Pescuitul cleanului in rauri de deal

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Tile
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 11 Sep 2004, 00:31

Pescuitul cleanului in rauri de deal

Mesaj de Tile » 11 Sep 2004, 01:07

Locuiesc in Valenii de Munte si solicit sfaturi pentru a prinde clean la
naluci artificiale pe raul Teleajen
Am vazut cleni prinsi la barajul din zona de N a orasului

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 11 Sep 2004, 09:11

Salut si bine ai venit!
Cunosc si eu cat de cat zona si chiar orasul Valenii de Munte. Chiar mi-am petrecut de mai multe ori timpul pe la Teisani si Olteni si mai sus, Maneciu si Cheia.
Eu pescuiesc pe Buzau (Cislau) petrecandu-mi vacantele si concediile acolo, deci, zonele se cam aseamana.
Personal am prins clean la rotativa Mepps si chiar no-name-uri mici (pana in nr. 2) Daca vei citi topicurile de pe forum referitoare la pescuitul cleanului, vei gasi multe raspunsuri la intrebarile tale.

Fir intins!

Tile
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 11 Sep 2004, 00:31

Mesaj de Tile » 11 Sep 2004, 11:06

Spune-mi in pe ce locuri de pe rau sa insist si conditiile de vreme si apa
care au adus succesul

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 11 Sep 2004, 11:27

Tile scrie:Spune-mi in pe ce locuri de pe rau sa insist si conditiile de vreme si apa care au adus succesul
Nu stiu care sunt conditiile de vreme si apa care au adus succesul pe-acolo, dar, din experienta mea la clean (atat cat este, limitata) prima conditie este ca apa sa fie limpede.
Acum, pe toamna este vremea cleanului (si nu numai, a tuturor rapitorilor).
Daca vrei sa-l pacalesti doar cu artificiale, iti recomand rotativele mici si, din ce am citit pe forum si am fost sfatuit, merg voblerele mici si cicadele (vezi pe http://www.bertilure.ro
In pivinta locurilor ce sa zic...Sa presupunem ca ai o zona de rau in care, in partea de sus intra apa sub forma de suvoi, iar mai in aval se formeaza un lin. De obicei cam asa sunt structurate raurile medii si in regiunea de munte-deal. Vara, cleanul sta in partea de sus mai mult, in suvoi, coborand noaptea sa se hraneasca in apa mica. Acum spre toamna, mai ales daca apa s-a mai racit, il poti gasi in ape domoale, intre ape, chiar pe ranisuri. Deasemena pe langa maluri inalte si cu apa adanca, cu vegetatie pe mal sau/si in apa.
Rotativa, sau voblerul trebuie recuperat cu o viteza moderata spre incet (mai ales in cazul racirii apei) Nu stiu ce sa-ti mai spun... Daca ma pun in locul tau, as da pe langa maluri, de-a lungul lor, sau de pe un mal, mai in amonte, as lansa naluca langa malul celalat, cat mai aproape de mal si as recupera "taind" apa spre mine.
Clean am prins cu lingurite nr. 1 si 2, dar daca gasesti mai mici, foloseste-le cu incredere. De preferabil cu palete argintii cu puncte rosii sau albastre pentru zile mai innourate si palete aurii pentru zilele insorite.

Fir intins!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 13 Sep 2004, 07:48

Am fost sambata si duminica pe doua rauri foarte limpezi, la limita zonei de deal, spre munte. Am incercat toata gama de voblere din dotare si toate au avut acelasi rezultat - atrageau cleanul care doar le urmarea pana la aprape 1m de mal :?: :!: si nu ataca de loc. Nu erau speriosi cum ii stiam, dar nici nu au atacat deloc voblerul.
Inca ceva ce nu observasem pana acum, la recuperare, voblerul era insotit de o multime de pestisori de 5-7cm. Parca era mama lor :lol: .

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 13 Sep 2004, 08:02

mugurel scrie:Inca ceva ce nu observasem pana acum, la recuperare, voblerul era insotit de o multime de pestisori de 5-7cm. Parca era mama lor :lol: .
Pai dadeai cu vobler mai mare de 7 cm? :)

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 13 Sep 2004, 08:18

Nu, cel mai mare era un minow de 5 cm. Nu aimai vazut copilasi mai inalti decat parintii lor? :D.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 13 Sep 2004, 08:25

Ba da! Cred ca in ziua de azi majoritatea celor ce depasesc o anumita varsta sunt mai inalti decat parintii lor. cat despre clean... mi-e dor sa merg la o partida de clean. Cred ca e pestele care imi place cel mai mult (sa-l prind). Probabil si datorita faptului ca unde am pescuit din copilarie si pana cand m-am angajat (pe raul Buzau) am pescuit la clean, mreana si scobar. Altceva nu prea era de luat in seama.
Tu unde mergi la clean?

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 13 Sep 2004, 09:11

In Gorj, pe Jiu si mai ales pe afluentii lui. La clean merg intotdeauna singur. Este pestele care imi place cel mai mult sa-l pescuiesc (pe acelasi loc cu pastravul). Nu am fost niciodata la salau dar cred ca mi-ar place si acest peste. Biban pescuiesc in lipsa de alceva (in special cand nu merg singur). Stiuca nu ajunge sa cresca peste limita legala in baltile din imprejurimi (doar nervi imi fac daca ma duc si vad "pescarii" pastrand marlite cat stiloul). Mai merg la crap (de trei patru ori pe an) de asemenea in grup mai mare (doua trei familii, sau numai trei patru prieteni cand mergem neinsotiti), prilej de un gratar, o bere (fara manele :D ).
Dar la clean merg destul de des, de trei patru ori pe saptamana. Intradevar cate o ora doua seara, dar merg.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 13 Sep 2004, 09:45

Si eu am pescuit si inca pescuiesc destul de des la clean.
Legat de faptul ca de multe ori urmareste naluca fara sa o atace, eu am observat ca acest lucru se intampla mai des in apa domoala decat in curent. Probabil ca in curent "nu-si permite" sa o urmareasca prea mult de frica sa n-o piarda, pe cand in apa domoala are tot timpul s-o "studieze".
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Scrie răspuns