "blop" ? Pescuiesti cumva la "blopper" ? :lol:

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 02 Mar 2007, 16:16

Pai, alea mai subtiri fac "blip" si alea mai groase fac "blop".
:wink: :lol:
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 02 Mar 2007, 16:27

tudor scrie:De ce "blop" ? Pescuiesti cumva la "blopper" ? :lol:

Pai...am preluat si eu temenul de la alti "antescriitori" :lol:
Ca ,sincer sa fiu , nu stiu cum as putea descrie in cuvinte sunetul scos...mai ales cum se aude de pe mal!
Dar , daca zici tu , atunci sunetele scoase vor fi POPPERURI :lol:
Doamne ce fain suna :lol:
PS: daca mai vorbim de sunetele astea ...poate ne ataca vreun aspius... :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 02 Mar 2007, 16:38

Aspuis as vrea eu dar sunt absenti. Sunt pe drum, nu sunt departe, dar nu au ajuns inca pana aici. In cativa ani am sa am si eu. Pana atunci fac pop-pop (de la popper :lol:) pentru alte specii.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 02 Mar 2007, 17:10

am neglijat pescuitul cu poppere o vreme. acum m-ati convins sa-mi mai iau cateva si sa atac ceva stiuci si avati.
aaa, am totusi 2 bucati pe stoc.
si ale mele fac "plici" sau "liup" nicidecum pop, blop....
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 02 Mar 2007, 17:17

si ale mele fac "plici" sau "liup" nicidecum pop, blop....
...altu' mai "suparat" :lol:

Domne' din doua -trei vorbe , chestia este clara :ca fac plici, pleosc, pop-pop, hodorong -trong(?!), popperele prind peste ! Iar despre spectacol...ce sa mai vorbim... Dumnezeiesc !( :oops: sa ma scuze...)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 02 Mar 2007, 19:21

ma cam multe sunete :lol: ce ar fi sa facem noi pleosc blop blip toc .........infine cheste faina i k se face un show de te "indragostesti" de ele aricum eu miam facut unu asa cam cum arata un peste vazut de sub burta :P am sa va tin la curent cu rezultatele....wish me fir intins dar sa nu sa rupe:PP

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 02 Mar 2007, 20:02

salut,

si eu am luat cel mai mare avat la poper, dupa mine si din frageda mea experientza in spinning pot spune ca cel mai indicat de dat la poper este pe vreme stabila fara vant, apa destul de domoala cand rapitorul (fie el ce-o fi) ataca in pelicula si nu neaparat ca si nebunu sa sara afar din apa, dupa mine trebuie observata agresivitatea cu care rapeste si in functzie de aceasta agresivitate sa si `animam` naluca respectiva de suprafatza si nu numai, am patzin mai la inceputuri gresind si fiind prea agresiv cu poperul in situatzia respectiva, pur si simplu l-am speriat si nu a mai rapit deloc, poperul este tot dupa mine o naluca excelenta daca este manuit cum trebuie, de vara si nu numai cand pestii sunt activi, pe 2007 voi insista cu cea mai mare incredere la aceste naluci de suprafatza in special datorita adrenalinei pe care tzi-o da partenerul de joc in momentul atakului :)

sal. si respecte..
be smart be silent be deadly.....

Scrie răspuns