pescuitul cu bombetta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 24 Ian 2011, 23:13

Da tirette si bombette nu sunt acelasi lucru. Se poate insa practica tirette cu o bombette flotanta. :lol:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 24 Ian 2011, 23:30

Puteti detalia ce este tirrete si tremarella ?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 25 Ian 2011, 00:00

Tremarella nu stiu ce e asa ca nu detaliez.
Tirette este pescuitul cu un peste mort sau viu, poate fi chiar si silicon, cu o pluta care lasa insa momeala sa atinga substratul. Se trage totul incet cu pauze. Montajul Carolina e destul de asemanator numai ca nu e pluta. De fapt exista variante de tirette si fara pluta, asa ca pana la urma Carolina rig sau tirette sunt cam acelasi lucru. :lol:
In limba franceza de acum 20 de ani se pescuia la "tirette" iar acum, de cand e bass-ul la moda, se pescuieste cu "monture Carolina".

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 25 Ian 2011, 00:10

tudor scrie:Tremarella nu stiu ce e asa ca nu detaliez.
Tirette este pescuitul cu un peste mort sau viu, poate fi chiar si silicon, cu o pluta care lasa insa momeala sa atinga substratul. Se trage totul incet cu pauze. Montajul Carolina e destul de asemanator numai ca nu e pluta. De fapt exista variante de tirette si fara pluta, asa ca pana la urma Carolina rig sau tirette sunt cam acelasi lucru. :lol:
In limba franceza de acum 20 de ani se pescuia la "tirette" iar acum, de cand e bass-ul la moda, se pescuieste cu "monture Carolina".
Multumesc pt promptitudinea raspunsului.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 25 Ian 2011, 08:13

tremarella - stil italienesc de pescuit la pastrav (de dimensiune mica, 20-25cm, la concursuri in pastravarii). ca greutate de aruncare se foloseste tot un fel de bombetta sau sbirulino, cu bile inauntru. denumirea tremarella vine de la tremuriciul varfului batzului special, foarte fin si sensibil, de obicei cu o lungime de 3,50 - 4m si putere de aruncare in jur de 10g, care misca binentzeles si bilele din bombeta si produce astfel un zgomot care innebuneste pastravul... ca momeala se folosesc niste viermi mari si carnosi de molie, un parazit de stupi de albine, vii sau mumificatzi si coloratzi. se trag pe carlig 2 bucatzi formand un "L" si se invart ca o elice la recuperare.
problema e ca o torpila de pastrav de 60 - 70cm, ar face praf betzisorul ala :lol:

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 25 Ian 2011, 09:33

http://www.youtube.com/watch?v=36_KxqIuavY
cred de asta vb giorgica, insa mi se pare cam tampitel stilul, cum da tipul din varga sa-i vibreze varful, pun pariu ca nu stie cand pune gura de ea, doar ca fiind f fin batul, peste nu il simte si se agata singur, nu cred ca inteapa decat arunci cand ii face batul ''covrig", pescari de astia de oras lenesi care nu s-ar duce pe o apa publica sa-si puna mintea la contributie.......

http://www.youtube.com/watch?v=FB9sxML0 ... re=related
la asta e interesant de vazut cum lucreaza bobetta, asta l-as incerca 8)
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 25 Ian 2011, 20:25

adrian25 scrie:http://www.youtube.com/watch?v=36_KxqIuavY
cred de asta vb giorgica, insa mi se pare cam tampitel stilul, cum da tipul din varga sa-i vibreze varful, pun pariu ca nu stie cand pune gura de ea, doar ca fiind f fin batul, peste nu il simte si se agata singur, nu cred ca inteapa decat arunci cand ii face batul ''covrig",
deh... basini italienesti :lol: finetzuri, mode, chestii, trestii...

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 29 Ian 2011, 16:34

georgica scrie:
problema e ca o torpila de pastrav de 60 - 70cm, ar face praf betzisorul ala :lol:
Nu cred!
Poate daca batu-i lovit sau din ''carbon-carton'' chinezesc altfel un bat mai moale si mai lung iti permite sa dai cu fire un pic mai subtiri decat cu unul mai scurt sau mai puternic si sa scoti pastravi de peste 70 cm :P

Scrie răspuns