Pescuit stiuca in conditii speciale

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
dan_lupul
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Mai 2005, 12:07
Contact:

Pescuit stiuca in conditii speciale

Mesaj de dan_lupul » 08 Oct 2009, 18:26

va supun atentiei si va rog sa comentati (ma intereseaza ce naluci ar trebui folosite si in ce mod) in masura in care ati pescuit in conditiile de mai jos:
- lacuri formate pe locul unor foste cariere, avand implicit adancimi foarte mari (intre 10 si 30 m);
- apa destul de rece, datorita alimentarii lacurilor cu izvoare subterane (stratul de apa de la suprafata are o temperatura mult mai mare decat stratul inferior);
- fauna piscicola ce se afla in aceste lacuri in afara speciilor clasice cu care ne intalnim peste tot: clean si ... meduze mici

ca sa fiu mai exact este vorba de lacurile Sambotin si Moi din judetul Gorj, formate in locul unor cariere de lignit. in 4 zile de pescuit in care am folosit tot arsenalul din dotare (lingurite mici si mari, voblere, shaduri, twistere, rotative, tasmanian devil, popper) nu am avut niciun atac. exista stiuca mare in aceste locuri, i-am vazut atacurile. se prind doar marlite de catre localnici folosind metoda pestisorului viu, pe care nu o agreez.

multumesc anticipat

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 08 Oct 2009, 18:44

A existat si pe langa Aiud o astfel de balta(La Batale).Recunosc ca am avut probleme mari in a prinde stiuca acolo la artificiale.Am incercat si eu tot felul ,in special jeliboane mari si grele :lol: In final m-am multumit sa prind bucati mai "normale", in zona malurilor cu voblere si oscilante.Balaurii de la fundul baltii ... nu am reusit sa-i gasesc.Intre timp balta a fost secata si transformata in groapa pentru reziduri chimice de catre Upsom Ocna Mures. Balaurii... :evil:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 10 Oct 2009, 11:16

pai daca apa e asa adanca, trebuie obligator si o barca, apoi pt asa adancimi cred ca numai gume in principiu , armate cu jiguri grele.... nu stiu cat are rost de incercat cu voblere si linguri... stii tu . viteza mica de scufundare.

Avatar utilizator
vlad
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 11 Sep 2004, 13:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlad » 10 Oct 2009, 18:40

Care e cea mai mare adancime la care ati prins stiuca .... ?

Avatar utilizator
dan_lupul
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Mai 2005, 12:07
Contact:

Mesaj de dan_lupul » 10 Oct 2009, 19:35

referitor la intrebarea lui vlad, cred ca e foarte interesanta. pescuind pe aceste lacuri m-am intrebat care e adancimea maxima la care poate sa traiasca o stiuca. cred ca e foarte dificil de aflat acest lucru, dar se poate afla doar daca se prinde un exemplar mare intr-un asemenea lac (ceea ce e destul de dificil) si i se ataseaza un dispozitiv de urmarire. totusi, eu cred ca nu traieste la mare adancime, deoarece se hraneste exclusiv cu pesti mai mici care traiesc la adancimi mai mici.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 10 Oct 2009, 21:28

vlad scrie:Care e cea mai mare adancime la care ati prins stiuca .... ?
4 metri.

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 10 Oct 2009, 22:43

dan_lupul. Cum se prezinta apa? Este curata, are turbiditate? Daca da, in ce masura?
Am pescuit de cateva ori in lacuri formate pe locul vechilor balastiere si am luat stiuci "punctabile" : 2, 3, 3.5 kg. Dar era vorba de ape limpezi si curate. Naluca castigatoare a fost un vobler suspending care evolua la maxim 1,5 m sub pelicula apei. Am incercat si cu oscilante mai grele si am avut ceva rezultate, dar nu spectaculoase. In schimb cand am armat un shad RELAX de 15 cm cu un jig de 22 gr., am avut niscaiva atacuri, si de doua ori l-a tras jos de pe jig. Cred ca era salau, deoarece stiuca deobicei ataca mai violent. Deduc deci ca indiferent de adancime apei, stiuca nu sta la adancimi colosale. Deci mitul "Monster of Loch Ness" este BUSTED. Incearca voblere jointed cu bataie larga, sau minnow-uri lungi:14-16-20 cm. Si daca apa este curata, neaparat culori naturistice.

cociuba.dalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 13 Oct 2008, 19:18

Mesaj de cociuba.dalin » 11 Oct 2009, 09:31

Stiucii ii este destul de dificil sa vaneze la adancimi mari, este un rapitor ce se este excitat de vizual intr-o proportie foarte mare, eu as incerca pe lacul respectiv la balaurii respectivi cu ceva iesit din comun, neaparat fluo.. :wink: :)

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 11 Oct 2009, 14:11

master. Apelez la culori fluo in ape cu putina turbiditate,sau chiar cu turbiditate mai mare. In ape limpezi incerc sa caut stiuca cu naluci ce imita pestii prada din acele locuri: caras, oblete, reginutza, etc.

cociuba.dalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 13 Oct 2008, 19:18

Mesaj de cociuba.dalin » 11 Oct 2009, 14:51

TopGear scrie:master. Apelez la culori fluo in ape cu putina turbiditate,sau chiar cu turbiditate mai mare. In ape limpezi incerc sa caut stiuca cu naluci ce imita pestii prada din acele locuri: caras, oblete, reginutza, etc.
:D respect, si cand balta clocoteste de boistean cum iesi in evidenta cu naluca sa fie halita :? :)

Scrie răspuns