pescuitul cu bombetta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

pescuitul cu bombetta

Mesaj de Fario_nebunu » 23 Ian 2011, 23:16

Nu stiu daca s-a mai vorbit aici de acest stil inventat de italieni ca sa pescuiasca pastravul in lac dar practicat acum si la stiuca, biban, avat si chiar in mare la chefal si lufar!
http://www.encyclopeche.com/technique-bombette.htm
Mai greu e sa gasesti bombettele, eu am luat una din Franta acum n ani, la noi nu am auzit sa vanda cineva!

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 23 Ian 2011, 23:23

am vazut intr-un magazin in cluj cateva modele transparente. de mult au aparut si la noi.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 24 Ian 2011, 08:43

daaaaa eu folosesc de mult chestii de astea... floating, slow sinking, fast sinking... mai sunt si niste stifturi de cristal, sau greutatzi de aruncare transparente cu densitatea aproape identica cu cea a apei care practic nu au greutate in apa. cu o lanseta match 4,20m de calitate si o mulineta match (tot de calitate - spro red arc 10401 M de ex. :D ) ajungi lejer la distante incredibile - peste 100m cu 5-10g!
un trend mai nou e tehnica "tremarella", cica face ravagii la pastrav de lac... n-am incercat inca.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 24 Ian 2011, 09:24

sunt si la noi in magazine. am una in trusa, dar n-am folosit-o inca (n-a fost cazul, folosesc rar microvoblere).
a mea e transparenta si floating, dar prin umplere cu apa poate evolua la mai multe adancimi :wink:

Avatar utilizator
vasilepop_65
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 27 Mar 2010, 23:21
Localitate: Viseu de Sus
Contact:

Mesaj de vasilepop_65 » 24 Ian 2011, 09:58

Italienii si nu numai o numesc sbirulino, pentru care au realizat o lanseta speciala cu acelasi nume. Sunt foarte asemanatoare cu lansetela match, au lungimi cuprinse 3,6 - 4,4 m ( in general), in varianta telescopica sau din tronsoane mufabile ( eu folosesc telescopica, motivul lesne de inteles :lol: ). Daca design-ul este asemanatoar cu cel a lansetelelor match diferentele apar cand este vorba de actiune si putere de aruncare.

ps: am folosit cu succes aceasta metoda si la pescuitul scobarului, in acele locuri unde metodele clasice nu puteau fi folosite (viteze mari, adancimi variabile, pe scurt rauri premontane).
Imagine

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 24 Ian 2011, 18:53

da stiu lansetele alea telescopice pentru sbirollino, trabucco fac cateva modele foarte bune, in rest n-as da banii... eu ma descurc de minune cu o lanseta match medium fast, are mult mai multe inele si varful mult mai sensibil. :wink:

Avatar utilizator
vasilepop_65
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 27 Mar 2010, 23:21
Localitate: Viseu de Sus
Contact:

Mesaj de vasilepop_65 » 24 Ian 2011, 18:59

georgica scrie:da stiu lansetele alea telescopice pentru sbirollino, trabucco fac cateva modele foarte bune, in rest n-as da banii... eu ma descurc de minune cu o lanseta match medium fast, are mult mai multe inele si varful mult mai sensibil. :wink:
Sincer nici eu, dar cad primesti lansetele cadou nu le refuzi, nu? :lol:
Imagine

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 24 Ian 2011, 19:04

vasilepop_65 scrie:
georgica scrie:da stiu lansetele alea telescopice pentru sbirollino, trabucco fac cateva modele foarte bune, in rest n-as da banii... eu ma descurc de minune cu o lanseta match medium fast, are mult mai multe inele si varful mult mai sensibil. :wink:
Sincer nici eu, dar cad primesti lansetele cadou nu le refuzi, nu? :lol:
:lol: :lol: :lol: nu nu! nu-i frumos...

cred ca si la avat faci treaba cu sbirollino floating, leader de vreo 2m si streamer... a incercat cineva?

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Mesaj de keymaker » 24 Ian 2011, 20:18

Metoda asta nu se chema "tirette"?( in franceza) doar ca se folosea un mic plumb culisant si tot asa se tragea montura pe fundul apei.Chiar pentru o rama rosie se puneau 2 carlige pe acelasi forfac la 2 cm unul de altul ca sa poate cuprinde toata lungimea ei.
"I love not man the less, but Nature more"....lord George G.Byron

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 24 Ian 2011, 20:55

keymaker scrie:Metoda asta nu se chema "tirette"?( in franceza) doar ca se folosea un mic plumb culisant si tot asa se tragea montura pe fundul apei.Chiar pentru o rama rosie se puneau 2 carlige pe acelasi forfac la 2 cm unul de altul ca sa poate cuprinde toata lungimea ei.
:shock: foarte interesant si "tirette"... dar nu are treaba cu sbirulino.

Scrie răspuns